Původní kovové zárubně můžeme obložit a nebo vyměnit za nové. A obě řešení mají svá pozitiva i negativa. Ovšem pokud chceme kovovou zárubeň vyměnit za novou obložkovou, neobejdeme se bez bourání a zednických prací. Zatímco pouhé obložení původní zárubně je rychlé a čisté. V každém případě je však výsledkem výměny původní zárubně za novou dokonalý efekt. A zdaleka nejde jen o nové dveře interiérové, ale i o vstupní a vchodové dveře bezpečnostní.
K bezpečnostním dveřím patří bezpečnostní zárubně
Právě bezpečnostní dveře v každém případě nebudou pasovat do stávajících zárubní. A jelikož jde v tomto případě právě o bezpečnost, většina odborníků doporučuje vyměnit původní kovové zárubně za nové. Prvním důvodem je fakt, že původní zárubně nejsou novým dveřím přizpůsobené. Kvalitní bezpečnostní dveře jsou totiž díky své konstrukci příliš těžké, čili nadměrně zatěžují panty staré zárubně, načež dochází k jejich opotřebení. Je logické, že nás později výměna zárubní stejně čeká. A právě nové bezpečnostní zárubně jsou vyráběné z odolného materiálu, který je vyšší hmotnosti bezpečnostních dveří přizpůsoben.Navíc tak zvýšíme ochranu domu a domácnosti, jelikož dveře do zárubně dokonale přiléhají. S tím souvisí i lepší tepelně a zvukově izolační vlastnosti nových bezpečnostních dveří osazených do nových zárubní. Nová zárubeň se navíc po celém svém obvodu vylévá betonem, což ještě zvyšuje bezpečnost naši a našeho majetku.
OKZ pro interiérové dveře
Stávající zárubně lze bez bourání obložit systémem OKZ (obklad kovové zárubně). Nejprve se zaměří stavební otvor s původními kovovými zárubněmi, což se provede v několika kontrolních bodech, poté se podle naměřených rozměrů vyrobí obklad zárubní přesně na míru. Ovšem právě kvůli zakázkové výrobě je cena OKZ vyšší než cena zárubní obložkových.Při použití OKZ musíme počítat s tím, že zárubně budou ze stěny mírně vyčnívat, jelikož prostě musí být přiznán tvar kovových zárubní. Obložením kovových zárubní navíc zmenšíme šířku průchodu (světlou šířku) o cca necelé 3 cm, což může představovat problém například u dveří nejmenších šířek. Díky obložení zárubní pak nemusíme dveřmi projít s některým nábytkem, novou vanou, pračkou apod. Problémy též může způsobit nerovnost původních kovových zárubní, absence pravého úhlu v rozích apod.
Nová zárubeň versus OKZ
Nové zárubně v každém případě umožní lépe využít obytný prostor, navíc lze ovlivnit i dispoziční řešení interiéru, jelikož můžeme libovolně změnit směr otevírání (z pravých dveří na levé a opačně), ale i způsob otevírání. Prostě můžeme tradiční otočné dveře nahradit dveřmi posuvnými či skládacími. Dlužno však dodat, že změnu směru a způsobu otevírání umožňuje i OKZ systém (u dveří se záklopovou obložkou šířky 85 mm můžeme změnit stranovou orientaci i otevírání dveří do jiné místnosti než původně, u dveří se záklopovou obložkou šířky 60 mm můžeme změnit jen stranovou orientaci).V obou případech bude estetický efekt patrný na první pohled. Již při prvním zavření poznáme, že z interiéru zmizely nepříjemné zvuky spojené s každým kontaktem dveřního křídla a zárubně. Nové zárubně i OKZ lépe zvukově izolují, jelikož jsou opatřené těsněním, které omezí přenos zvuku.
Zajímavé však je, že do zaměření a montáže nové obložkové zárubně se můžeme pustit svépomocí, zatímco u OKZ výrobci doporučují profesionální práci, což OKZ vedle výroby na míru ještě více prodraží. Pořízení zcela nových zárubní je vlastně levnější, byť by vám je montoval řemeslník. Jediným nepříjemným výkupným je nepořádek a odpad.
V případě nových zárubní navíc můžeme dosáhnout lícování zárubní se dveřmi, ale i lícování dveřního křídla, zárubně a stěny. Povrchově lze zárubně dokonce upravit tak, že vůbec nejsou vidět. U posuvných a otočných dveří se zárubně instalují do stěny nebo sádrokartonové příčky, jsou tedy skryté.
Zdroj: www.dvere-schody-zabradli.cz
V případě nových zárubní navíc můžeme dosáhnout lícování zárubní se dveřmi, ale i lícování dveřního křídla, zárubně a stěny. Povrchově lze zárubně dokonce upravit tak, že vůbec nejsou vidět. U posuvných a otočných dveří se zárubně instalují do stěny nebo sádrokartonové příčky, jsou tedy skryté.
Zdroj: www.dvere-schody-zabradli.cz