Často se stává, že před zimou zůstanou novostavby a rekonstrukce budov nedokončené. Je proto nezbytné zajistit jejich zabezpečení před vodou a mrazem. Obzvláště kombinace těchto dvou faktorů může být fatální. A právě úroveň takového zabezpečení musí odpovídat stupni rozestavěnosti. Základy domu čekající na jarní výstavbu, zděné stěny a příčky bez zastřešení, ale i již zastřešenou stavbu s výplněmi stavebních otvorů, chráníme především před pronikáním vody. Voda je v tomto případě největší nepřítel. Ve spojení s mrazem může ledaco zničit.
Stejně jako samotné zazimování stavby je důležitá i doba, kdy to děláme. Začít musíme ještě předtím, než přijdou první mrazy. A pokud to nestihnete, ponechte dům až do povolení mrazů. Prostě až budou venkovní teploty zase nad nulou. Několik dní necháme rozestavěnou a neochráněnou stavbu prodýchat a pak ji až teprve zazimujeme. Určitě platí, že zakrytý musí být především veškerý nasákavý stavební materiál. Navíc je dobré, aby byl na nějaké podložce, pokud ještě není pevnou součástí stavby. Stačí třeba paleta, která umožňuje dýchání a provětrávání materiálu i zdola.
Nezapomínejte na pojistku a zabezpečení
Vedle samotného zazimování a jeho vhodné doby je také vhodné myslet na pojištění. Ano, i stavbu včetně nářadí a strojového vybavení je dobré pojistit. A nejen před možným poničením, ale i případnou krádeží. Na zimu nedokončené hrubé stavby opouštíme a je proto též na zváženou, co zde vůbec nechat, co raději odvézt a jak často stavbu kontrolovat. Nejsou vůbec výjimkou případy, že se krade za bílého dne i vnitřní vybavení dosud neobydlených novostaveb. Pachatelé bývají tak drzí, že zaparkují s dodávkou přímo před hlavním vchodem a chovají se jako řemeslníci stavby či stěhovací firma. Určitě platí, že než sebelepší pojistka je lepší mít materiál, nářadí, stroje a již realizované vnitřní vybavení co nejlépe zabezpečené.
Ochrana hrubé nezastřešené stavby
Hotová základová deska, nosné stěny, stropem opatřené první patro s vyzděným zdivem do různých výšek. Takto nedokončenou hrubou stavbu je třeba ochránit před vodou a mrazem stejně jako uskladněný materiál. Chráníme tedy materiál zabudovaný i uskladněný, prostě vše, do čeho jsme již investovali. Ideální je vyzděné zdivo zakrýt asfaltovým pásem s přesahem zhruba 10 cm na každou stranu. Poté asfaltový pás dostatečně zatížíme, zajistíme proti sfouknutí větrem. Použít lze i igelit, v jeho případě je ale vysoká pravděpodobnost poškození větrem. Potrhanými kusy igelitu se stavby jen hemží. Je třeba zakrýt i základovou desku, jelikož beton by se vlivem vody a mrazu mohl začít loupat. Zakrytí desky opět dostatečně zatížíme.
A pozor, stěny mohou vlhnout i zdola, proto se na spodní šár používají impregnované soklové cihly. Pokud není použita soklová cihla, případně lze vytvořit vnitřní sokl pruhy asfaltového pásu. Také na stropní konstrukci je vhodné před zimou vyzdít jednu řadu soklových cihel. Zajistíme tak, že z podlahy (stropní desky) nebude stékat voda na zdivo pod ni.
Ochrana hrubé zastřešené stavby
Naprosto dokončená střecha před zimou je samozřejmě ideálním řešením. Pokud to tak naplánujeme a klapne to, můžeme si mnout ruce. Může se však stát, že stihneme třeba jen krovy. A ty by mohly vlivem vody nabobtnat a zkroutit se. Ochránit je třeba i hydroizolační fólii. Nejlépe samozřejmě střešní krytinou. Odborníci dokonce doporučují zakrytí položené fólie střešní krytinou do měsíce, nejvýše pak alespoň do tří. A pokud to nestíháme, je třeba střechu ještě zakrýt plachtou. Na DVH fólie dokonce působí negativně i denní světlo zdola, ze strany podkroví. Pokud je hrubá stavba již zastřešena, nesmíme zapomenout na okapy, aby odváděly vodu od stěn, ale i od domu samotného, srážky nesmí stékat pod základy. Srážky proto odvádíme nastavením okapních svodů co nejdál od domu. Instalace okapů stačí v tomto případě jen provizorní.
Dobré je též zajistit u zastřešené stavby bez oken a dveří utěsnění stavebních otvorů, aby nám jimi dovnitř nepronikal sníh. Pokud to neuděláme, je stavbu třeba pravidelně navštěvovat a sníh vymetat ven.
Vnitřní instalace a další práce v zimě
Pokud chceme v zimě u zastřešené stavby opatřené okny a dveřmi pokračovat ve vnitřních pracích, je dobré začít topným systémem, ten zprovoznit a stavbu alespoň temperovat. Bez vytápění je samozřejmě nezbytná ochrana již stávajících rozvodů vody a topení, aby za mrazů nepopraskaly. Jednoduše řečeno, do topného média přidáme nemrznoucí směs a rozvody vody necháme prázdné. Pokud jsme je již testovali a vodou naplnili, vypneme hlavní kohout, ten zateplíme a vodu z rozvodů vypustíme. Vodoměry, šachty a průduchy nejlépe izolujeme polystyrenem. Pokud budeme v zimě pokračovat ve vnitřních stavebních úpravách zahrnujících mokré procesy, je nezbytné alespoň temperování vnitřních prostor a větrání.
Nedůvěřujte stavební firmě, kontrolujte
Nedůvěřujte bezhlavě stavební firmě, když stavbu opouští. Zkontrolujte míru zabezpečení objektu, ale i pozemku před zimou. Jde o vaše peníze, za které firma staví. A za případné škody je pak těžké prokazovat vinu. Kromě samotné kontroly a zabezpečení stavby je třeba uchovat v suchu a nejlépe i v teple všechny stavební materiály, které vyžadují uskladnění v suchu, případně mají jen omezenou lhůtu spotřeby. Jednoduše řečeno, třeba cement by nemusel v použitelném stavu do jara přežít, stejně jako stavební lepidla.
Elektronické zabezpečení stavby
A pokud je stavba v již pokročilejší fázi výstavby, je dobré instalovat už nyní prvky elektronického zabezpečení objektu. Z rozestavěných domů a pozemků, na kterých budovy stojí, se věci ztrácejí nejčastěji za dne, kdy tam ovšem nikdo není. Navíc musíme ze stavby na zimu uklidit hodnotné věci, stavební materiál, ale i snadno odmontovatelné technologie. Třeba nový kotel. Určitě nedělejte ze stavby přes zimu skladiště postupně dokupovaných věcí. Jen byste případným lupičům plnili pokladnici. Obecně platí, že vše, co v domě leží volně, případně lze snadno odmontovat, se může snadno ztratit.
Hlavní kroky zazimování stavby rodinného domu
- Stavbu musíme zazimovat, než začnou noční teploty klesat pod bod mrazu, případně alespoň ihned, jakmile se to stane, ale v době, kdy již mráz polevil.
- Nedůvěřujte bezhlavě stavební firmě, když stavbu opouští. Zkontrolujte míru zabezpečení objektu a pozemku před zimou. Jsou to vaše peníze, za které se zde staví.
- Nejprve je nutné vyřešit izolaci, vypuštění či temperování již existujících rozvodů vody.
- Poté je důležitá ochrana základních nosných konstrukcí – keramického či pórobetonového zdiva a stropů. Ideálním řešením je zastřešení stavby ještě před zimou. Pokud to ale nestihnete, je nutné zakrytí konstrukcí, aby do nich voda nepronikala. Do stavby nesmí sněžit ani pršet.
- Se zakrytím souvisí i odvádění srážkové vody ze střechy alespoň provizorními žlaby a svody.
- Veškeré stavební materiály, které vyžadují uskladnění v suchu a nebo mají omezenou „lhůtu spotřeby,“ je nutné uklidit na suché místo či rychle zpracovat. Materiály, které mohou přezimovat venku, je nutné zakrýt a navíc uvážit, zda právě ony nemohou být v zimě „rozkradeny.“ Ideální stav je, když přes zimu na stavbě nezůstanou žádné stavební materiály kromě těch již zabudovaných. U hrubě vyzděné a zastřešené stavby též není vhodné před zimou instalovat okna. Stejně tak není vhodné realizovat vnitřní, ještě nezakryté rozvody sítí, mohly by se prostě ztratit.
- Pokud je stavba v již pokročilejší fázi výstavby, je dobré instalovat už nyní prvky elektronického zabezpečení objektu. Z rozestavěných domů a pozemků, na kterých stojí, se věci ztrácejí nejčastěji za dne, kdy tam ovšem nikdo není – majitelé ani kdokoli ze stavební firmy a v zimě často ani nikdo v okolí.
- Více v našem článku Jak zazimovat stavbu.
Zdroj: Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz