Taky jste hrdí, když jsou Češi v něčem nejlepší na světě? Nebo že umí něco tak dobře jako nikdo jiný na světě? Já rozhodně ano! Vždy mne to naplní skvělým pocitem, že relativně malý národ dokáže velké věci. Jedním takovým příkladem je výroba z taveného čediče ve Staré Vodě. Tady firma EUTIT už od roku 1951 vyrábí dlaždice, trubky, žlaby a mnoho dalších výrobků z přírodního čedičového kamene a dělá to nejlépe na světě! Jedná se o ojedinělou výrobu, kdy v EUTITU umějí přetavit vynikající český kámen na výrobky, které pak zákazníkům slouží mnoho let.
Jedním z oborů, který využívá životnosti čedičových výrobků je pivovarnictví, obor na který můžeme být právem hrdí. Když v Čechách nebo na Moravě vstupujete na varnu a do ležáckého sklepa pivovaru, s velkou pravděpodobností se projdete po dlažbě vyrobené v Eutitu.
Překvapivě široký výběr
Čedičová dlažba přitahuje řemeslné pivovarníky nejenom vzhledem, kdy každá dlaždice je podobně jako jejich pivo originální, za což vděčí značnému podílu lidské práce, ale především pro vlastnosti, které ji předurčují do prostor, kde se vaří nebo kvasí pivo. Pokud chceme naplno využít tvrdost, odolnost proti teplotním šokům i chemickým látkám, otěruvzdornost stejně jako nulovou nasákavost, měli bychom ji precizně položit. První dlaždici z roztaveného čediče odlili ve Staré Vodě v roce 1951 a poměrně rychle se dostali na kapacitu tisíc tun ročně. Skutečný rozmach však nastal až od roku 1995 po privatizaci. Vlastník si zakládá na skutečnosti, že dokáže vyrobit i zcela jedinečné kusy podle požadavku zákazníka. To samozřejmě znamená prostor pro velmi pestrou nabídku dlaždic od praktických a funkčních pro průmyslové stavby až po originální řešení s nevšedním vzhledem i tvarem pro veřejné prostory nebo soukromé interiéry. Poptávka po nich neustále roste, což potvrzuje 15 až 17 tisíc tun zpracovaného čediče ročně. Díky tomu již dlažbu značky Eutit použili ve více než 250 pivovarech v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, USA a v dalších zemích. Pokud dodrželi pravidla pro položení, mají podlahu, která bude dobře sloužit po celou dobu, co se bude vařit pivo. Má takové vlastnosti, že jí můžeme říkat nesmrtelná.
Na varně i v pivním baru
V pivovaru najdeme řadu míst, kde dlažbu z taveného čediče vystavuje nejrůznějšímu zatížení. Ve skladu po ní budou jezdit vysokozdvižné vozíky, ponese tuny materiálu a jednotlivé dlaždice musejí vydržet i pád naplněných padesátilitrových KEG. Na spilce a v ležáckém sklepě se dočká záplavy prostředků na sanitaci, na varně se ještě přidá výrazné střídání teplot, a pokud bude zařízení umístěno na podstavcích, tak i tentokrát opravdu extrémní zatížení jednotlivých dlaždic. Každá z nich se pak teoreticky může ocitnout kdekoli v pivovaru nebo pivovarské hospodě či v pivním baru.
Mozaika i schody
Základním tvarem se stal čtverec, ale vybrat si můžete také z dalších pravoúhlých tvarů různé velikosti, vzhledem k tomu, kolik chcete položit dlaždic na jeden čtvereční metr. Jako varianta se nabízí také šestihranná dlaždice s tím, že koupit lze i její půlku, takže se nemusí řezat. Desítky různých velikostí přinášejí odlišnou hmotnost i tloušťku. Zvolit si lze jemné nebo hrubé rýhování na rubové straně. Dlaždice pro interiéry využívají kromě základních tvarů efekt zámkové dlažby a další neobvyklé řešení, které přinášejí řady s označením Florentina a Charlotte, zajímavé z estetického hlediska, ale také do sebe navíc precizně zapadající. Tento koncept dále rozvíjí řady Mava 1 a Mava 2, která se naopak vrací k původnímu tvaru. Jde o pravidelně vykousnutý čtverec, což v kombinaci s pravoúhlou dlaždicí přináší řadu překvapivých a zcela originálních řešení. Exkluzivní dlaždice Thales v typech Alfa, Beta, Gama, Delta a Omega lze kombinovat jako mozaiku. Za módní prvek se dají považovat dlaždice s čtvercovými nebo obdélníkovými výstupky Metro-Pan. Zvláštní postavení si v nabídce udržují protiskluzové dlaždice, které mají certifikát od Technického a zkušebního ústavu stavebního. Vybrat lze z různých řad podle zatřídění protiskluzového vzoru dle normy DIN 51130. Pokud je potřeba v průmyslových prostorách řešit i schody, nabízí se dlažba označovaná jako schodnice.
Podstatný rozdíl mezi interiérovou a průmyslovou dlažbou
Mezi interiérovou a průmyslovou dlažbou najdeme podstatný rozdíl. U hladké dlažby 200/200/22 jsou všechny vyrobené dlaždice roztříděny na dvě skupiny – interiérové a průmyslové provedení. Toto se děje podle stanovených pravidel, mezi něž patří např. estetické parametry. Interiérová dlažba je tedy vzhledově a jakostně nejlepší jakost. Tomu odpovídá i poněkud vyšší cena. Pro podlahu pivovaru je průmyslové provedení dlažby dostačující.
Čedičová dlažba používaná pro pivovary
Většina pivovarů používá naši tzv. hladkou průmyslovou dlažbu. Některé pivovary používají hladkou dlažbu v kombinaci s protiskluznou dlažbou nebo některé pivovary používají pouze protiskluznou dlažbu. Rozměr dlaždic je 200x200 nebo 250x250 mm. Tloušťka dlaždic je 22 nebo 30 mm u hladké dlažby. Protiskluzná dlažba je vyráběna pouze v tloušťce 30 mm. Nejpoužívanější protiskluzné dlažby jsou typ B a C.
Dalším důležitým prvkem podlahového řešení jsou čedičové tvarovky – L-kusy. Tyto tvarovky doporučujeme použít k zakončení podlahy ke stěně, kde rádius v rohu tvarovky umožní snadnější čištění a zajistí chemickou odolnost i spodní části stěny. L-kusy jsme v případě zájmu schopni dopředu upravit (řezáním) pro obložení vnitřních rohů místnosti – tzv. vnitřní roh, nebo pro tzv. vnější rohy tj. roh, kdy se obkládá sloup.
Dotažení dlažby
Pro zakončení čedičové podlahy v objektu se na rozdíl od běžných dlaždic a kachliček používají soklové tvarovky samozřejmě také z taveného čediče. Tím lze podlahu dotáhnout ke stěně. Proto Eutit vyrábí několik typů zajímavých tvarovek: L-kusy a soklové pásky. Při jejich použití dojde k ideálnímu vytvoření detailu napojení vodorovné podlahy ke svislé stěně, např. sloupu, schodu apod. stejným materiálem. V každodenním provozu jde o nejlepší základ pro vynikající údržbu a tím i maximálně možné požadavky na hygienu podlahy. Tam, kde nechceme L-kus, vyhoví dobře i soklový pásek. Vyrábí se v délkách 200 nebo 250 mm. Takže si lze vybrat délku dle rozměru dlažby, která je položena na podlaze, s tím, že se minimalizuje počet spár.
Desítky až stovky variací dávají předpoklad, že při optimálním výběru bude dlažba velmi dobře plnit nejnáročnější požadavky vyplývající z výrobního procesu a zároveň zhodnotí investici opravdu dlouhou životností, a to bez ohledu na skutečnost, že může dojít i k velmi podstatné změně technologického zařízení. Na značce Eutit je velmi sympatické, že nejenom soustavně rozvíjí nabídku dlaždic, ale zároveň neponechává cokoli náhodě. Proto doplnila ve spolupráci s dalšími společnostmi jejich nabídku také o malty, lepidla a o spárovací hmoty, co umožňuje maximální využití všech vlastností čedičových výrobků. Označila je jako Eufix a zajistila tak skutečně profesionální položení dlaždic, soklů a pásků. Pokud tyto materiály v kombinaci s tavenou horninou použijeme, získáme dlažbu, o níž s nadsázkou můžeme říkat, že je nesmrtelná.
Profesionální požadavky
Sládci rádi hovoří o sladu, chmelu, dekokci a o dozrávání piva. Sanitaci zpravidla zmiňují jednou větou, na niž však ti úspěšní kladou maximální důraz. Bez soustavné a systematické sanitace se totiž zákazníkovi kvalitní český ležák nabídnout nedá. Proto mají sanitační prostředky v pivovaru nezpochybnitelné místo a stavba pivovaru se tomu podřizuje. Podlaha na varně stejně jako v dalších provozech představuje jednoznačný důkaz čistoty. Pokud na ni chceme uplatňovat profesionální požadavky, musí se tak stát již při jejím položení, kdy malty, lepidla a spárovací hmoty Eufix zabrání tomu, aby nenastaly problémy. Právě lepení a spárování považuje firma EUTIT za velmi důležitou součást skladby podlahy. Čedičové prvky mají velmi vysokou životnost a pro lepení i spárování je tedy nezbytné použít co nejkvalitnější materiál. Společnost Eutit vyvinula a neustále rozšiřuje vlastní řadu speciálních materiálů Eufix k lepení i spárování prvků z taveného čediče tak, aby došlo k jejich co nejkvalitnějšímu uložení. Především jde o maltu, cementovou spárovací maltu a cementové lepidlo. Ty doplňují jednosložková nebo dvousložková lepidla, dále těsnicí a spárovací hmoty. Každé z nich bylo vyvinuto s ohledem na vlastnosti čediče tak, aby optimálně spojovaly jak čedič a čedič, tak čedič a nerez v případě zakrytí žlábku na odtok kapalin. Důvodem jejich použití je dlouhodobá životnost podlahy bez nutnosti oprav spár. Optimální položení podlahy z dlaždic a soklů Eutit má svá pravidla a zvláštnosti.
Desítky let odolnosti
Řada vlastností dlaždic z taveného čediče nám dává jistotu, že v provozech pivovaru můžeme používat dlažby, které vydrží i mimořádně vysokou zátěž po celé desítky let. Je jedno, jestli jde až o extrémní zatížení váhou plné varny nebo ležáckého tanku, pád sudu nebo o používání agresivních chemických látek při sanitaci.
Eutit nabízí dlaždice, které lze využít v nejrůznějších prostředích. Každý kus má díky způsobu výroby malou estetickou odlišnost, což vyvolává stejné emoce jako vaření řemeslného piva. Také proto si u nás a ve světě čedičová dlažba získala takovou popularitu.
Na výrobu z taveného čediče ve Staré Vodě rozhodně můžeme být právem hrdí!