Pro chaty a chalupy se obvykle nehodí běžná plastová okna, i když ta kvalitní a tepelně izolační, jakými jsou vybavovány bytové domy a novostavby domů rodinných, by naše problémy vyřešila. Ještě tak starší rodinné domy socialistického střihu či z období 90. let plast snesou, staré chalupy však již ne a dokonce i některá další řešení pro ně nejsou většinou vhodná (například hliník). Proč a jaká okna volit?
Čím hodnotnější historický objekt, tím větší omezení ze strany památkářů
Nová okna prostě musí vaší chalupě (ale i chatě) slušet, musí odpovídat jejímu charakteru, použitým materiálům, stáří. Často proto nezbývá nic jiného, než navštívit opravdu zkušeného truhláře a pořádně si zaplatit. O historicky cenných a památkově chráněných objektech nemluvě. Proto také mnozí lidé raději přistupují k řádově lacinějším rekonstrukcím původních oken, výměně skel a přetmelení, zachování původního odstínu dřeva atd. Co se týká vzhledu oken, určitě platí, že právě okna zásadně ovlivňují vzhled celého domu stejně jako například střecha, řešení soklu apod.
Pokud však neopravujete zrovna památkově chráněnou chalupu či chalupu v památkové zóně, nejste při výběru nových oken vlastně nijak limitováni. Můžete se proto rozhodovat v naprostém souladu se svými finančními možnostmi a představami, tedy i vkusem, byť ten nemusí být zrovna nejvybranější a nejcitlivější. V opačném případě jsou však omezení možných řešení obrovská.
Nová okna přitom vždy představují značnou investici a čím je jich více, tím větší investice bude. V zásadě platí, že čím větší chalupa, tím více oken a to například včetně výplní vikýřů a nebo oken střešních. Dvojí však mají vždy nová okna společné pro jakoukoli budovu. Obvykle mnohé stavební a jiné řemeslné práce a také povinnost řídit se velikostmi stavebních otvorů. Není obvyklé stavební otvory dozdívat, natož pak vybourávat, což je ještě náročnější.
Prvním krokem každého, kdo se snaží ušetřit, je vždy ohlédnutí se po cenově dostupných sériových výrobcích na trhu, zakázková výroba je pak pro většinu lidí až krajním řešením, jen málokdo mávne rukou a otevře doširoka peněženku. Pokud je však žádoucí a nebo dokonce nezbytné respektovat původní materiál a podobu oken, případně alespoň jejich typ a velikost, nic jiného nám nezbude.
A novodobé repliky starých dřevěných oken, například špaletových, jsou skutečně značným zásahem do rodinného rozpočtu. Navíc to často souvisí i s vchodovými dveřmi a do budoucna i vraty apod.
Plast je pro staré chalupy prostě problém, počínaje vzhledem
Nyní se ale vraťme na začátek článku, kde jsme zmínili okna plastová. Právě tento materiál neumožňuje přiblížení k ideálnímu stavu ani z dálky. Plastové okno pozná na první pohled každý, byť bylo vyrobeno v povrchovém dekoru dřeva. A pokud by prostě staré chalupě nemohlo slušet, nemá zde co dělat. Nakonec ona i úplně nová okna dřevěná, obzvláště pokud jsou opatřena nátěrem, také mohou působit jaksi nepatřičně, dokud nezestárnou. A moderní dřevěná okna, takzvaná eurookna, o těch platí totéž. V zásadě je ideální, pokud řemeslník opravdu vyrobí co nejvěrnější repliky včetně jistých nedokonalostí. A pokud samozřejmě zvolí i odpovídající materiály, tedy takové, jaké byly používány pro tyto potřeby dříve.
Pokud to jen trochu jde, stav oken to umožňuje, renovujte
A ještě jeden návrat na začátek článku – pokud je to jen trochu možné a staré okna, ale i dveře, jsou v takovém stavu, že ještě umožňují opravu, rekonstrukci, směle do toho! Vlastně dosáhneme ideálního výsledku. A jestliže dokonce není místy již příliš poškozený dřevěný materiál třeba nahrazovat novými kousky dřeva, což je řemeslně velmi náročné, máme vyhráno. Odstranění starého tmelu, již nevyhovujících skel, poškozených a poškrábaných, odstranění původních nátěrů, přebroušení, nový nátěr odpovídajícím materiálem a odpovídajícího odstínu, nové zasklení a nový sklenářský tmel budou staronovým oknům skutečně slušet. Vrátí se na své místo, ale v téměř původní podobě.
Špaletová historie, špaletová klasika
A to jsme se zatím ještě nedostali ke kování. Moderní kování se do starých oken, ale i nových dřevěných, také nehodí a repliky kování jsou – bohužel – opět velmi drahé. Navíc již toto řemeslo kovářské téměř vymírá. Prodávají se sice jakési sériové obdoby replik okenního kování, ale svým vzhledem se od ideálu většinou dosti liší.
Klasiku mezi starými okny pak představují nesmrtelná okna špaletová, která bývala vyráběna v mnoha podobách. A v tomto případě dokonce najdeme i firmy, které se tímto sortimentem zabývají ve větším objemu. Špaletových oken ve starých budovách je prostě stále ještě mnoho a vyplatí se investice do této výroby.
Navíc si lze vybrat v rozsahu od dokonalé repliky až po modernější konstrukce osazené moderním celoobvodovým kováním. Špalety prostě vyrobit lze a nemusíme ani za každou cenu složitě hledat truhláře, který se bude s výrobou vašich nových oken mořit stovky hodin. Základní typ špaletových oken dokonce může mít ve své sériové podobě vnější křídla osazena izolačním dvojsklem a teprve ta vnitřní sklem jednoduchým. Zlepší to tepelně izolační schopnosti oken a představami památkářů to často projde. Tato okna mohou být také vybavena celoobvodovým těsněním a panty, které lze seřídit ve všech směrech.
Modernější okna kastlová
Velmi známa jsou také okna kastlová, která se kdysi začala vyrábět o něco později než ta špaletová, načež v mnohém vylepšila vlastnosti špaletových oken. Rozdíl je zde zásadní v tom, že kastlová okna mají na rozdíl od špaletových otevíravá všechna křídla dovnitř, přičemž kastlová okna tvoří jeden celek. Vnitřní i vnější křídla jsou proto upevněna na jedné zárubni a často zde též bývá horní okno, takzvaný nadsvětlík.
Nakonec se však postupně změnila i konstrukce oken špaletových, dnes je standardně dostanete i na jednom rámu (zárubni), zatímco dříve měla vnější a vnitřní křídla vlastní zárubně a stěna v okenním otvoru mezi křídly byla buďto jen omítnuta a nebo se zakryla dřevěným ostěním.
Střešní okna jsou pak dnes u chalup novinkou, ovšem u těch historicky cenných je památkáři nepovolí a je nutné zvolit vikýře s okny špaletovými či kastlovými. Pokud ale lze podkroví vaší chalupy střešními okny vybavit, přesto doporučujeme citlivý výběr a řešení. Střešní okna mění vzhled střechy a tím i celého domu. Určitě jde o účinnější způsob prosvětlení a větrání podkroví než vikýři, ty jsou však na druhou stranu romantičtější. Střešní okna jsou méně náročná ze stavebního hlediska a také levnější. Navíc nám vikýře způsobují na střechách problémy s pokládkou krytiny a problematická úžlabí.
Jelikož však právě střešní okna nejsou prvkem tradiční venkovské architektury, je třeba jejich plochy minimalizovat, směřovat směrem do zahrady a nikoli na náves apod. Řešení je prostě vždy více.