Máte za sebou zase zimu, kdy bylo všude v interiéru temno a na vás padala depka? Začíná stavební sezona, a tak přichází ideální příležitost zamyslet se nad pořízením světlovodu. Připadá vám, že to za to nestojí, rekonstrukce potrvá týdny a světla bude nakonec stejně málo?
„První, na co se nás lidé ptají,“ říká Radomír Kučera, technický ředitel společnosti WT-Windows Tomorrow, „je, zda světla bude dostatek. Máme stovky fotografií a průběžně je zveřejňujeme na serveru www.solatube.cz. Když pak zájemcům ukážeme pár referencí, říkají, že to úplně svítí.“ A reálný dojem je ještě silnější, po leta temné prostory najednou „ožijí“.
„Druhá otázka, kterou nám zákazníci zpravidla pokládají, zní, jestli je to drahé,“ podotýká s úsměvem Radomír Kučera. A jsou světlovody opravdu drahé? „Jak se to vezme. Třeba my jsme docela drazí, protože montujeme špičkové světlovody s celou řadou patentovaných prvků,“ přiznává Radomír Kučera s tím, že při důrazu na opravdu kvalitní značku světlovodů se zákazník nevystavuje rizikům.
Těch může být hned několik. Světlovod se většinou montuje do střešní konstrukce. V tomto případě sebemenší nedokonalost celého systému vede k tomu, že do střechy bude zatékat, ve světlovodu budou kondenzovat vzdušné páry, zařízením bude unikat teplo v zimě, v létě se bude přehřívat interiér, mohou vznikat tepelné mosty. A snad tím nejhorším bude, že světlovod nesplní očekávání – předají pouze zlomek přirozeného denního světla a výkon zůstane daleko za očekáváním.
Podle letitých zkušeností WT-Windows Tomorrow je jednou z nejhorších cest při stavbě světlovodů sestavování systému z různých prvků. „Za ideální považujeme konstruovat světlovod z komponent od jednoho dodavatele, který zaručuje perfektní funkčnost nikoliv jednotlivých částí, ale celku,“ doporučuje Radomír Kučera.
Dobře to lze demonstrovat právě na značce Solatube, která platí za etalon celého oboru. Bez nadsázky ji lze označit za vynálezce tubusových denních systémů. Vznik původní patentované technologie sahá až do roku 1983, kdy osamělý Australan Steve Sutton vynalezl první prototyp světlovodu. Od té doby tyto světlovody našly zákazníky ve více než stovce zemí světa včetně České republiky.
Za 35 let své existence světlovody této značky přišly na trh s množstvím vynálezů a inovací. „Zkusím to ve stručnosti,“ říká k patentům firmy Radomír Kučera a vyjmenovává: „Kopule Raybender, kopulové zrcátko Light Tracker, Smart LED, difuzéry AuroraGlo SkyVault Amplifier a Brighten Up, technologie pro redukci vodivosti Cool Tube, stmívač Daylight Dimmer.“ To jsou hlavní patentované technologie, které firma používá.
Jejich cílem je, aby se světlo, které dopadá na střechu domu, co nejúčinněji dostalo skrze střešní kopuli do tubusu s vysoce odrazivou vrstvou a následně do difuzéru, který vypadá jako běžné stropní světlo. Když všechny prvky celé technologie fungují na jedničku, pak se v interiéru opravdu rozsvítí.
Výhody světlovodů Solatube
- světlo bez dalších nákladů na provoz
- rychlá instalace
- záruka nad zákonný rámec
- patentované technologie
- při doplnění fotovoltaiky do tubusů zdroj světla i v noci
- dlouholeté působení v oboru a expertiza českého dodavatele
- vysoká odrazivost tubusů včetně nerezavějícího provedení
- ekologický zdroj osvětlení
- systémové prvky v kopuli pro maximální zisk slunečního světla i z nízkých úhlů
- možnost dimenzovat světlovod v závislosti na světelných potřebách jednotlivých částí interiéru