Na co jste se ptali v energetické poradně?: 16. díl V uplynulém týdnu jste se v energetické poradně zajímali například o tepelně izolační materiály do podlah a volbu zdiva pro novostavbu.

Dotaz na téma: Tepelně izolační materiály do podlah

Dotaz: Dobrý den, pod podlahové topení mi vychází v některé místnosti 25 - 30 cm na tepelnou izolaci. V dalších místnostech mi vychází 22 cm. Jedná se o nepodsklepené místnosti. Jaké typy izolačních materiálů pro takové vrstvy izolací použít? Děkuji. DJ

Naše odpověď: Bude záležet na celkové konstrukci podlahy. Velmi bude záležet na podloží. Jako tepelná izolace pod podlahové topení jsou vyráběny desky z expandovaného polystyrénu s rastrem pro ukládání trubek, např. NH 35 pro suchou montáž, případně NH 25 pro klasické zalití betonem. Tyto desky jsou vyráběny s tloušťkou 40 mm. Pro dosažení uváděných potřebných 25-35 cm bude nutno pod tyto desky použít další desky z polystyrénu. Mezi základovou betonovou desku a tepelnou izolaci bude nutno dát pečlivě utěsněnou hydroizolační folii s přelepenými spárami. Pak by bylo možno použít běžný expandovaný polystyrén v potřebné tloušťce. Pokud by hydroizolační folie nebyla použita je nutno použít extrudovaný polystyren XPS,( na př Glascofoam), který je ale dražší.

Při položení podlahy přímo na podkladovou zeminu by bylo nutno použít rovněž extrudovaný polystyren, který má menší nasákavost, vysokou pevnost v tlaku a nízký součinitel tepelné vodivosti. 

Další dotazy a odpovědi na témata "Novostaveb a tepelných izolací a podlah" najdete ZDEZDE.

Dotaz na téma: Volba obvodového zdiva pro novostavbu

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu, která se týká obvodového zdiva pro nový rodinný dům. Rozhoduji se mezi variantou Heluz 30 STI + 14 cm zateplení polystyrenem a  variantou Heluz Family 44. Projektant mi doporučuje kombinaci se zateplením, ale stále se nemohu rozhodnout, zvláště když mne zkušení stavaři od zateplení spíše odrazují. Předem děkuji! DK

Naše odpověď: Tvárnice HELUZ Family 44 jsou přímo určeny pro výstavbu nízkoenergetických domů. Obvodová stěna z tvárnic HELUZ 30 STI doplněných polystyrénovou izolací 14 cm bude mít
přibližně shodné tepelně izolační vlastnosti. Spotřeba energie na vytápění v budoucnu by proto byla srovnatelná. Pro rozhodnutí, kterému složení dát přednost je možno vycházet z následujících hledisek:

Hledisko finanční: Součástí projektu novostavby je i rozpočet nákladů. Tento jej možno vypracovat ve dvou variantách provedení obvodových stěn včetně ohodnocení pracnosti výstavby a doby výstavby. Z porovnání nákladů vyplyne výhodnost či nevýhodnost jednotlivých variant.

Hledisko vnitřní vlhkosti: Při omezeném větrání a výskytu vyššího množství vodní páry v obytných prostorách ( akvárium, sušení prádla, větší množství květin, vaření) může někdy docházet ke kondenzaci vodní páry na chladných místech konstrukce. Tento jev se projevuje u staveb s polystyrénovou izolací, protože polystyren má velmi nízkou schopnost propouštět vodní páru. Pokud je použito pouze tvárnic, toto nebezpečí nehrozí.

Použití tepelných polystyrenových izolací, případně izolací z minerálních vláken má opodstatnění u stávajících staveb, které byly v minulosti stavěny podle tehdy platných předpisů a podle současných hledisek jsou jejich vlastnosti nevyhovující. U novostaveb je vhodné využívat stavebních systémů k výstavbě nízkoenergetických domů přímo určených, pokud finanční náklad na systém s dodatečnou izolací nebude výrazně nižší.

Další dotazy a odpovědi na téma "Novostaveb a tepelných izolací" najdete ZDE.

Dotaz na téma: Vnitřní klima v dřevostavbách

Dotaz: DOBRÝ DEN. CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT NA VÁŠ NÁZOR NA TEPLOTU V INTERIÉRU DŘEVOSTAVEB. ZVAŽUJI STAVBU DOMU, ALE STÁLE NEJSEM ROZHODNUTÁ JESTLI ZDĚNOU, NEBO DŘEVOSTAVBU. PŘIKLÁNĚLA JSEM SE K DŘEVOSTAVBĚ PRO JEJÍ LEPŠÍ IZOLAČNÍ VLASTNOSTI. VČERA JSEM BYLA V DŘEVOSTAVBĚ (NE OD VAŠÍ FIRMY) A PŘI VČEREJŠÍCH VYSOKÝCH VENKOVNÍCH TEPLOTÁCH ASI 33 ST. BYLO UVNITŘ SKORO 27 ST. A TO MĚ ZARAZILO! PŘITOM MAJITELKA DOMU MĚLA ŽALUZIE ZE SLUNEČNÍ STRANY OD RÁNA ZATAŽENÉ, OKNA S TROJSKLY ZAVŘENÁ . BALKONOVÉ OKNO JE V DOMĚ JEN JEDNO A JENDÁ SE O MENŠÍ BUNGALOV.REKUPERAČNÍ JEDNOTKU ANI KLIMATIZACI NEMAJÍ. STŘECHA JE PÁLENÁ TAŠKA,ČERVENÁ.
SKLADBA STĚNY JE NÁSLEDUJÍCÍ:
1. - omítka STOMIX-akrylátová, s podkladní stěrkou a síťkou, tl.5,0 mm
2. - polystyren PSB-20, tl.100,0 mm
3. - sádrovláknitá deska 3, tl.12,0 mm
4. - základový práh 80 mm
5. - nosný trám 160 mm
7. - tepelná izolace, tl.160,0 mm
8. - parozábrana, tl.0,03 mm
9. - vzduchová mezera
10. - nosný plechový profil
11. - sádrokartonová deska protipožární, tl.12,5 mm

MĚLA JSEM MOŽNOST INFORMOVAT SE V SOUSEDNÍM DOMĚ PODOBNÉHO TYPU, ALE ZDĚNÉM A ZDE MĚLI UVNITŘ 26ST. MYSLELA JSEM, ŽE KDYŽ MAJÍ DŘEVOSTAVBY VÝBORNÉ TEPELNĚ IZOLAČNÍ VLASTNOSTI, BUDE O NĚKOLIK STUPŇŮ CHLADNĚJI… MŮŽETE MI PROSÍM SDĚLIT VÁŠ NÁZOR NA TUTO SKUTEČNOST? JE TOHLE BĚŽNÉ, NEBO MŮŽE BÝT NĚCO ŠPATNĚ? A DĚLÁ VAŠE FIRMA STEJNOU SKLADBU STĚNY, JAKÁ JE VÝŠE UVEDENÁ? PŘEDEM MOC DĚKUJI ZA VÁŠ NÁZOR. KU


Naše odpověď: Uváděné složení obvodové stěny dřevostavby je běžně používané a z hlediska tepelně izolačních vlastností jej lze označit za kvalitní. Vyšší vnitřní teploty v domě v období vysokých venkovních teplot jsou ovlivněny akumulačními schopnostmi obvodových stěn, které jsou u dřevostaveb nižší než u staveb zděných.

Ani u zděných staveb ale nelze předpokládat trvale výrazně nižší vnitřní teplotu při vysokých venkovních teplotách. Prostupem tepla stěnami vždy dojde v kratší nebo delší době k vyrovnání vnější a vnitřní teploty. Pro udržení vnitřních teplot na nižší úrovni je proto nutno instalovat klimatizační systém, který vnitřní prostory ochlazuje, ovšem za cenu spotřeby energie.  

Další dotazy a odpovědi na téma "Dřevostaveb" najdete ZDE.
Energy Centre České Budějovice Poslat poptávku