Sice je to s revizemi a kontrolami v nájemních bytech mnohem jednodušší než v celých bytových domech, přesto jsou ale také nezbytné. Jak často se mají provádět, jaké, proč a kdo je za ně zodpovědný?
Co je nezbytné podrobovat pravidelným kontrolám a revizím v nájemních bytech
Nejdůležitější jsou v nájemních bytech revize plynových zařízení, tedy pokud zde jsou nějaká funkční instalována. Revize plynových zařízení jsou dokonce vyžadovány zákonem na rozdíl například od revizí elektřiny, ty zákon v tomto případě nevyžaduje, týkají se pouze společných prostor bytového domu. Pokud však dojde k rozsáhlejším opravám a rekonstrukcím, je nezbytná i revize elektrických rozvodů v konkrétním bytě.
Ale zpět k rozvodům plynu a plynových spotřebičů. Zde je třeba rozlišovat mezi kontrolou a revizí. Během kontroly příslušný technik pouze posuzuje, zda stav zařízení odpovídá požadavkům bezpečnosti práce a technických zařízení, stejně jako požadavkům požární ochrany. Zatímco revizí je myšleno celkové posouzení zařízení. Provádí se pak prohlídka, vyzkoušení, případně i měření. Zjišťuje se provozní bezpečnost a spolehlivost. Posuzována je také technická dokumentace a odborná způsobilost obsluhy. Kontrolu plynových rozvodů a zařízení by měla oprávněná osoba provádět jednou ročně, revizi provádí revizní technik jednou za 3 roky.
Důležitá je též kontrola a čištění spalinových cest (komínů a kouřovodů), kterou má způsobilá osoba provádět jednou ročně.
Kdo za kontroly a revize zodpovídá?
Otázka zní jednoduše. Zodpovídá za dohlédnutí na provádění kontrol a revizí včetně s tím spojených finančních nákladů majitel bytu či bytového domu, nebo jde o povinnosti nájemce? A odpověď je jednoduchá. Pokud nájemní smlouva nestanoví jinak, veškeré revize a kontroly elektrických a plynových zařízení jsou záležitostí běžné údržby. To znamená, že zodpovědný je nájemce a také nese finanční náklady.
Jinak je to v případě kontrol a čištění spalinových cest. Na nich se podílí jednotliví nájemci i majitel bytového domu, případně SVJ. K povinnostem nájemců patřících do běžné údržby však také patří kontroly dodatečně instalovaných komínových vložek, do kterých ústí tepelné spotřebiče v jednotlivých nájemních bytech. Tvoří tak jeden technologický celek. V režii majitele bytového domu (případně SVJ) je kontrola komínů jako stavební konstrukce v celé jejich stavební délce.
Proč jsou kontroly a revize důležité?
Hlavním důvodem jsou případné pojistné události. Pokud k nim dojde, pojišťovny zpětně zjišťují, jestli bylo učiněno vše potřebné, aby ke škodě nedošlo. A když pojišťovna zjistí, že stav zařízení nebyl dostatečně kontrolován, s největší pravděpodobností nedojde k vyplacení pojistného plnění. Kontroly a revize prostě není radno podceňovat. Určitě pak lze jen doporučit majiteli bytu, případně celého domu, aby kontroly a revize zajišťoval z vlastní iniciativy, pokud se nemůže spolehnout na nájemníky, i když jde zřejmě o jejich povinnost. Případné tahanice o povinnosti smluvních stran by byly zbytečné.
Zdroj: r21.cz, sousede.cz, dominantreal.cz