Ruce pracovníka jsou jeho základním pracovním nástrojem. Bez správného úchopu, jemné motoriky a pohodlného materiálu nebudete moct kvalitně provádět práci, do které jste se pustili. A v neposlední řadě riskujete zranění, jež by vás mohlo dočasně nebo trvale z pracovního procesu úplně vyřadit. Chraňte proto svůj nejcennější pracovní nástroj, ať už jste v kontaktu se špínou, odolnými materiály, chemikáliemi, elektrikou nebo třeba ohněm.
Ochrana při lehčích pracích
Potřebujete přesunout stavební materiál, nanést omítku na zeď nebo jen obrousit zrezavělý plot? Pro lehké stavební práce nepotřebujete mít na rukou drahé profesionální rukavice. Postačí vám kvalitní rukavice z pevné látky a ochrannými díly. Ideální je stoprocentní bavlna s vyšší gramáží v kombinaci s koženými vyztuženými částmi. Mluvíme o běžných kombinovaných rukavicích, které má ve skříňce každý správný kutil. Ochrání před špínou, lehčími oděrkami i puchýři.
Podobně vám poslouží také čistě textilní rukavice (proti špíně a velmi lehkým oděrkám) nebo jednorázové vinylové rukavice (proti špíně a mokru při lehké práci).
Náročnější práce
Na stavbách se využívají také různé druhy pracovních rukavic, které jsou vybavené speciální vrstvou. Tyto rukavice jsou označovány jako povrstvené nebo máčené. Jejich základním materiálem je většinou bavlna nebo jiný textilní úplet poskytující pohodlí pro svého nositele. Na tento podklad je nanesena vrstva odolné látky nebo terčíků, které mají za úkol zlepšit vlastnosti rukavic.
Máčené rukavice tak nejčastěji vynikají kvalitnějším úchopem, ochranou proti chemikáliím, pevnější ochranou při těžší práci nebo protiskluzovým povrchem. Nejčastěji se textilní úplet máčí v nitrilu, latexu nebo kaučuku.
TIP: Vždy se při nákupu zajímejte o konkrétní třídu ochrany, která popisuje přesné vlastnosti daného produktu. Případně nakupujte pracovní rukavice jen u specialistů, kteří vám s výběrem poradí.
Specializované práce
Nyní se posuneme o úroveň výše. Všechny výše zmíněné druhy rukavic mají poměrně široké univerzální využití. Existují ale také specializované rukavice určené pro konkrétní činnosti nebo zaměstnání. Při dřevorubecké práci s řetězovou pilou jsou nepostradatelnou pomůckou neprořezné nebo protipořezové rukavice. Vyrábí se z dlouhých vláken, které se při kontaktu s řetězem namotají na pilu a zastaví ji. Mohou být také opatřeny vrstvou, která chrání před řeznými zraněními.
Při práci na elektronických zařízeních pod napětím je důležité používat dielektrické rukavice. Slouží nejen k ochraně pracovníka před elektrickým proudem, ale zároveň brání, aby se při nesprávné manipulaci poničil samotný přístroj. Tyto rukavice jsou vyrobeny z kvalitního přírodního latexu a díky svým elektroizolačním vlastnostem dokážou chránit při kontaktu s napětím až do 1000 V.
A konečně se dostáváme k ochraně před ohněm a teplem. Svářečské rukavice poskytují ochranu při práci s rozžhaveným kovem, kdy je důležité ochránit dlaně, prsty i předloktí před odskakujícími jiskrami a žárem. Vyrábí se v různých typech podle konkrétní svařovací metody. Nejčastěji jsou vyrobeny z přírodní kůže se zvrásněným nebo naopak hladkým povrchem.
Pokud tyto pomůcky potřebujete během své běžné pracovní náplně, tyto ochranné pomůcky dostanete k dispozici od zaměstnavatele. Některé druhy rukavic jsou ale vhodné i při práci doma na zahradě, nepodceňujte proto správnou výbavu ani zde.