Hledáte úsporný způsob vytápění svého domu a ohřevu vody a nevíte si rady? Pokusíme se vám nastínit problematiku tepelných čerpadel, návratnost investice, jejich přednosti i stinné stránky.
Tepelná čerpadla se opravdu těší stále většímu zájmu pro účely vytápění a ohřevu vody u novostaveb i starších budov, domů rodinných i bytových a dalších typů budov. Jejich největšími přednostmi jsou nízké provozní náklady, získání levnější sazby elektrické energie, vytápění čisté a bezpracné a také aspekty ekologické. Tedy pokud zvolíme opravdu kvalitní tepelné čerpadlo s chladivem šetrným vůči přírodě. Stinnými stránkami je však oproti tomu vyšší vstupní investice, nákladné zemní práce u čerpadel typu země-voda a u některých horších čerpadel i hlučnost.
Hlavní přednosti tepelných čerpadel
Nízké provozní náklady – tepelná čerpadla představují jeden z nejúspornějších způsobů vytápění. Až 75 % tepelné energie čerpají z okolního prostředí a pouze 25 % z elektrické sítě. Získáme tak 100 % tepla při úhradě pouze 25 % elektřiny. Běžně jde o úspory ve výši až dvou třetin nákladů oproti běžným řešením vytápění.
Levnější sazba elektrické energie – tu získáme stejně jako v případě instalace elektrokotle a můžeme využít i pro provoz jiných spotřebičů v domácnosti a svícení. Po 20 hodin denně máme k dispozici levný tarif elektřiny (dříve takzvaný „noční proud“).
Čisté a bezpracné vytápění – tepelná čerpadla jsou plně bezobslužná, nemusíme přikládat ani vynášet popel, zpracovávat palivo apod. Tepelné čerpadlo nás k topení prostě nepotřebuje, stačí nastavit optimální teplotu, jakou požadujeme. Teplotu a další funkce přitom lze regulovat i z druhé strany planety prostřednictvím webové a nebo mobilní aplikace.
Ekologické řešení – vytápěním tepelným čerpadlem nevytváříme žádné škodliviny (zplodiny).
Stinné stránky tepelných čerpadel
Vyšší vstupní investice – nejlevněji vycházejí tepelná čerpadla systému vzduch – voda. Jinak je ale počáteční investice obvykle mnohonásobně vyšší, než u jiných typů vytápění. Vstupní náklady se nám však poměrně rychle vrátí díky levnému provozu a možnosti využití státních dotací. U některých čerpadel je návratnost investice dokonce jen 4,5 roku.
Nákladné zemní práce (v případě tepelného čerpadla země–voda) – výkop pro zemní kolektory a nebo geotermální vrt nejsou vůbec levné, i to se však do budoucna vyplatí. Tepelné čerpadlo země–voda je úspornější a zdroj jeho tepelné energie stabilnější.
Hlučnost – ta je problematická u výrobců obvykle levnějších a méně technologicky sofistikovaných tepelných čerpadel. Pokud si však pořídíte některé z nejtišších tepelných čerpadel na trhu, hluku se není třeba bát.
Jaká je návratnost tepelného čerpadla?
Kdy se nám vrátí investice do tepelného čerpadla? Pořizovací cena je obvykle poměrně vysoká (oproti jiným způsobům vytápění i několikanásobně), z dlouhodobého hlediska však tepelná čerpadla vychází jako velmi výhodné řešení. Jak je to možné? A jak rychle se náklady opravdu vrátí? Srovnejme si tepelné čerpadlo s elektrokotlem, kotlem plynovým a kotlem na tuhá paliva.
Pořizovací cena elektrokotle je poměrně nízká (cca 50.000 korun), ovšem náklady na vytápění jsou vysoké (klidně i stejná částka ročně, kolik samotný kotel stál). U plynového kotle je cena za kvalitní kondenzační kotel nepoměrně vyšší (běžně i okolo 100.000 korun) a náklady na vytápění se pak pohybují u běžného rodinného domu ve výší cca 3000 měsíčně (= cca 36.000 ročně). I v tomto případě stačí jen zapnout a regulace funguje automaticky. To však i u tepelných čerpadel. Plynový kotel navíc vyžaduje vybudovanou přípojku plynu a odtah spalin. Podobně se pohybují náklady při vytápění tuhými palivy, kotle jsou obvykle o něco levnější či stejně drahé jako plynové, ovšem musíme stále přikládat, vynášet popel, řešit údržbu a čištění komína apod. Ono už jen převážení desítek metráků uhlí každý rok, štípání a řezání dřeva a doprava paliva ke kotli dovedou odradit.
Oproti tomu například provoz tepelného čerpadla vzduch-voda se pohybuje okolo 1200 korun měsíčně při pořizovací ceně okolo 250.000 korun. Pokud pak budeme počítat, je nasnadě, že roční úspora ve výši v průměru 30.000 korun v nákladech na vytápění sráží pořizovací náklady tepelného čerpadla poměrně rychle.
Za 15 let to činí okolo 500.000 korun oproti vytápění elektřinou, 370.000 oproti vytápění plynem a 400.000 oproti vytápění tuhými palivy. Měsíčně vám prostě v peněžence zbude v průměru o cca 2500 korun navíc. Ovšem s tepelným čerpadlem země-voda ušetříme ještě víc. Životnost tepelného čerpadla je navíc až mnohonásobně delší než u ostatních typů kotlů.
Suma sumárum, návratnost tepelného čerpadla nám vychází na cca 7 let. A od té doby už jen šetříte. Záleží však též na tepelných ztrátách domu, typu tepelného čerpadla a na jeho funkcích. Pokud si pak pořídíte tepelné čerpadlo i s funkcí chlazení, doba návratnosti se sníží dokonce až na 4,5 roku. A to stojí za úvahu. Nebo ne?
Pokud chcete vědět, kolik ušetříte s tepelným čerpadlem právě vy, můžete se obrátit s dotazem ZDE. Dodavatel pro vás vybere to nejvhodnější tepelné čerpadlo a propočítá, kolik peněz s ním ušetříte. Samozřejmě ZDARMA.
Pokud chcete vědět, které tepelné čerpadlo se hodí právě do vašeho domu, vyzkoušejte online průvodce výběrem tepelných čerpadel. Do 2 minut se dozvíte, se kterým tepelným čerpadlem budete nad míru spokojeni.