Zamrzající okapy a úžlabí přináší v konečném důsledku problémy se zatékáním vody a poškozováním fasády, ale i samotného okapového systému. Voda je ze střechy odváděna nedostatečně, jelikož její průchod okapními žlaby a svody blokuje led. Navíc rampouchy ohrožují kolemjdoucí a zaparkované automobily.
Vyhřívání okapů
Řešení zamrzajících okapů je snadné a poměrně levné – určitě násobně levnější než opravy poškozených okapů a fasády. Stačí do okapových žlabů a svodů instalovat topné kabely. Umožníme díky nim vodě odtékat ze střechy okapovými žlaby a svody. A právě topné kabely se instalují do okapních žlabů i svodů, ale i do střešních úžlabí, na hrany střech, jako ochranu střešních vpustí plochých střech a také na střešní krytinu.Elektrické topné kabely
Nejčastěji se pro tento účel používají univerzální topné kabely, které odolají vysokému mechanickému zatížení a klimatickým vlivům. Topné kabely mohou být opatřené ochranným opletením z mědi a izolací, což zvyšuje jejich odolnost, pevnost, ale také velice praktickou tvárnost. Topné kabely se kotví různými kotvícími prvky z různých materiálů a překážkou není ani kotvení do atypických míst.Elektrické topné kabely se liší konstrukcí a výkonem. Vybíráme vždy podle konkrétního účelu použití (podlahové vytápění, vyhřívání venkovní plochy, ochrana okapů apod.) a podle skladby konkrétní konstrukce, kde budou topné kabely instalovány (instalace do tmelu, přímo pod dlažbu, do betonu, do pískového lože, do okapu, …).
Teplotní odolnost pláště topných kabelů se pohybuje od +65 oC až do +200 oC. Kromě ochranného opletení (u některých typů být nemusí) mohou mít topné kabely též ochranu před UV zářením a 1 či dvě topné žíly. Výkon topných kabelů se pohybuje od 10 do 60 W/m. Kabely mohou být přímotopné či akumulační. Dodávané jsou jako „okruhy,“ nebo jako „rohože.“ Kromě kabelů jsou též využívány fóliové systémy, ovšem pouze v interiérech.
Topné kabely jsou ideální pro takzvané teplé střechy (střechy bez kvalitní a účinné tepelné izolace). Střechou unikající teplo způsobuje tání sněhu i při nižších teplotách a riziko ucpání okapů opětovně zmrzlou vodou se zvyšuje. Ledové bariéry by jinak způsobily přetékání vody a vznikání rampouchů. V zásadě lze říci, že pro teplé střechy neexistuje jiné vhodné řešení než právě elektrické topné kabely. A paradoxně je nám u těchto střech odměnou potřeba nižšího výkonu kabelů a tedy i úspora elektřiny.
Spotřebu elektřiny pak ovlivňuje nejen výkon kabelů, ale i délky okapních žlabů a svodů, typ regulace a konkrétní klimatické podmínky v dané zimě, lokalitě a nadmořské výšce.
Určení výkonu topných kabelů
Pro stanovení potřebného výkonu musíme brát ohled na klimatické podmínky lokality, druh střešní krytiny, sklon a orientaci střechy, nadmořskou výšku, rozměry střechy a typ střešní konstrukce. Pokud je střecha dobře tepelně izolována, odtává z ní sníh až při teplotách okolo bodu mrazu a je proto třeba pro okapní žlaby i svody topných kabelů maximálního výkonu (až 60 W/m). To samé platí i pro venkovní pochozí či pojízdné plochy. U špatně izolovaných střech či střech bez izolace si vystačíme s nižšími výkony.Topné kabely jsou ideální pro takzvané teplé střechy (střechy bez kvalitní a účinné tepelné izolace). Střechou unikající teplo způsobuje tání sněhu i při nižších teplotách a riziko ucpání okapů opětovně zmrzlou vodou se zvyšuje. Ledové bariéry by jinak způsobily přetékání vody a vznikání rampouchů. V zásadě lze říci, že pro teplé střechy neexistuje jiné vhodné řešení než právě elektrické topné kabely. A paradoxně je nám u těchto střech odměnou potřeba nižšího výkonu kabelů a tedy i úspora elektřiny.
Spotřebu elektřiny pak ovlivňuje nejen výkon kabelů, ale i délky okapních žlabů a svodů, typ regulace a konkrétní klimatické podmínky v dané zimě, lokalitě a nadmořské výšce.
Regulace topných kabelů
Od topných kabelů požadujeme kromě výkonu a vysoké životnosti také minimální spotřebu elektřiny a snadnou regulovatelnost výkonu. Regulátor (termostat) vždy odpovídá konkrétnímu využití topných kabelů, možná je i regulace bezdrátová.Topné kabely lze ovládat ručně, což je sice levné řešení, ale spotřeba elektřiny a účinnost jdou proti sobě. Toto řešení se navíc doporučuje pouze pro instalace o nízkých výkonech. Komfortnějším řešením jsou samozřejmě automatické regulátory a konkrétně okapní topné kabely bývají řízené intervalovými termostaty. Ty se umisťují na fasádu (typ DTR) a nebo do rozvaděče (typ ETR). Topný okruh se díky nim sepne jen při zaznamenání tak nízkých teplot, že hrozí zamrznutí vody. Pro instalace většího rozsahu se používá regulátor ETO, který zásadně sníží provozní náklady, jelikož nereaguje jen na kritickou teplotu, ale i na fakt, zda je v okapu vůbec voda.
Topné kabely pro ochranu venkovních ploch
V případě vjezdů je vhodné instalovat topné kabely jen pod pojezdové pruhy a to o šířkách 50 až 60 cm. Jinak ale lze ochránit i celé venkovní plochy. Ideální je samozřejmě kombinace topného systému s účinným regulátorem a se senzory ve vyhřívané ploše.Co lze topnými kabely ještě chránit?
Velmi praktické je využití topných kabelů při ochraně potrubí před zamrzáním. Silné mrazy totiž ohrožují dokonce i tepelně izolované potrubní rozvody. Ochránit přitom lze podzemní i nadzemní potrubí a topné kabely též pomohou s udržením požadované teploty teplé vody a nebo vysoce viskózních kapalin v domovních i technologických rozvodech.
Zdroje: www.elektroinstalace-vd.cz, www.v-system.cz, www.kvelektro.cz