V uplynulém týdnu jste se v energetické poradně zajímali například o parametry kondenzačních kotlů a skladbu zateplení podkroví.
Dotaz na téma: Srovnání parametrů kondenzačních kotlů
Dotaz: Pro vytápění RD mi projektant navrhl kondenzační kotel THERM 17 KDZ, ale dodavatelská firma mi navrhuje alternativu v podobě kotle VITODENS 100-W. Mohu požádat o nezávislý názor? Děkuji. PDNaše odpověď: Kotel Therm 17 KDZ vyrábí Thermona spol. s r.o. ze Zastávky u Brna. Jedná se o ocelový nástěnný kondenzační kotel, (v provedení Therm 17 KDZ 5 s nerezovým výměníkem) s rozsahem výkonů 3,3 – 17 kW s možností ohřevu vody pro užitkové účely v připojeném zásobníku. Výrobce udává účinnost v rozsahu 98 – 106 %.
Kotel Vitodens 100 – W vyrábí firma Viessman. Jedná se o ocelový nástěnný kondenzační kotel s nerezovým výměníkem s rozsahem výkonů 9 - 26 kW s možností ohřevu vody pro užitkové účely v připojeném zásobníku. Výrobce udává účinnost v rozsahu 97 – 108 %.
Účinnost využití tepla z paliva je u obou kotlů prakticky stejná. Kotel Vitodens má ale vyšší jmenovitý výkon 26 kW (oproti 17 kW kotle Therm). Má i vyšší minimální výkon 9 kW (oproti 3.3 kW kotle Therm), což může při provozu pouze pro ohřev vody způsobovat cyklování provozu. Oba kotle mají i shodné provedení tepelného výměníku spaliny-voda z nerezového materiálu.
Protože potřebný výkon kotle vychází z tepelné ztráty objektu a potřeby tepelného výkonu pro ohřev vody pro užitkové účely stanovené projektem, který je max. uvedených 17 kW, jeví se kotel Vitodens jako výkonově předimenzovaný. Jeho použití pro vytápění je v zásadě možné s tím, že většinu topného období bude ale provozován na výkon nižší a jeho výkon tedy nebude využíván.
Protože za funkčnost otopné soustavy zodpovídá projektant, bylo by použití kotle Vitodens možné pouze s výslovným souhlasem projektanta.
Další dotazy a odpovědi na téma "Vytápění" najdete ZDE.
Dotaz na téma: Vhodná skladba zateplení podkroví
Dotaz: Dobrý den . chcceme dělat na pudě další 2 místnosti ale jedná se o folií která se dává pod střešní krytinu, u nás jsou tašky, jestli se folie muže dát až na trámy nebo se musí dát pod latě díky moc,chtěl jsem dát folii až na trámy pod krytinu dát izolaci pak teda folii a uzavřít to osb deskami nebo sádrou díky moc za radu. JHNaše odpověď: Možné složení střechy by mohlo být následující: na krokve z vrchní strany prkna po celé ploše střechy, na ně pojistná folie (případně dehtová lepenka), dále latě a dále krytina (tašky).
Ze spodní strany mezi krokve pod prkna tepelná izolace s tloušťkou shodnou s tloušťkou krokví tak, aby krokve s izolací tvořily rovinu. Dále pak folie, která plní funkci parozábrany a která zabrání pronikání možné vlhkosti do hlavní tepelně izolační vrstvy. Dále může následovat další vrstva tepelné izolace (s cca 1/3 tloušťky izolace mezi krokvemi) a OSB desky (případně sádrokartonové desky).
Uvedené složení střechy je jedno z možných. V každém případě je nutno dbát na to, aby do tepelné izolace nemohla pronikat ani dešťová voda a ani se spodní strany vlhkost v podobě vodní páry a aby dostatečná vrstva tepelná izolace umožňovala hospodárné vytápění.
Další dotazy a odpovědi na téma "Zateplování starších budov" najdete ZDE.