Pomocí palisád lze vytvořit terasy ve svažitých zahradách, ale i celá schodiště. Olemují záhony, cesty, pěšiny, vytvoří opticky příjemné prostředí a můžeme po nich i chodit. Z materiálů se přitom nabízí dřevo, beton (umělý kámen), plast, ale i drahý kámen přírodní.
Zajímavé kompozice i uspořádání celé zahrady
Pokud palisády vhodně rozmístíme, sladíme opticky terén i celou zahradu a vytvoříme zajímavé kompozice květinových záhonů, teras a schodišť. Palisády dovedou opravdové zázraky, a když vybereme i vhodný materiál a vzhled, výšku a hloubku, i způsob kotvení, vydrží v pěkném stavu velmi dlouho.
Palisády zvýrazní geometrii zahrady
Kolikrát se pohybujeme po své zahradě a pořád nám něco nesedí, ale nevíme co. Někdy je prostě dobré se na svůj vymezený prostor podívat z jiného úhlu pohledu, neřešit, co je zde špatně, ale brát zahradu jako výzvu, příležitost k vytvoření něčeho jedinečného. A právě palisády nám velmi pomohou. Pomohou vytvořit útulné a přehledné místo, zvýrazní geometrii zahrady. Kombinovat přitom můžeme i různé typy palisád a materiály, jen to chce cit.
Palisádou můžeme v zahradě vyřešit konkrétní problém, ale i vytvořit kompaktní celek. Palisády mohou zahradou prostupovat jako příjemná síť logických linií. Na druhou stranu mohou být palisády i vyloženě technickým prvkem, kterým především zpevníme svah. I tak ale mohou vypadat velmi pěkně.
Tvary palisád
Základní tvar palisád (půdorys) je nejčastěji kruhový, čtvercový a obdélníkový. Kruhový průřez lze navíc ozvláštnit drážkou pro napojení další palisády, díky které působí celek kompaktněji. Plastové palisády se navíc vyrábí i jako delší dílce s trny pro ukotvení do země. Jejich montáž je proto snadnější a rychlejší, ovšem vzhled plastu ničím nezaretušujeme.
Další možnosti palisád
Palisáda může také navazovat na oplocení, může tvořit lem schodiště a lze z ní vytvořit i schodiště celé. Dokonce lze kratší (třeba dřevěné) palisády využít pro pochozí plochy jako netypickou dlažbu. Palisáda může být také hrází či jen lemem zahradního jezírka a může nás v zahradě též navádět, kudy vlastně jít.
Nejkratší palisády mají jen 40 cm, ty nejdelší jsou pak násobkem uvedené délky. Vysoké betonové palisády jsou pak armované (vyztužené armaturou), aby odolaly tlaku zeminy. A pokud palisádu vhodně osázíme, časem z větší části zmizí za živou zelenou stěnou.
Odolnost a pevnost betonových palisád
Hlavní předností betonových palisád je jejich odolnost a pevnost. A stejných vlastností se dočkáme i v případě vhodného druhu kamene, ovšem cena bude zásadně vyšší. Proto také lidé raději sahají po takzvaném umělém kameni, čili betonové imitaci kamenných palisád. Palisády mohou mít navíc různý povrch včetně rustikálně opracovaného. Například štípaná struktura dodá palisádě přirozený vzhled.
Alespoň třetina palisády musí být v zemi
Při výběru palisád je vždy třeba ctít pravidlo, že alespoň třetina výšky palisády bude kotvena v zemi. Buďto přímo v zemině, nebo v betonovém loži. A právě tento fakt zásadně ovlivní celkovou potřebnou výšku palisády. Čili při převýšením terénu například 100 cm potřebujeme palisádu dlouhou 150 cm.
Kromě výškových pak při výběru řešíme výše zmíněný tvar, ale i barevnost a povrchovou úpravu. Dřevěné palisády si navíc můžeme před použitím namořit a natřít sami.
Zdroj: Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz