Betonové palisády jsou rychlým a efektním řešením členění prostoru zahrady. Dříve hojně využívané velkoformátové betonové dlažby, kvádry a obrubníky jsou minulostí. Současné betonové palisády vhodně doplňují betonovou zámkovou dlažbu a jejich hlavním cílem je kromě ohraničení konkrétních ploch především estetický dojem.
Kde použijeme palisády
Nabízena je celá řada betonových palisád z vibrolisovaného betonu různých tvarů. Nejčastější využití najdou betonové palisády ve svazích – na jejich zpevnění, ohraničíme jimi však i cesty, záhony a postavíme dokonce i zahradní schodiště.Palisády vlastně připomínají kůly zaražené do země, ty s kruhovým průřezem profilu pak zcela. Jsou vlastně metaforou na dávný lidský zvyk – ohraničovat svůj životní prostor a majetek. Avšak s tím rozdílem, že dnes účinně a esteticky člení vnitřní prostor zahrad, zpevňují svahy a dokonce vytvářejí zajímavé terénní formace a korigují svahové nerovnosti. Ze svahu tak uděláme symetrický útvar a ohraničíme jeho prostor esteticky vkusně a citlivě.
Palisády lze nakonec využít i k rize praktickým účelům. Ohraničíme tak dětské pískoviště, vytvoříme vzhledné zahradní schodiště do svahu, které ideálně doplníme zpevněním svahu, a to opět palisádami. Z palisád lze vytvořit i různé kaskády a vodní stavby – voda jim nevadí a jakákoli vodní plocha na zahradě vždy okouzlí a ionizuje vzduch. A samozřejmě palisády tvoří i patra zahrad se sklonem. Působí zde přirozeněji a vzhledněji než svahové tvárnice či litý beton, případně betonové plotovky.
Palisádové tvarovky jsou nabízené prázdné (otevřené), plné či polootevřené. Otevřené palisády či pootevřené jsou zároveň ideální pro pěstování okrasných rostlin, které plochu palisády oživí. Musíte však vybrat druhy rostlin, které jsou nenáročné na závlahu, ideálně sukulentní rostliny a některé druhy odolných travin. Z palisády pak dokonce lze postavit květinovou zeď, nebo jimi vytvoříme zajímavá odpočinková zákoutí.
Stavíme palisádu
Hlavní roli hraje dekorační funkce palisády a palisádového schodiště. Musíme předem důkladně promyslet, kde palisádu postavíme, co od ní očekáváme a jaký bude mít celek půdorysný i horizontální tvar. Stejně jako u jakékoli jiné stavby je důležitý podklad pod palisádu. Pokud palisáda bude opěrnou zdí zpevňující třeba svah či vrstvící vertikálně pozemek, je nezbytný betonový základ sahající do nezámrzné hloubky (80 cm) a končící v hloubce 0,3 až 0,4 metru (v závislosti na délce prvků - palisády zapouštíme do terénu jednou třetinou jejich délky). Betonový základ musí být samozřejmě rovný, stejně tomu musí být i v případě, že betonový základ nebudeme potřebovat – podklad prostě musí být rovný, poloha palisády musí být vůči zemi kolmá. Jedině tak dosáhneme stabilní palisády příjemného vzhledu.Důležité je uspořádání palisády, snadno totiž vytvoříme libovolný tvar (kruhy, oblouhy, obdélníky či různé konvexní a nekonvexní útvary), který bude kopírovat základní geometrické obrazce půdorysu zahrady, ale i horizontálně terénní vlny. Při lemování záhonů palisádami dosahujeme zvýraznění těchto ploch. Příliš se však palisády nehodí k záhonům užitkovým, dokonce by zde byly zbytečné. Pro užitkové záhony je důležitá změna dispozic – prostě celou plochu pohnojíme a zryjeme a na jaře opět rozčleníme na záhony. Palisády jsou však vhodné k ohraničení záhonů okrasných.
Palisády je možné ukládat v jedné linii (rovné uložení) nebo střídavě (s odsazením cca 2 cm). Díky poměrně malému průřezu palisád lze lemovat i velice nepravidelné tvary. Snadno lze měnit směr i výšku palisády v závislosti na charakteru terénu. Kotvení palisády je doporučeno do cca 1/3 celkové výšky.
Palisády jsou složené z betonu jádrové vrstvy a vrstvy lícové. Beton jádrové vrstvy je složen z hrubozrnných frakcí a zajišťuje vysokou pevnost a odolnost palisád vůči mechanickému namáhání. Lícová vrstva je z betonu jemnozrnného a dokonale uzavírá povrch palisády. Zajišťuje odolnost vůči působení vnějších vlivů (vítr, déšť, mráz, voda, rozmrazovací prostředky).
Betonové palisády jsou nabízené probarvované do odstínů černá, červená, hnědá, javor a okrová. Základní odstín je přírodní šedý. Probarvení je při výrobě realizováno v celé hmotě, nebudou nám tedy vadit drobná poškození palisád. Palisády jsou vyráběné ve výškách 400, 600, 800, 1000, 1200 a 1500 mm a vybrat si můžete z různých profilů. Maximální možný rozměr je 2000 mm.
K čemu se betonové palisády využívají
- vytvoření stupňů teras
- budování terénních schodišť
- stavbu opěrných zídek
- členění svažitého terénu
- zakončení dlážděných ploch jako obrubníkový prvek
- oddělení jednotlivých záhonů, travnatých nebo květinových úprav terénu
- ohraničení relaxačních ploch
- ohraničení dětského pískoviště
- zdůraznění geometrického obrazce zahrady
- tvorbě vodních kaskád a jiných prvků
Výroba prvků palisád
Betonové palisády jsou vyráběné z vysokohodnotných betonů technologií vibrolisování ve dvou vrstvách. Současné působení tlaku a vibrace zajistí optimální zhutnění palisád. A právě vysoká hutnost je klíčem k výborné mechanicko-fyzikální odolnosti - pevnosti v tlaku a tahu za ohybu, odolnosti vůči působení vody a chemickým rozmrazovacím látkám, kterými své životní prostředí zamořujeme v zimě. Betonové palisády jsou též odolné proti obrusu a jejich povrch je optimálně drsný.Palisády jsou složené z betonu jádrové vrstvy a vrstvy lícové. Beton jádrové vrstvy je složen z hrubozrnných frakcí a zajišťuje vysokou pevnost a odolnost palisád vůči mechanickému namáhání. Lícová vrstva je z betonu jemnozrnného a dokonale uzavírá povrch palisády. Zajišťuje odolnost vůči působení vnějších vlivů (vítr, déšť, mráz, voda, rozmrazovací prostředky).
Betonové palisády jsou nabízené probarvované do odstínů černá, červená, hnědá, javor a okrová. Základní odstín je přírodní šedý. Probarvení je při výrobě realizováno v celé hmotě, nebudou nám tedy vadit drobná poškození palisád. Palisády jsou vyráběné ve výškách 400, 600, 800, 1000, 1200 a 1500 mm a vybrat si můžete z různých profilů. Maximální možný rozměr je 2000 mm.