V uplynulém týdnu jste se v energetické poradně zajímali například o zateplení RD, vytápění RD či zateplení roubenky.
Dotaz na téma: Zateplení RD
Dotaz: Dobrý den, mám domek postavený v cca v 60-tých letech z dutých škvárových tvárnic o tlouštce 30 cm. Nyní bych potřeboval zateplovat. Jakou tlouštku polystyrenu by jste doporučili? Děkuji. JSNaše odpověď: tloušťka zateplení a použité materiály by měly minimálně splnit požadavky ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov-Část 2: Požadavky, ve které jsou mimo jiné uvedeny požadované a doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla pro obvodové konstrukce domu. Jedná se o hodnoty „U“ (W/m2.K).
Ve Vašem případě by měl být požadovaný součinitel prostupu tepla po dodatečném zateplení obvodové stěny U=0,3 W/m2.K. Doporučená hodnota je ještě o něco nižší a U=0,25 W/m2.K.
Jaká bude tloušťka dodatečného zateplení bude záviset na tepelně technických parametrech použitého materiálu na zateplení. V případě zateplení pomocí polystyrénu bude muset být minimální tloušťka zateplení 10 cm a vyšší. Doporučoval bych použít zateplení o tloušťce 15 cm. Pracnost je téměř stejná a cena materiálu není o tolik vyšší. Pouze musíte ve spolupráci se stavebním projektantem zvážit, zda jsou dostatečné přesahy střechy a okapů a zda nebude nutno měnit oplechování, či provést jiné související stavební úpravy vyvolané dodatečným zateplením.
Další dotazy a odpovědi na téma "Zateplování starších budov" najdete ZDE.
Dotaz na téma: Vytápění RD
Dotaz: Dobrý den, postavili jsme RD dle typ.projektu Bungalow59plus GServis,zdivo 44Porotherm navíc jsme přidali 10cm polystyren.Využíváme pro dům elektřinu-elektrokotel 9kW protherm s teplovodními radiátory a 160l bojler vše na sníženou sazbu.Plocha domu je cca114m2. Potřebuji radu jak snížit náklady za elektřinu, jelikož roční platby za spotřebu je okolo 47tis. a topíme na 22C. Nevím zda přidat krbovou vložku s výměníkem nebo jinou alternativu bez výrazných stavebních prací s cenou nepřevyšující 100 tis. MRNaše odpověď: Podle Vašich údajů je tepelná ztráta domu okolo 10 kW a to opravdu odpovídá ročním nákladům cca 47 tisíc Kč.
Jednou z možností jak snížit náklady na vytápění je osadit na ventily otopných těles termostatické hlavice. Vyplatí se to zejména v místnostech, kde dochází k tepelným ziskům například osluněním, nebo z vaření, případně v místnostech, které přes den nevyužíváte (např.ložnice) a kde naopak chcete mít sníženou teplotu.
Je potřebné také dodržovat noční teplotní útlum, případně víkendový režim, což lze zajistit pomocí týdenního programovatelného termostatu, jenž spíná oběhové čerpadlo a elektrokotel.
Pokud výše uvedené již praktikujete, můžete snížit provozní náklady na vytápění osazením dalšího a provozně levnějšího zdroje tepla. Pokud máte v domě funkční komín, který umožňuje spalování dřeva, je efektivnější i levnější než krbová vložka, instalace krbových kamen na kusové palivo (dřevo či dřevěné brikety). Pokud budete chtít krbová kamna s lepším komfortem obsluhy a s lepší regulací výkonu, lze zakoupit krbová kamna na dřevěné pelety. Ta jsou ale podstatně dražší a mohou být také při provozu o něco hlučnější než krbová kamna na dřevo.
Důležité je zakoupit takový zdroj tepla, který svým výkonem nejlépe odpovídá tepelné ztrátě místnosti, v níž bude umístěn. Při návrhu doporučuji vše konzultovat s projektantem vytápění a také s kominíkem, aby byla zaručena správná funkčnost zdroje tepla napojeného kouřovodem na komín.
Další dotazy a odpovědi na téma "Vytápění a rekuperace" najdete ZDE.
Dotaz na téma: Zateplení roubenky
Dotaz: Dobrý den pane Pajdle chci se poradit jakou zvolit tloušt´ku vnitřní izolace by jste mi doporučil pro roubenku která je postavena z hranolu 240 x 240 mm a také čim nejlépe vytěsnit prostory mezi hranoly, abych odstranil co možná nejvíc tepelných mostu,a také aby izolace správně fungovala. Děkuji za odpověď. KKNaše odpověď: V případě roubenky máte na výběr dvě možnosti: 1.) nechat roubenou stěnu tak jak je i s vědomím toho, že tepelně současné požadavky normy nesplňuje, 2.) zateplit stěnu zevnitř.
V prvním případě to znamená dotěsnit roubení buď klasickým způsobem s použitím jílové hlíny, otrub, vápna apod. Mezery mezi trámy se vycpávaly tepelnou izolací na přírodní bázi jako například ovčí vlna, lněné nebo konopné vlákno apod. Vymazáním se spára upravovala pak z pohledových stran. Variantou je použití současných materiálů, nicméně vytěsnění mezer ovčí vlnou je dobré. Ovčí vlna má dobré vlastnosti z hlediska regulace vlastní vlhkosti a není příliš nasákavá. Úprava pohledové spáry se pak může provést vzdušnou vápennou maltou se sanačními přísadami a přídavkem jílu. Snad by se dala vhodná směs najít v sortimentu některých výrobců malt a nátěrů, jako např. Schwenk, Schomburg nebo Keim. Zkust oslovit technické zástupce. Tepelná izolace takové stěny bude na hodnotě součinitele prostupu tepla U 0,8 W/m2.K, tepelný odpor cca 1,3 m2.K/W.
Ad 2 – vnitřní zateplení nejlépe provést izolací na přírodní bázi – zde bych použil izolaci z ovčí vlny a pohledový vnitřní záklop imitace roubení. Ovčí vlna má jako přírodní materiál skvělé vlastnosti – dokáže regulovat svou vlhkost, což v případě klasických izolací na bázi minerální (kamenné nebo skelné) vlny není. Pak se musí použít parozábrana a to je technické „moderní řešení“. Otázkou je, zda by přece jen nebylo jistější použít parozábranu i v případě ovčí vlny. Pokud jde o tloušťku izolace – chtělo by to cca 15 cm. Tepelná izolace zevnitř zateplené stěny bude na hodnotě součinitele prostupu tepla U 0,25 W/m2.K, tepelný odpor cca 4 m2.K/W.
Současná platná norma ČSN 73 0540-2 rozlišuje tři hodnoty součinitele prostupu tepla a to – požadovanou, doporučenou a cílovou pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu v souladu s novými evropskými směrnicemi. Součinitel prostupu tepla U (jednotkou je W/m2.K) vyjadřuje tepelně izolační schopnost ohraničující konstrukce domu. Pro součinitel prostupu tepla U platí, že čím nižší jeho hodnota je, tím lepší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má. Požadovaná minimální hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) je pro obvodovou stěnu 0,38 (W/m2.K). Hodnota doporučená je 0,25 (W/m2.K),pro nízkoenergetickou a pasivní výstavbu 0,18 až 0,12 (W/m2.K).
Další dotazy a odpovědi na téma "Dřevostaveb" najdete ZDE.
Dotaz na téma: Vytápění RD pomocí krbové vložky s výměníkem
Dotaz: DOBRÝ DEN BYDLÍM VE ZDĚNÉM RODINNÉM DOMĚ VYTÁPĚNÉM PLYNOVÝM KOTLEM ALE VZHLEDEM KE STÁLE SE ZVYŠUJÍCÍM PROVOZNÍM NÁKLADŮM UVAŽUJI O KRBOVÉ VLOŽCE S VÝMĚNÍKEM - POTŘEBOVAL BYCH VĚDĚT, ZDA JE MOŽNÉ PŘIPOJENÍ NÁ STÁVAJÍCÍ ROZVODY, ANIŽ BY SE MUSELY ZNOVU KUPOVAT EXPANZNÍ NÁDOBA, OBĚHOVÉ ČERPADLO ATD. PLYNOVÉ TOPENÍ BYCH CHTĚL SAMOZŘEJMĚ ZACHOVAT, PLYNOVÝ KOTEL MÁ 24 KW. JAKOU KRBOVOU VLOŽKU BYSTE MI PORADIL? DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ. JŠNaše odpověď: Neuvádíte typ stávajícího plynového kotle, nicméně tento kotel bude jistě vybaven jak expanzní nádobou, tak i čerpadlem. Výkon 24 kW je poměrně velký, odpovídá velkému a špatně zateplenému domu.
V případě osazení krbové vložky s výměníkem bude nutné u ní osadit teplotní čidlo topné vody a čerpadlo ovládané čidlem. Také vlastní expanzní nádobu, dochlazovací smyčku (nízkoteplotní koroze) a pojistný ventil.
Vzhledem ke složitější regulaci a zvolení vhodného souběhu i propojení na otopnou soustavu doporučuji nechat si zpracovat projekt ÚT od projektanta specialisty na ÚT. Ten by měl naznačené problémy vyřešit. Vycházet bude ze stávajícího projektu ÚT a výpočtu tepelné ztráty, pokud není dokumentace stávajícího provedení k dispozici, měla by se soustava zaměřit.
Pak je potřeba posoudit místnost, kde bude krbová vložka, je nutno zvážit podíl tepla sáláním krbové vložky (to by mělo odpovídat tepelné potřebě místnosti, ale u malých prostor zde pak často dochází k přetápění). Vhodný typ vložky bude ten s převahou výkonu do vody, ale výběr i stanovení vhodných výkonů (poměru) musí provést projektant ÚT.
Další dotazy a odpovědi na téma "Vytápění a rekuperace" najdete ZDE.