zobrazit 7 fotek Beton je vzhledem ke svým mechanickým vlastnostem, trvanlivosti, dostupnosti výchozích surovin a možnosti variabilního návrhu nepochybně nejrozšířenějším konstrukčním materiálem pro výstavbu objektů s různým účelem. Právě díky všem těmto pozitivům si beton našel své místo také při výrobě plotových konstrukcí. Přibližme si výhody betonových plotů, jejich estetické možnosti, využití a způsoby instalace.
Vybrat ke své zahradě či domu s pozemkem vhodné oplocení se může ukázat jako velký oříšek. Plot totiž není jen ohraničením pozemku, je také významným architektonickým prvkem, který spolu s nejbližším okolím domu dotváří celkový dojem ze stavby. Kromě estetické hodnoty plotu je třeba zvážit i jeho funkčnost. Zvláště při výběru samotného materiálu je vhodné hledět například na jeho funkční charakteristiky (mechanická odolnost, ochrana proti hluku, trvanlivost). Také si promyslete, zda chcete mít plot fungující jako neprodyšnou hradbu, která vám zaručí maximální soukromí, či naopak preferujete nízký průhledný plůtek, který kolemjdoucím umožní obdivovat propracovanou architekturu vaší zahrady.
Shrnutí hlavních výhod betonového oplocení
- snadná a rychlá montáž
- možnost rozebrat a zase složit
- životnost 40 až 50 let
- nenáročné na údržbu – ploty jsou odolné vůči větru, sněhu, ledu atd.
- vysoká protihluková ochrana
- typy s plným vzorem chrání i před povodněmi
- vzhledově atraktivní – elegantní a neokoukané vzory
- velký výběr typu plotů a jejich povrchové úpravy – je možná povrchová úprava barvou na beton, jež zvyšuje životnost a vylepšuje vzhled
- lze usazovat i do zděných sloupků
- pohledová strana je jen jedna, zadní část je hladká a umožňuje další úpravy
- cenově dostupné
Betonové ploty jsou tvořené jednotlivými dílci, které jsou vyráběné speciální litou technologií. Dílce výrobci nabízejí v několika odlišných typech - ty lze navzájem různým způsobem kombinovat a složit tak výsledný plot přesně dle vašich představ. Velmi oblíbené jsou například povrchy, které imitují přírodní kámen. Volit ale můžete i mezi elegantními oblými tvary, efektivní kombinací s průhledovými mřížkami, atraktivními reliéfy s přírodními motivy, nebo originálními renesančními balustrádami. Hojně se také betonové ploty kombinují s dřevěnými prvky, které výsledný dojem ještě ´změkčí.´ Také barevná paleta, z níž můžete vybírat, je velmi široká. Výška plotu se nejčastěji pohybuje mezi 0,5 m a 3 m.
Využití betonových plotů
Betonové ploty mají široké uplatnění. Kromě klasického ohraničení pozemků rodinných domů jsou hojně využívané také jako bezpečnostní oplocení průmyslových objektů, kryté stání pro vozidla, různá dekorativní oplocení v zahradách a parcích či jako vysoké dělící stěny. Díky výborné hlukové izolaci se betonové plotové konstrukce hodí také jako speciální protihluková bariéra. Vzhledem k minimální potřebě údržby pak betonové oplocení často tvoří i kotce a výběhy pro zvířata.
Existuje několik systémů instalace betonových plotů. Jednoduchý a oblíbený systém tvoří například plotové desky, které se upevňují do kovových sloupků s drážkami (buď s podezdívkou, nebo bez ní). Univerzální tvarovky různých formátů se také mohou klást nasucho a vylévat zdící maltou. Ekonomicky nejvýhodnější je pak plot z betonových prefabrikátů, které nabízejí štípáním čelních stran rustikální vzhled. Poslední možností, která stojí za zmínku, je takzvaný stavebnicový systém, kdy se tvárnice a bloky staví na vybetonovaný základ.
Rozhodnete-li se pro betonový plot, kontaktujte odbornou firmu. Nejprve vás nezávazně navštíví technik, který s vámi probere vaši představu, zhodnotí možnosti terénu a hranici pozemku zaměří. Upozorní vás také na možná úskalí a samozřejmě vás seznámí i s cenovou nabídkou. Platí přitom, že prakticky neexistuje místo, kam by nebylo možné plot z technických důvodů instalovat. Na místě výstavby plotu se však samozřejmě nesmí vyskytovat žádné výraznější překážky (třeba keře či stromy).