zobrazit 5 fotek Obložit a vydláždit koupelnu není jako se rozhodnout vymalovat byt nebo koupit nové bytové doplňky. Stěny můžeme přemalovat, bytové doplňky obměnit a mnohdy nás to nebude stát mnoho peněz. Nákup dlažby a obkladů je poměrně velkou investicí, kterou musíme dobře zvážit. Nákupem obkladového materiálu totiž vše začíná. Příchodem obkladače ale teprve začíná to pravé dobrodružství. I přes to, že vyberete krásné obklady a dlažbu, zbývá ještě velký kus práce, při které se dá lecos pokazit.
Nejdříve přemýšlejte a plánujte
Skutečný profesionál si nejprve zmapuje prostor a důkladně promyslí průběh práce. Ještě než obkladač začne, doporučujeme společně si ujasnit, zda stejně vnímáte dominantu obkládaného prostoru. Jde o to, na které místo chcete přitáhnout pozornost ihned při vstupu. Možností je celá řada, může to být vana, originální zrcadlo nebo výrazná řada listel v obkladu. Spára musí probíhat celou půdorysnou plochou z místnosti do místnosti. Ideální je, pokud probíhá ze stěny do podlahy a obráceně, to však musí dovolit stejný formát obkladů a dlažby.
Při nákupu materiálu je důležité objednat ho dostatečné množství, vyhnete se tak stresu při dokupování. Nemusíte už tak snadno sehnat stejný odstín. Základním údajem je výměra upravované plochy, ke které se po konzultaci s obkladačem připočítá takzvaný prořez, který může činit až 15 %. Počítat musíte i s tím, že se při pokládce může nějaká dlaždice poškodit.
Keramiku nakupujte tam, kde si můžete zboží fyzicky prohlédnout, nákup podle katalogu není nejlepším řešením. Seriózní prodejce vám poskytne veškeré informace a zajistí další potřebný servis. Od věci není ani zpracování počítačové vizualizace, jak dlažbu a obklady položit. Pozor na dovážené zboží, zakoupené v akcích různých supermarketů! Zde zpravidla nemáte možnost dokoupení chybějícího zboží. Z tohoto pohledu je nákup keramiky tuzemských výrobců jistou zárukou. A nezapomeňte ani na vhodné prostředky stavební chemie (lepidla, tmely, spárovací hmoty), které by si však měl vybrat sám obkladač.
Radost z konečného výsledku mohou zkalit drobné detaily, které však celému prostoru dodávají konečnou podobu. Nejčastěji se jedná o nevhodnou šíři spár, často se chybuje i ve spárování silikonem. Ten někteří řemeslníci používají k dočištění kolem vany. Obvykle zde vznikne nepatrný žlábek, kde se drží voda a časem vzniká plíseň. Zásadní chybou bývají příliš úzké dořezy v rozích, což působí velice neesteticky a dá se říci, že je známkou nekvalitně odvedené práce. Zkušení obkladači doporučují pokládku dlažby nakoso. Důvod je prostý ; opticky se zvětší prostor a vyhnete se závislosti na svislých spárách. Elegantním řešením hrany je tzv. kamenická spára, což znamená, že se obklad seřízne pod úhlem 45 ° a tak vznikne 90 ° úhel, čímž se vyhnete použití plastové či kovové hrany.
Řezání keramiky je prašné, to však neznamená, že díky tomu musí být celý dům zaprášený. Existují vlhké řezačky, které zaručují nejen čistější práci, ale také kvalitnější řezy. Řezání se nevyhne ani profesionál.
Pokud je práce dokončena, je dobré ji ihned zkontrolovat a okamžitě (ještě před zaplacením) uplatnit případné reklamace. Je-li to technicky možné, měla by být sjednána náprava. Ne vše se dá opravit a přichází tedy na řadu dojednání a poskytnutí slevy. Chcete-li se vyhnout problémům, je běžným postupem sepsání smlouvy o dílo, ve které nesmí chybět termín dokončení, záruční doba, řešení reklamací a následné sankce za nesplnění dohodnutých termínů. Tím chráníte sami sebe. Věřte, že tak lze ušetřit spoustu času a starostí.