zobrazit 8 fotek Plovoucí podlahy v zásadě známe dřevěné a laminátové. Pro oba tyto základní druhy plovoucích podlah pak platí stejná pravidla jak pro skladování materiálu, pokládku, lepení, koncové úpravy i údržbu. Při údržbě položené plovoucí podlahy je nakonec nutné brát ohled i na její konečnou povrchovou úpravu. A pozor, máte-li v místnosti instalované elektrické podlahové vytápění či více vlhkosti nebo větší nerovnosti, než plovoucí podlaha snese, rozhodněte se raději pro jiný druh podlahy. V takových případech byste totiž jen prodělali.
Jelikož každá plovoucí podlaha reaguje na změnu klimatu, můžeme ji pokládat pouze do suchého prostředí, nikoli do vlhka. Tomu však odpovídá už samotné skladování po převzetí objednávky. Jednotlivé dílce skladujeme zásadně v nerozbalených balících, alespoň 1 metr od stěn a na dřevěných lištách, hranolech a podobně. Zásadně nikoli přímo na podlaze. Důležitá je i takzvaná aklimatizace materiálu, kdy musíme jednotlivé balíčky nechat v místnosti, do které budeme krytinu pokládat, alespoň 2 až 3 dny a při teplotě alespoň 18oC a vlhkosti vzduchu nejvýše 75%. Je důležité, aby materiál byl aklimatizován v místnosti suché, větrané a vytápěné (pokud dané roční období vytápění nevylučuje). Jakmile balíky otevřeme, ihned plovoucí podlahu pokládáme.
Bez šroubů, lepidla a hřebíků
Jednotlivé dílce plovoucí podlahy jen volně pokládáme vedle sebe, zásadně je k podkladu nelepíme, nešroubujeme ani nepřitloukáme hřebíky. Všechny části dodané plovoucí podlahy je však třeba ještě před položením zkontrolovat. Reklamovat nebudete moci dílce, které jsou už položené a tedy máte pouze před položením ještě šanci uplatnit případné reklamace.
Lepidlo, které je vodovzdorné, parotěsnou zábranu, případně izolaci proti kročejovému hluku (v závislosti na typu nemovitosti, poschodí či již realizované konstrukci podlahy), přechodové lišty a dřevěné špalíčky. Z nářadí se nevyhneme truhlářskému metru (skládací či pásmo), šňůře a tužce, děrovce, tvárné litině, svěrákům či utahovací soupravě, umělohmotné stěrce, pilce, kladivu a také samozřejmě kusu hadru a zřejmě i lepící pásce.
Podklad pod plovoucí podlahu
Bez rovného a pevného, ale také suchého podkladu se neobejdeme. Plovoucí podlahu nelze pokládat do vlhka, ani na nevyrovnaný či drolivý beton. Uvádí se, že by případné nerovnosti neměly na výšku přesáhnout 2 mm na 2 metry délky. Pokud by pak betonový podklad měl obsahovat více vody jak 2,0 CM % (0,3 CM% při anhydritovém podkladu), plovoucí podlahu nesmíme položit a bude lepší, když si v takovém případě vybereme třeba klasickou dlažbu. Případné drobné nerovnosti částečně vyrovnáme i alespoň 0,2 mm silnou parotěsnou zábranou (fólií), kterou pokládáme na minerální podklady (beton, teraco, …). Parotěsná fólie bude překrývat okraje o cca 20 cm.
Pokud se ale podklad dotýká země (v přízemí nepodsklepeného domu), je nejprve třeba položit paratěsnou zábranu silnou 1,2 mm a to tak, abychom parotěsnou fólii u stěn vytáhli a její styčné hrany navzájem překryli a utěsnili lepící páskou.
Izolaci proti kročejovému hluku pokládáme až na parotěsnou zábranu či jiný podklad (linoleum, PVC a guma, pokud není parotěsná zábrana třeba). Můžeme zde použít například pěnovou fólii či vlnitou lepenku. V žádném případě ale nemůžeme pouhou izolací proti kročejovému hluku nahradit parotěsnou zábranu, pokud je třeba.
Plovoucí podlahu vždy začínáme pokládat ve směru, odkud nám dopadá světlo. Přitom dodržujeme ode zdi odstup cca alespoň 10 mm, který vytvoříme přesně takto širokými dřevěnými špalíčky a stejné odstupy dodržujeme i od napevno zabudovaných předmětů (kuchyňská linka, vyzděný bar, topení a podobně). Spoje mezi jednotlivými díly zásadně přesazujeme, a to o alespoň 40 cm vždy v následující řadě. Podobně jako se třeba přesazují cihly. První řadu plovoucí podlahy musíme položit drážkami vodorovně se stěnou. Jednotlivé díly prvních tří řad pak k sobě přisuneme třeba latí.
Poté první tři řady plovoucí podlahy zalepíme, vždy začínáme hned od první řady a slepené dílce upevňujeme pomocí utahovací soupravy či svěráků. Během pokládky přitom stále kontrolujeme rovnost už položených a spojených dílců. První tři zalepené řady musí následně alespoň 45 minut prosychat. Po jejich zaschnutí stejným způsobem postupně přidáváme další dílce a tedy řady. U poslední řady nakonec musíme brát ohled na vzniklou mezeru a bude nutné ji upravit a nakonec pevně položit k řadě předposlední.
Veškeré dílce pokládané plovoucí podlahy k sobě lepíme v drážce a peru. Pokud se mezi drážkou a perem některých dílců vyskytují nějaké nerovnosti, je nezbytné je opravit. Lepidlo nanášíme vždy na horní část drážky a poté do sebe části podlahy zasouváme. Musíme brát ohled i na správné množství naneseného lepidla, protože příliš lepidla způsobí víc problémů, než jeho malé množství. Může totiž zabránit pevnému styku ploch a také utěsnění spojů. Lepidlo, které nám ze spojů přesto vystoupilo, vždy necháme cca 10 minut zaschnout a poté odstraníme odpovídajícím rozpouštědlem a setřeme vlhkým hadrem.
Dokončovací práce, specifika
Dostaneme-li se až ke dveřím, musíme jejich rámy zkrátit, abychom pod ně mohli vsunout parotěsnou zábranu a izolaci proti kročejovému hluku. Musíme vždy myslet na to, že se při změnách teplot plovoucí podlahy smršťují a zase roztahují. 10 mm mezera je tedy nezbytností, jinak se nám bude položená podlaha bortit. Pokud ovšem pokládáme plovoucí podlahu v rozlehlých místnostech o délkách stěn 8 až 10 metrů i větších, musíme počítat s ještě širšími dilatačními spárami. Do dilatačních spár se nakonec umístí přechodové lišty.
Pokládáme plovoucí podlahu na podklady s podlahovým vytápěním
Podlahové vytápění pod plovoucí podlahy musí být zhotovené skutečně profesionálně. Před pokládkou podlahy topení zapneme cca na 25 oC a ještě další alespoň až 4 dny jej necháme běžet naplno. Pak teplotu denně snížíme o 10 oC, abychom ke dni pokládky dosáhli teploty povrchu podkladu cca 18 oC. Nakonec topení můžeme znova zapnout naplno až dva dny po položení plovoucí podlahy, ovšem zase tak, že během 2 až 3 dnů teplotu postupně zvyšujeme až na konečných max. 28 oC podkladu.
Plovoucí podlahy se ale doporučuje pokládat pouze na podlahové vytápění vodou, nikoli na podlahové vytápění elektrické. Výjimku však tvoří speciální elektrické topné fólie, které se pokládají přímo pod povoucí podlahu, na kročejovou izolaci. Jde o novinku, která dokonce může nahradit klasické vytápění a přitom lze topení pod plovoucí podlahu v celé místnosti připojit pouze k běžné elektrické síti, do zásuvky.
Samozřejmě se ani u plovoucích podlah nevyhneme pravidelné údržbě. Měli bychom v místnostech s plovoucí podlahou zabránit extrémním klimatickým změnám. Teplota místnosti, která je pro plovoucí podlahy ideální, činí 20 oC při vlhkosti vzduchu 50 až 60% (max. pak 75%). Samozřejmě po čase nezabráníme opotřebení plovoucí podlahy, stejně jako jakéhokoli jiného typu podlah a materiálu. Bylo by tedy alespoň dobré opatřit nohy stolů a židlí, ale i nábytku či hrany nábytku, které na podlahu položíme, plstěnou podložkou.
Při vchodu do místnosti se pak zajisté vyplatí malý kobereček či běhoun, položený od dveří směrem do interiéru. Určitě se ale vyhněte pokládání jakýchkoli mokrých či vlhkých předmětů, ale i zvířat a lidských chodidel. Chodit z vany přes plovoucí podlahu bosí a s mokrýma nohama, položit do rohu místnosti právě zmoklého psa či přelít květináč, který na podlaze stojí bez podložky, patří k přestupkům, které po čase zkrátí životnost naší plovoucí podlahy. A to nevratně.
Pokud plovoucí podlahu potřebujeme čistit, děláme to zásadně nasucho, nebo pouze vlkým hadrem (nesmí být vyloženě mokrý, plovoucí podlahu nemyjeme, ale utíráme). Můžeme použít i doporučený čistící prostředek, ovšem vždy s ohledem na konkrétní povrchovou úpravu vaší nové plovoucí podlahy. A pozor, vždyť na povrch třeba dřevěných plovoucích podlah lze použít i vosk!