Speciální nátěry a jiné systémy skvěle poslouží nejen jako ochrana proti malým malířům. Navíc s nimi v interiéru vykouzlíte kreativní designové prvky, které každého zaujmou na první pohled. Kromě klasické tabulové barvy vybírejte z nátěrů magnetických či desek z nanočástic.
Nejprve představíme popisovatelné nátěry, kam se řadí především tabulová barva, transparentní popisovatelný nátěr a magnetická barva. Díky nim své výtvory kdykoliv smažete a nahradíte novými. Vnesete tak do svého domova velkou porci kreativity.
Tabulová barva
Stejně jako další zmíněné barvy ji lze aplikovat prakticky na jakýkoliv povrch. Píše se na ni křídou. Tu pak lze setřít mokrým nebo suchým hadrem či houbou – však to všichni znáte ze školy.
Některé povrchy je nutné nejprve ošetřit základovou barvou. To se týká zejména povrchů z plastu nebo savých povrchů. Nespornou výhodou jsou poměrně nízké náklady na realizaci, dlouhá životnost, ekologická šetrnost a vysoká přilnavost k různým typům povrchů. Kromě klasické černé barvy je k dostání také v pistáciové barvě a dalších odstínech.
Jedním litrem tabulové barvy většinou pokryjete plochu o velikosti 8 m2. Spotřeba závisí na okolní teplotě a savosti materiálu. Teplota během natírání by se měla držet nad 7°C. Základní nátěr ideálně proveďte barvou zředěnou s vodou z 5 %, tedy 100 ml barvy promíchejte s 5 ml barvy. Pro další vrstvy se ředění nedoporučuje.
V interiéru lze barvu využít nejen k natírání stěn, ale také nábytku. Hravé děti jistě ocení, pokud celou jednu stěnu či její část natřete touto barvu a poskytnete jim tak prostor pro nekonečné tvoření.
Samolepící popisovatelné fólie
Slouží jako klasická tabule s tím rozdílem, že nic nemusíte natírat. Skvěle se hodí do pokojíčků menších dětí. Samolepky koupíte v nejrůznějších provedeních a tvarech (např. zvířátek). Samolepku umístěte tak, aby na ní dítě snadno dosáhlo. Většina fólií bývá popisovatelná tabulovou křídou.
Transparentní popisovatelný nátěr
Vytváří průhledný, omyvatelný a lesklý povrch, na který lze psát fixami na bílé tabule (whiteboard markery) či fixami na skleněné výlohy (windows markery). Očistit ho lze pomocí vlhkého hadříku nebo houbičky. Hodí se jak do jakékoliv místnosti v bytě, tak do kanceláře či škol. Perfektně se vyjímá také v pokojích teenagerů. Aplikací barvy možná předejdete všudypřítomnému vylepování plakátů a samolepek.
Stejně jako tabulová barva se dá aplikovat na všechny druhy povrchů. Pro jistotu však použijte podkladovou barvu na akrylové bázi. Dřevěné povrchy před aplikací zbruste do hladka.
Tento typ barvy zakoupíte například pod názvy Sigma Memo Paint či Smart Wall Paint.
Magnetická barva
Navržena pro ty, kteří chtějí, aby prostor zůstal stále čistý. Na trhu je k dostání například bílá krycí magnetická barva značky Alpina Magneto či Magnetic Paint, s kterou vytvoříte barevný povrch.
Na magnetické nátěry lze dle druhu psát křídou či fixem. Kromě dětských pokojů se skvěle hodí do kuchyní, díky čemuž můžete mít své oblíbené recepty stále na očích. Originální řešení přináší také pro kancelářské prostory, kde může nahradit otřelé klasické whiteboardy a flipcharty.
Snadno přilne prakticky ke každému povrchu a to včetně dřeva, MDF, betonu, sádrokartonu či dokonce i tapetám. Magnetické barvy bývají většinou zbarvené došeda. Pokud na stěnu nebudete chtít psát, pouze na ni umisťovat magnety, můžete barvu přetřít jakoukoliv běžnou malířskou barvou.
Jaké magnety na magnetickou stěnu?
Klasické feritové magnety, které běžně koupíte v papírnictví, jsou příliš slabé na to, aby držely na magnetickém nátěru. Pořídit proto musíte neodymové magnety, které jsou v současné době nejsilnějšími permanentními magnety na světě. Pořídit si můžete také magnetické fólie nebo pásky.
Jak nanášet tabulovou, popisovatelnou a magnetickou barvu?
Základní princip nanášení se u zmíněných tří druhů nátěrů příliš neliší. Pokyny se různí v zásadě jen v ředitelnosti vodou, délce zasychání, počtu potřebných vrstev a nutnosti použít podkladový nátěr.
- Připravte si hladký povrch. Případné nerovnosti srovnejte pomocí tmelu, případně povrch zbruste či jinak srovnejte.
- Stěnu očistěte od mastnoty a prachu.
- Přesvědčte se, zda barva, kterou se chystáte nanést, vyžaduje podkladový nátěr.
- Nyní můžete začít natírat. Před každým nátěrem dobře promíchejte barvu. Ujasněte si, zda máte barvu zředit vodou. Pokud ano, v jakém poměru. Barvu nanášejte malířským válečkem nebo plochým štětcem. Zjistěte, kolik vrstev výrobce doporučuje provést. U magnetických stěn se doporučuje aplikovat minimálně 3 vrstvy. Čím více nátěrů provedete, tím více zvýšíte feromagnetický účinek.
- Každou vrstvu nechte před nanesením další vrstvy zaschnout dle doporučení uvedeného u konkrétního výrobku. Většinou se jedná minimálně o 4 a více hodin.
- Než začnete na nátěr psát, měla by barva schnout delší dobu. V závislosti na typu barvy si na první umělecký výtvor budete muset počkat od 24 hodin až po několik dnů.
Další systém pro ochranu zdi
Popisovatelné magnetické lamino
S tímto materiálem obložíte zeď, nábytek nebo ho pověsíte na zeď ve formě nástěnky. Lze na ně kreslit fixami. Instalace desky nevyžaduje žádné vrtání nebo lepení, takže ji můžete opět kdykoliv odstranit, aniž by téměř zanechala stopy. Skvěle se hodí k obložení zdi kuchyňské linky nebo do dětského pokoje, kde dává prostor malým umělcům.
Inovativní materiál z nanočástic
Na tento povrch nelze psát ani na něm nedrží magnetky. Zato perfektně ochrání vaše zdi před malými malíři.
Tento speciální vysokotlaký laminát seženete například pod označením SOFTIXX. Výhodou systému je vysoká odolnost proti jakémukoliv mechanickému poškození či vlhkosti. Nezůstávají na něm otisky prstů a dokonce z něj jdou snadno odstranit nálepky. Čáry a šmouhy by se měly odstraňovat pouze speciální nanohoubičkou. Kromě stěn lze nanočásticovou desku použít i jako obklad pro nábytek.
Stejný materiál se vyrábí i s různými digitálními potisky. To ocení zejména teenageři, kteří si mohou desku nechat potisknout fotografií oblíbené kapely nebo třeba rezavé zdi.