V uplynulém týdnu jste se v energetické poradně zajímali například o zateplení stropu hurdis či připojování fotovoltaických elektráren.
Dotaz na téma: Zateplení stropu hurdis pod půdou
Dotaz: Dobrý den, chtěl bych zateplit strop od půdy. Strop hurdisky + beton. Jako izolaci chci dát skelné izolační pásy asi 20 cm. Zajímá mne, jestli je mám položit přímo na beton, nebo pod ně něco dát? Předem děkuji. MNNaše odpověď: Zateplení stropu pod nevytápěnou půdou dle Vašeho popisu lze provést zmíněným položením tepelné izolace na podlahu půdy.
Je nutno použít tepelnou izolaci dobře paropropustnou a skladbu stropu shora difúzně neuzavírat. Proto není vhodný například polystyrén v deskách. Vhodné jsou rohože nebo desky z minerální nebo skelné vaty nebo i kamenné vlny (např. Rockwool), které mají i dobré požární vlastnosti.
Na stávající beton stropu se nemusí pod novou tepelnou izolaci pokládat žádná fólie. Hlavní podmínkou je, aby nad nově vloženou tepelnou izolací nebyla paronepropustná vrstva (nějaká fólie, OSB desky, dřevotřísky apod.). Podlaha půdy (pokud se bude dělat porůzná) musí být tedy dobře paropropustná aby skladbu stropu shora difúzně neuzavřela. Pokud bude minerální vlna ležet volně, riziko kondenzace v konstrukci prakticky nehrozí a není nutno vkládat pod vatu paronepropustnou fólii.
Ještě k provedení zateplení: Stanovení tloušťky izolace závisí na skladbě a materiálu stávajícího stropu. Současná platná norma ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov – požadavky stanovuje dvě hodnoty tepelné izolace - požadovanou a doporučenou. Jedná se o hodnoty U (součinitel prostupu tepla, jednotkou je W/m2.K) pro jednotlivé ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má (na rozdíl od dříve užívané hodnoty R - tepelný odpor). Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro strop pod nevytápěnou půdou se střechou bez tepelné izolace 0,30 a doporučená 0,20 (W/m2.K).
Započítávají se všechny stávající vrstvy konstrukce stropu. Stávající skladba bez izolace normě zcela nevyhovuje. Proto je dodatečné zateplení určitě vhodné. Při plánovaných 20 cm dodatečného zateplení z minerální vlny o tepelné vodivosti lambda 0,040 bude hodnota součinitele prostupu tepla U celé konstrukce kolem 0,20 (W/m2.K) a to splní doporučení normy.
Pokud by izolace byla přerušena nějakým roštem, je potřeba toto zhoršení izolačních schopností zohlednit a navrhnout celkovou tloušťku tepelné izolace větší, cca 26 až 30 cm.
Další dotazy a odpovědi na téma "Zateplování starších budov" najdete ZDE.
Dotaz na téma: Správná skladba podlahy podkroví pro odhlučnění zvuku
Dotaz: Dobrý den, měl bych na Vás dotaz z oboru akustiky. Chystám se k rekonstrukci podkroví v RD. A potřebuji zajistit odhlučnění stropu co možná nejvíce, aby ve spodní místnosti byl hluk pocházející z horní místnosti minimální. Skladba stropů je následující od spodu omítka, rákos, prkna, trám, škvára, prkna, hliněná mazanina. Návrh na rekonstrukci je následující: odstranění mazaniny, horních prken a škváry. Zůstanou čisté trámy, které ponesou spodní podhled který zůstane tak, jak je. Trámy nejsou dostatečně únosné a tak se budou vkládat trámy nové které ponesou horní podlahu z OSB (nebo jiná suchá cesta), vznikne tedy takový meziprostor mezi oběma místnostmi. A můj dotaz je jakou použít ideálně skladbu tak, aby přenášený hluk byl minimální (kročejový i vzduchem přenášený). Prosím tedy o radu než se do toho pustím, abych pak neřešil, že se to mělo udělat jinak až to bude hotové. MHNaše odpověď: Odstranění mazaniny, horních prken a škváry z prostru mezi trámy je správným krokem. Protože škvára působila jako tepelná izolace, je nutno ji mezi trámy nahradit jiným tepelně-izolačním materiálem. Dále by měl následovat horní záklop z konstrukčních desek ( např. OSB) a na tyto položit 2 – 4 cm tuhých desek z minerální vlny, určených pro konstrukci podlahy. Možné je i použití elestifizovaného pěnového polystyrénu Styropor, přímo určeného proti kročejovému hluku. Tato vrstva bude zároveň působit jako tepelná izolace. Na tuto vrstvu pak plovoucí podlahu. Zde je možnost použití betonu. Nevýhodou tohoto řešení je, že betonová vrstva musí být od minerální vaty oddělena nepropustnou folií, aby nedošlo k pronikání vody do minerální vlny. Dále pak delší doba tvrdnutí betonu a požadavek na únosnost konstrukce stropu, která musí odpovídat vyšší hmotnosti betonové vrstvy. Protože celkový akustický útlum závisí do značné míry na hmotnosti konstrukce, může toto provedení nejlépe splnit požadavky na akustickou a zároveň tepelnou izolaci.
Další možností je použití konstrukčních desek místo betonu na př. OSB desek, Cetris desek, sádrokartonových desek určených pro podlahy a podobných a to ve dvou překřížených vrstvách spolu pevně spojených. Takováto konstrukce má oproti betonu menší hmotnost a tedy poněkud horší akustické vlastnosti.
Pro použití na podlahy jsou dále vyráběny desky, skládající se z dřevotřískové desky a nalepeného pěnového polystyrenu, které jsou dodávány v celkových tloušťkách od 40 do 140 mm; z toho dřevotřísková deska má tloušťku 19 mm. Tyto by se položily přímo na horní záklop.
Na tuto vrstvu pak nášlapná vrstva, např. podlahová krytina, případně dlažba, která by dále zvětšila hmotnost konstrukce.
Další dotazy a odpovědi na téma "Akustiky" najdete ZDE.
Dotaz na téma: Připojování fotovoltaických elektráren
Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě jak je to s připojováním solárních elektráren do sítě. Mám v Praze dům a rád bych na něj instaloval solární elektrárnu cca. 5kWp. Firmy, které jsem oslovil mi řekli, že v současné době není možné připojit elektrárnu do sítě. Jak to tedy je? A pokud je to doopravdy zastavené jaký je předpoklad, že to bude povoleno? Děkuji. JTNaše odpověď: Připojování fotovoltaických elektráren do sítě bylo opravdu pozastaveno z technických důvodů. Podle neoficiálních informací je uvažováno o možnosti povolit připojování instalací na jednotlivých domech s cca 5 kW výkonu. Je ale možné, že je to pouze přání dodavatelů fotovoltaických kolektorů. Zda k možnosti připojování do nějakého omezeného výkonu opět dojde a v jakém termínu, nelze určit.
Další dotazy a odpovědi na téma "Elektrické energie" najdete ZDE.