Realizace střechy je náročnou stavební akcí. I přes širokou nabídku špičkových výrobků z moderních materiálů od nejrůznějších výrobců se můžeme setkat s nedostatky na poměrně nových střechách. Reklamace a problémy se střechou často vyřeší pouze komplikované a velice drahé opravy. Současné nedostatky nových střech vyplývají zejména z nedodržení technických listů a návodů výrobce. Jakkoliv špičková střešní krytina se při nedůsledné a neodborné pokládce může stát problémovou. Jaké jsou nejčastější chyby při realizaci střechy a jak se jim vyvarovat?
Základní chyby při realizaci střech lze shrnout do několika základních kategorií. Patří sem nesprávný návrh tvaru a skladby střechy, nedodržení technických listů výrobce a nedůsledné provedení detailů střechy.
Častou příčinou problému a poruch skladeb střešního pláště je netěsnost. Ta je důsledkem nekvalitního provedení parotěsné zábrany. V některých případech se dokonce řeší i její absence. Hlavní podmínkou správné realizace je zajištění vzduchotěsnosti. Klíčovým je vzduchotěsné napojení ve všech prvcích a detailech.
Při nedodržení maximální důslednosti ve skladbě střešního pláště riskujeme zatékání, poškození prvků krovu a degradaci tepelné izolace. Řešení tohoto problému je náročné a vyžaduje odborný a bohužel i finančně náročný zásah.
Správná skladba střešního pláště
Střecha není pouze krytina, ale celkově jde o všechny vrstvy střešního pláště. Zde se rozhodně nevyplatí podceňovat kvalitu materiálu nebo provedení. V první řadě musí plnit hydroizolační a tepelně-technické funkce. Správná skladba celé střechy je navržena projektantem a odvíjí se od zvolené střešní krytiny a od jejích možností.Častou příčinou problému a poruch skladeb střešního pláště je netěsnost. Ta je důsledkem nekvalitního provedení parotěsné zábrany. V některých případech se dokonce řeší i její absence. Hlavní podmínkou správné realizace je zajištění vzduchotěsnosti. Klíčovým je vzduchotěsné napojení ve všech prvcích a detailech.
Při nedodržení maximální důslednosti ve skladbě střešního pláště riskujeme zatékání, poškození prvků krovu a degradaci tepelné izolace. Řešení tohoto problému je náročné a vyžaduje odborný a bohužel i finančně náročný zásah.
Impregnace
Chemické přípravky na impregnaci dřevěných částí krovů se musí aplikovat nejen správným způsobem, ale také ve správný čas. Dodatečná aplikace látek, která probíhá po realizaci hydroizolační vrstvy, případně doplňkové hydroizolační vrstvy, může mít negativní vliv na vodotěsnou funkci. Podobné následky riskujeme také tehdy, pokud pracujeme s čerstvě naimpregnovaným dřevem a při impregnaci dřeva v nedostatečném časovém předstihu.Správné odvětrávání
Tloušťka větrací mezery záleží jednak na sklonu střechy a také na její délce. Podle těchto údajů se určuje také velikost přiváděcích a odváděcích větracích otvorů. Rozměry větrací mezery navíc mohou negativně ovlivnit také realizační zásahy: vniknutí nečistot ze stavby, vyboulení podstřešní fólie, expanze izolační pěny apod. Následkem může být stékání vody do konstrukce a tudíž i snížení životnosti střechy.Zdroj: Petr Kunc
Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com