Život během pandemie není jednoduchý. Vždyť to znáte. Práce doma, téměř zákaz vycházení, děti na distanční výuce… S každým přibývajícím dnem je byt nebo dům těsnější a těsnější. Do toho se krátí dny, a tím i přirozené denní světlo, které tolik potřebujeme pro svou náladu a vitalitu. Některé věci neovlivníme a musíme se s nimi vyrovnat. Přivést více světla do bytu, firmy či kanceláře ale může být menší problém, než se zdá. Řešením jsou světlovody.
Kopule, tubus a přirozené světlo v interiéru
Jak světlovod funguje? Jedná se o jednoduché, ale velmi efektivní mechanické zařízení. Nepotřebuje žádnou externí energii a „pohání jej příroda“. Přirozené denní světlo se dostává i do těch nejtemnějších zákoutí interiéru.
„Světlovod se skládá z kopule na střeše domu, světlovodného tubusu a difuzéru v interiéru. Jednotlivé komponenty tvoří docela jednoduchou stavebnici. Do bytu nebo domu se přivezou v rozloženém stavu a pokud nic nebrání instalaci, dá se vše zabudovat během jednoho odpoledne,“ popisuje Radomír Kučera ze společnosti WT-Windows Tomorrow, která prezentuje nové světlovodné technologie a zajímavé reference na webu www.solatube.cz.
Světlo z nízkých úhlů
Lidé, kteří se rozhodují, zda pořídit světlovod, přemýšlejí, zda instalaci neodložit až na jaro, kdy bude více přirozeného světla a jejich investice se tak lépe zúročí. „Provádíme instalace během celého roku,“ říká Radomír Kučera a dodává: „Podzim je ale vlastně velmi dobré období. Sluneční paprsky se takzvaně zkracují, a proto získat trochu přirozeného světla navíc je opravdovým benefitem.“ Odborníci doporučují vybrat takovou značku světlovodu, jenž zajistí světelné zisky právě v nadcházejících podzimních a zimních měsících.
Zcela zásadní je schopnost světlovodu zachytit zimní světlo v takzvaných nízkých úhlech. Můžeme si to představit docela jednoduše: V létě svítí slunce téměř v nadhlavníku. Po značnou část dne tak paprsky dopadají přímo na střechu. V zimě však slunce „poklesne“ a světlovodná kopule na střeše musí zachytit a pomocí světlovodných tubusů předat co nejvíce světla do interiéru.
Při výběru světlovodu v tomto roční období se tedy ptejte na poměr letního a zimního výkonu, který lze považovat za vynikající indikátor účinnosti světlovodu. „Tento ukazatel zároveň umožňuje nestranné porovnání produktů napříč spektrem výrobků v České republice i ve světě,“ vysvětluje Radomír Kučera a doplňuje: „Při správném dimenzování světlovodů lze docílit stálého a spolehlivého osvětlení nehledě na klimatické podmínky.“
Na délce záleží
Pokud je řeč o účinnosti světlovodu, která nás zajímá především v zimním období, musíme zmínit ještě jeden důležitý parametr. Totiž takzvanou efektivní délku vedení neboli light transfer efficiency. „Dala by se definovat jako vzdálenost závislá na účinnosti světlovodu, při které výrobek zachová většinu světelného toku, tedy minimálně 70 procent světelného toku procházející světlovodným potrubím. Tato délka se u všech výrobců diametrálně liší, protože každý výrobce používá povrch s jinou celkovou odrazností,“ komentuje odborník na světlovody Radomír Kučera.
Podíváme-li se na jednu z referenčních značek na trhu, můžeme uvést konkrétní parametry. Například systém Solatube 160 DS – 250 mm má efektivní délku vedení šest metrů. Podobně u Solatube 290 DS – 350 mm je uvedena délka devět metrů. Tedy při průměru světlovodu 250, respektive 350 milimetrů lze vést světlo do interiéru pomocí šest nebo devět metrů dlouhého tubusového vedení. A to při minimální světelné ztrátě.
Současné koronavirové období je obtížné pro všechny. Použijeme-li však trochu nadsázky, lze říci, že najít světlý bod je možné se světlovody docela jednoduše.