Opěrné stěny jsou v mnohých svažitých zahradách nezbytné, opěrná zeď ale může vypadat pěkně i v zahradě, kde být nutně nemusí a i zde bude plnit konkrétní funkci, přestože po ní není požadována zrovna vysoká stabilita. Co nabídnou zahradám betonové opěrné zdi postavené z barvených betonových tvarovek GEOSTONE, GEOSTONE - mini a GRAVITYSTONE různě profilovaných povrchů?
Stavby opěrných stěn jsou považované za poměrně jednoduché a bezproblémové, ale v praxi se na mnoha postavených opěrných stěnách projevilo takové množství různých poruch, že je nasnadě nepodceňovat nejen jejich výstavbu, ale i přípravu projektu. Pokud se opěrná stěna zřítí, nemusí jít jen o materiální škody… vždyť kolem opěrných zdí stále chodíme.
Statika opěrných stěn
Opěrná zeď je skutečně komplikovanou stavbou – tedy především po statické stránce, i když samozřejmě ne každá. Chování opěrných stěn náročných na zatížení zeminou musí být předem předpokládáno –respektive vypočítáno statikem. Opěrné zdi jsou posuzovány na překlopení a posunutí, posuzováno je také napětí v ložné a základové spáře, zatížení terénu nad korunou zdi, sklon zdi směrem k terénu, způsob uložení na základové konstrukci, druh zásypové horniny, způsob odvodnění zásypu a vlastnosti základové půdy. Pro chování zdi je též důležitý její tvar, hmotnost a výška a samozřejmě stavební materiál – rozdíl je mezi stěnami monolitickými, zmonolitnělými a nebo vyskládanými z jednotlivých prvků.
Kdy není třeba statický výpočet
Bez statického výpočtu se obejdou nízké opěrné zídky z palisád (jinak se též jednoduše používá výraz palisády) či nízké skládané opěrné stěny bez většího přitížení. Nízké opěrné zídky oddělí různě vysoké úrovně terénu a to dokonce i případě svažitějších pozemků, kdy jsou opěrné zídky či palisády uspořádány do kaskád, čímž vznikají rovné terasovité stupně vhodné k osázení či prostě jen k udržování travního porostu a nebo též pokládce dlažby.Statický posudek také nevyžadují zdi zárubní, které nejsou určené k odolávání zemnímu tlaku, ale fungují jen jako obkladové předsazené stěny před zárubním svahem.
Zatížení zeminou, drenáž a geomříž
Skládané stěny z betonových tvarovek se na sebe skládají na sucho a mezi jednotlivé vrstvy se vkládají plastové kolíčky a geomříže pro vyztužení zemního tělesa (pokud je vyztužení potřeba ze statického hlediska). Hornina za opěrnou stěnou se odvodňuje pomocí drenáže 'štěrkového komína' a drenážního potrubí, jelikož zavodněná hornina by mohla způsobit tvorbu vápenných výkvětů na povrchu tvarovek a další problémy.Zemina za běžnou gravitační opěrnou zdí působí zemním tlakem, který je závislý na druhu horniny. Jiné chování mají zeminy plastické a jiné nesoudržné a drobivé. Velký vliv má i množství vody nahromaděné za zdí. Hodnota zemního tlaku je přímo úměrná vlastnostem zeminy a výšce opěrné zdi (výšce zeminy za opěrnou zdí). Snížení tohoto tlaku lze provést rozdělením výšky zeminy za opěrnou zdí na několik samostatných vrstev vyztužených geomříží.
Opěrné zdi GEOSTONE®
Jedinečný konstrukční zámkový systém GEOSTONE® je určen k vytváření různých tvarů velkých opěrných zdí, ale i malých terasových zídek, kde umožňuje ozelenění teras. Tímto komplexním betonovým systémem postavíme skládané opěrné stěny s možností vyztužení geomřížemi, které v některých případech zajišťují stabilitu opěrné konstrukce a nebo svahu. Opěrné zdi lze různě tvarovat a kombinovat jednotlivé prvky systému GEOSTONE®, čímž dosáhneme esteticky zajímavých tvarů s možností ozelenění. Platí, že zahrada ozvláštněná terasou nebo opěrnou zdí, získá na plastičnosti a kráse. Zámkový systém přitom umožní výstavbu i amatérovi.Betonovými prvky systému GEOSTONE® vytvoříme opěrné stěny a svahy o různých sklonech, různého povrchového a barevného provedení. Tyto opěrné stěny a svahy můžeme navíc mnoha způsoby ozeleňovat a zvýšit tak jejich estetické působení. Opěrné zdi GEOSTONE® jsou nabízené s označením FLAT, BENT, POT a SHELF. Tvarovky jsou vyráběné technologií vibrolisování s malým vodním součinitelem, čímž se dosahuje vysokých pevností betonu. Samozřejmostí jsou zákrytové prvky, pokud nechceme využít možnosti ozelenění stěny pomocí prvků POT či SHELF.
Opěrné zdi GEOSTONE – mini
Kromě základní řady prvků GEOSTONE byla vyvinuta řada GEOSTONE – mini, která je též určena pro použití v opěrných stěnách vyztužených geomřížemi. Hloubka těchto prvků je 300 mm, na rozdíl od základní řady, která má hloubku 500 mm. Výška všech prvků řady GEOSTONE – mini je 150 mm, kdežto výška základní řady GEOSTONE je 190 mm. Tento hlavní konstrukční rys předurčuje prvky řady GEOSTONE - mini pro realizace opěrných stěn, které nemají extrémní výšku a extrémní zatížené. Na rozdíl od základní řady prvků GEOSTONE, které mohou být použité při realizacích velmi vysokých a vysoce zatížených stěn. Tvarovky jsou vyráběné technologií vibrolisování s malým vodním součinitelem, čímž se dosahuje vysokých pevností betonu. Samozřejmostí jsou zákrytové prvky, pokud nechceme využít možnosti ozelenění stěny pomocí prvků mini POT či mini SHELF.Opěrné zdi GRAVITY STONE®
Konstrukční systém GRAVITY STONE® je určen pro stavbu opěrných gravitačních zdí, ale dá se využít i pro stavbu opěrných zdí vyztužených geomřížemi. Systém gravitačních opěrných zdí se skládá z několika betonových tvarovek, které je možné poskládat jako stavebnici mnoha způsoby. Spoje těchto tvarovek jsou suché, tvarovky obsahují pohledový prvek, kotevní trámek a kotevní prvek, které se za sebe napojují pomocí vytvarovaných zámků a tvarovky nad sebou se spojují na plastové kolíčky. Vnitřní prostor zdi se přitom zasypává štěrkem. Tvarovky jsou vyráběné technologií vibrolisování s malým vodním součinitelem, čímž se dosahuje vysokých pevností betonu. Samozřejmostí jsou zákrytové prvky.Kromě využití v zahradní architektuře jsou systémy vyztužených opěrných stěn geomřížemi vhodné i pro stavbu opěrných stěn u silničních komunikací, železnic, silničních a železničních mostů, kde dochází k dynamickému namáhaní dopravou. Dále je možné využít skládaných opěrných stěn k úpravám terénu při výstavbě objektů pozemních staveb a k úpravám a regulacím vodních ploch a toků.
Výstavba
Při výstavbě není třeba mokrého procesu betonování ani zakládání do nezámrzných hloubek, což je jednou z hlavních výhod. Opěrná stěna se ukládá na zhutněné štěrkové lože a zakládá se pomocí zakládacích tvarovek do požadované hloubky odvozené od výšky a namáhání opěrné stěny.Vyztužované zeminy by neměly obsahovat velký podíl jílovitých částic, aby nedocházelo k prokluzu geomříží. V případě většího podílu jílů je vhodné zeminu určenou k vyztužení nahradit vhodnějšími zeminami. Zeminy se hutní po vrstvách na požadovaný stupeň zhutnění.
Tvarovky lze dořezávat i vrtat dle potřeby. Dutiny tvarovek jsou určené k vyplnění štěrkem a v případě tvarovek POT a SHELF k osázení zelení.
Zdroj: www.kb-blok.cz