Nová zelená úsporám je zpět a ještě štědřejší než dřív. Poskytuje větší příspěvky, peníze předem a spoustu bonusů, které výslednou částku navýší o další desítky tisíc. S výběrem nejvhodnější dotace vám přitom pomůže chytrý průvodce.
Stejně jako v minulých letech, i tentokrát přispívá NZÚ na opatření pro snížení energetické náročnosti budov. Patří sem například zateplení, instalace fotovoltaiky, výměna neekologických kotlů nebo pořízení nabíjecí stanice pro elektromobil. Dotace jsou určené pro rodinné domy a téměř ve stejném rozsahu i pro bytové.
Některá opatření podpoří stát vyšší částkou: třeba na zateplení rodinného domu lze získat 950 tisíc Kč oproti původním 650 000 Kč. O 35 tisíc si polepší také ti, kdo plánují stavět nebo koupit novostavbu s velmi nízkou energetickou náročností.
Ještě vyšší částky díky bonusům
Za každé další opatření získáte k dotaci 10 000 Kč navíc. To jsou tzv. kombinační bonusy. Ale pozor – musíte všechna opatření zahrnout do jedné žádosti.
O 10 % vyšší příspěvek pak dostanou ti, jejichž dům se nachází v regionu či obci z Akčního plánu Strategie regionálního rozvoje 2021+, případně v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji.
A dalších 30 000 Kč můžete získat za environmentálně šetrné řešení projektu. Speciální kalkulačka spočítá, jaký dopad budou mít provedená opatření na životní prostředí. Čím více bodů získáte, tím vyšší bude váš bonus.
Oprav dům po babičce: ideální volba pro mladé rodiny
Naprostou novinkou v NZÚ je program Oprav dům po babičce. Ten přispívá na rekonstrukci starých rodinných domů a rekreačních objektů, které jsou využívané k trvalému bydlení.
Hned v několika ohledech je přitom výhodnější než standardní program NZÚ. Například na projektovou dokumentaci dostanete 50 tisíc místo 25 000 Kč, peníze čerpáte ještě před dokončením prací formou zálohy a za každé nezaopatřené dítě získáte bonus ve výši 50 000 Kč.
Podmínkou je realizovat optimální zateplení (na to získáte až 1 milion Kč), přičemž v žádosti můžete rovnou požádat i o další příspěvky – třeba na fotovoltaiku nebo výměnu zdroje tepla Dotace z tohoto programu může celkem pokrýt až 50 % způsobilých výdajů.
Dotace pro nízkopříjmové a znevýhodněné domácnosti
Už od ledna běží další speciální dotační program, NZÚ Light. Je určený ale pouze pro starobní důchodce, občany s plným invalidním důchodem a domácnosti pobírající příspěvek na bydlení. Podporovaných opatření je tu sice méně, zato lze však peníze čerpat i předem.
Konkrétně program přispívá na zateplení, výměnu oken a dveří (dohromady až 150 000 Kč) plus dalších 90 000 Kč na pořízení systému pro solární ohřev vody.
Dotační průvodce od Saint-Gobain
Programy NZÚ teď nabízí tolik možností, až může být složité zvolit tu nejvýhodnější. Pokud tápete, pomůže vám připravený průvodce. Stačí postupovat podle vyobrazených možností a během chvilky zjistíte, která dotace je pro vás ta pravá, co potřebujete k žádosti.
Odborníci z Centra technické a obchodní podpory vám navíc pomohou sehnat potřebné specialisty – doporučí třeba projektanta, energetického specialistu nebo realizační firmu.
Věnujte pozornost materiálům
Když se dělají stavební úpravy za statisíce, je každá koruna dobrá. Dejte ale pozor a nešetřete na nesprávném místě. Volba kvalitních materiálů a technologií je nezbytná, aby provedená opatření fungovala správně a přinášela vám skutečné úspory.
Třeba takové zateplení –? víte, že o 4 cm silnější izolant zlepší efekt tepelné izolace až o čtvrtinu? V celkových nákladech přitom půjde o zanedbatelnou částku. Podobné typy a rady k výběru materiálů vám zdarma poskytne také Centrum technické a obchodní podpory Saint-Gobain. Navíc si u nich můžete nechat bezplatně spočítat spotřebu materiálu včetně ceníkových cen.
Se zateplením pak souvisí ještě jedna důležitá podmínka: fasádní barvu musíte vybírat ze schválených odstínů. Cílem je, aby zástavbu nenarušovaly křiklavé barvy a fasády domů měly i určitou estetickou úroveň. Odstíny můžete vybírat ve vzorníku Weber, případně přímo na webu NZÚ.
Svěřte provedení odborníkům
Je pravda, že práce svépomocí nic nestojí. Na druhou stranu ale riskujete chyby a nedostatky v provedení, jejichž oprava vás nakonec může vyjít draho. A to se u takto drahých opatření opravdu nevyplatí.
Obraťte se proto raději na profesionální firmy a certifikované odborníky (u fotovoltaiky je to dokonce nutnost, pokud chcete získat dotaci). Například na portálu NejŘemeslníci.cz najdete dodavatele ze všech možných oborů, i s referencemi a ukázkami prací. Stačí zadat bezplatnou poptávku a pak už jen počkat na první nabídky.