Plastové plotové profily (hovorově plotovky) dovedou poměrně dobře na první pohled imitovat masivní dřevo. Na rozdíl od něj jsou však zcela odolné vůči klimatickým vlivům (déšť, sníh, prudké slunce, mráz), nenasáknou vodu a nehnijí. Kromě plastových plotovek však lze v konstrukcích oplocení využít i plotové základy, prkna, profily a palubky ze stejného materiálu.
Vzhled plastových plotovek
Vzhled plastových plotových profilů a dalších plastových součástí oplocení se v exteriéru nemění ani po mnoha letech. Materiál je probarven v celé hmotě, je barevně stálý, chemicky inertní, prakticky bezúdržbový a snadno čistitelný. A pokud přece jen chcete po mnoha letech obnovit vzhled svého plotu, stačí použít hydrofobní penetrační prostředek odpovídajícího odstínu (například Luxol). Barva se vpije do vrstvičky zoxidovaného plastu a plotová výplň zase vypadá jako nová. Možná je také barevná změna povrchu ale nezapomeňte, že jakmile jednou sáhnete po nátěrovém prostředku, vzdáte se bezúdržbovosti bezúdržbového materiálu. Nátěry je nutné pravidelně obnovovat. A pozor, na povrchu neupravený materiál může obsahovat jinobarevné skvrny do plochy 1 cm2, přičemž se od sebe mohou jednotlivé díly barevně lehce lišit. Klimatické vlivy způsobí po čase změnu původního zbarvení do světlejších odstínů, vytvoří se patina. Tato skutečnost nemůže být předmětem reklamace.
Plastové plotové profily jsou vyráběné jako masivní, bez dutin uvnitř. Jejich vzhled je přitažlivý, nesmíme ale při montáži použít korodující spojovací prvky – šrouby, matky a podložky musí být nerezové. Koroze sice neublíží materiálu plotovek, ale korodující kov nebude vypadat přitažlivě. Standardně jsou plastové plotovky dodávané v barvě hnědé, vyrobit ale lze i šedé plotovky či cihlově červené, černé, zelené a dalších odstínů. Můžeme pak plotové výplně vhodně sladit s fasádou domu a jeho zastřešením, s plotovými sloupky a dlažbou. Podmínkou je však objednávka alespoň pěti tun materiálu a dodací lhůta činí 3 měsíce. Čili toto množství si může objednat pouze majitel rozsáhlého pozemku či prodejce stavebnin.
Rozměry plastových plotovek
Plastové plotové profily se vyrábějí v průřezu 78 x 21 mm s půlkulatou, tříhrannou či zkosenou hlavou, v průřezu 79 x 35 mm s půlkruhovým profilem a v průřezu 50 x 30 mm. Základní délka jedné plotovky činí 1,2 metru.
Využití plastových plotovek
Základní funkcí plastových plotových profilů je využití v podobě plotových výplní. Lze je však použít i jako výplně balkónového, lodžiového či terasového zábradlí, výplně zahradního nábytku kovové konstrukce, při výstavbě pastevních areálů (v tomto případě jsou však vhodnější plastové kůly), ke stavbě pergol, ohraničení zahradních restaurací a kaváren a podobně. Využití je prostě široké - v zásadě jde o „plastová prkna.“ Materiál plastových plotovek TRAPLASTTM se snadno řeže na požadované rozměry obyčejnou pilkou na dřevo a vrtá vrtáky na dřevo. Prostě lze materiál opracovávat jakýmikoli nástroji určenými k úpravě dřeva či kovu.Montáž plastových plotovek
Při montáži plastových plotovek používáme zásadně nekorodující spojovací prvky. Pokud jsou jednotlivá plotová pole delší jak 1,5 metru, je vhodné využít kovové vodorovné prvky, na které budeme plotovky kotvit. Jinak se používají vodorovné prvky plastové. Nejvhodnější jsou kovové profily z žárově zinkované oceli (průřez 50 × 30 mm a tloušťka materiálu 2 mm), s povrchovou úpravou plastem. Běžný metr těchto profilů pořídíte za cenu okolo 135 korun včetně DPH. Pokud jsou plotová pole velmi malá, mohou být z plastu dokonce i plotové sloupky, nejen plotovky a vodorovné konstrukční prvky. Konstrukce pak musí být provedena tak, aby nedocházelo k prohybání plotového pole.Otvory pro šrouby je vhodné vrtat do plastu ve tvaru elipsy a většího rozměru, než je průměr šroubů (alespoň o 2 až 3 mm). Odstraníme tak problém tepelné roztažnosti materiálu a problém s tesy upevněnými k patce sloupku. Materiál může reagovat na změny teplot. Šrouby navíc dotahujeme jen lehce, nikoli „na krev.“
TRAPLASTTM
Recyklovaný plast TRAPLASTTM je vyroben zásadně ze směsných plastových odpadů, které by jinak mířily na skládky (komunální i průmyslový odpad). Materiál je navíc opět plně recyklovatelný. TRAPLASTTM snese vysokou zátěž, není náročný na údržbu (nemusíme povrchy výrobků impregnovat ani natírat), neabsorbuje vodu, nemůže hnít a odolává jakýmkoli výkyvům počasí. Plastové plotovky jsou plné a nemůže tedy do dutin zatéct voda. Materiál je probarven v celé hmotě. Plotovky z TRAPLASTuTM se snadno řežou a vrtají. Jedinou jejich nevýhodou je poměrně značná tepelná roztažnost (rozmezí 1,2–1,8 × 10-4 K-1). Při montáži plotovek je proto třeba vrtat větší otvory, než je průměr šroubů a nedotahovat šrouby „na krev.“ Jinak může dojít k nevzhledným deformacím plastu. Plotovky z TRAPLASTuTM odolávají teplotám v rozmezí -30 až +70 oC.Výroba materiálu TRAPLASTTM
Vstupní surovinou pro výrobu plastových plotovek je „slisovaná změť plastů.“ Materiál je nejprve ručně tříděn, kdy se vyřazují všechny neplastové součásti odpadu (kov, sklo, papír, guma a další nežádoucí materiály). Poté jsou plasty tříděny do frakcí a právě k výrobě materiálu TRAPLASTTM je využita frakce PET LAHVE spolu s některými dalšími frakcemi. Použitelné frakce se po roztřídění drtí a melou, fólie se zase zpracovávají tepelně – aglomerací (spékají se do granulí). Poté se připravuje výrobní směs odpovídajícího složení, ta se homogenizuje, roztaví a vtlačí do kovových forem, čímž výrobky získají svůj finální tvar. Při výrobě nevznikají žádné odpadní látky.Zdroj: www.recyklace.cz