Pokud chcete, aby vaše koupací sezóna začala dříve, než sluníčko ohřeje vodu a aby skončila o mnoho déle, než s prvním ochlazením na konci léta či začátku podzimu, je třeba bazénovou vodu ohřívat. Jak?
Možností ohřevu bazénové vody se nabízí více. Jednou z nich je solární bazénová plachta, kterou pokládáme přímo na hladinu a ta se od plachty ohřívá, přičemž zároveň zabraňuje vnikání nečistot do vody. Pomůže také zastřešení bazénu dutinkovým polykarbonátem. Můžeme se pak koupat pod tímto zastřešením i za nepříznivého počasí, přičemž stříška zamezuje tepelným ztrátám a pokud zasvítí sluníčko, vytváří skleníkový efekt. A za teplého počasí zastřešení prostě odkryjeme, aby pod ním nebylo příliš velké horko. Pořídit si lze dokonce posuvné zastřešení s elektrickým posuvem.
Ovšem na popularitě dnes nabývá solární ohřev vody. Používají se solárně termické panely tlakové a netlakové. A právě k prodloužení koupacího období jsou ideální panely beztlaké. Pokud ale chceme bazén používat vyloženě celoročně, jeví se jako ideální řešení vzduchové tepelné čerpadla, tedy tepelné čerpadlo systému vzduch-voda.
Sice jde o dražší řešení oproti solárně termickým panelům, ale právě toto řešení přináší vysoký komfort při ohřevu bazénové vody. Provozní náklady jsou nízké, čímž se zvyšuje návratnost investice. Kvalitní tepelné čerpadlo dovede ohřát bazénovou vodu téměř celoročně a přitom za cenu velmi příznivou.
Bazénovou vodu ohříváme na teplotu od 25 do 35 oC, záleží na výkonu ohřevu a venkovní teplotě, ale i na tepelných ztrátách. Důležité je též, zda ve vodě jen relaxujeme a nebo chceme plavat, plavání v příliš teplé vodě není příjemné, příliš se ohříváme a potíme.
Výkon beztlakových solárně termických panelů klesá při zataženém počasí razantně, což platí i pro panely tlakové (obzvláště vakuové), rozpětí je však menší. Není dokonce problém ohřát bazénovou vodu při venkovní teplotě -10°C i na 30°C a zároveň ohřívat i teplou užitkovou vodu třeba pro potřeby sprchování.
Aby však dosahovaly solárně termické kolektory co nejvyššího výkonu, je nezbytná jejich správná instalace. Nejlepší je umístění směrem k jihu a pod úhlem 45°, přičemž panely nesmí být po celý den ničím stíněné. Jinak lze panely umístit prakticky kamkoli, na rovnou či šikmou střechu, v zahradě vedle bazénu, na terasu apod.
Co se týká instalace, složitější tlakové solární systémy a tepelná čerpadla musí instalovat odborník, zatímco jednodušší netlakové systémy si nainstaluje i šikovný kutil.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com