S nástupem dřevostaveb a marketingem s ním spojeným je všeobecně rozšiřován dojem, že zděné domy nemohou dosáhnout nízkoenergetického a pasivního standardu, to jedině dřevostavby. Nic proti nim, tento způsob konstrukce domů a výstavby má své nesporné přednosti, ale stejně tak i zděné domy mohou být nízkoenergetické a nebo pasivní. Lze přitom použít různé typy, materiály a značky zdiva.
Přednosti zděných domů
Zděné domy jsou postavené z tradičních zdících materiálů, které mají staletími prověřené vlastnosti. Bude to znít paradoxně, ale nejlépe je ověříme, pokud přijde velká voda či silná vichřice. Zděné domy prostě vydrží.Zděné domy jsou pevné, mají dlouhou životnost a jejich funkčnost zůstává nezměněna po celou dobu užívání (objemová stálost a neměnné tepelně-technické parametry zaručují neměnnou funkčnost stavby). Zdění je osvědčeným způsobem výstavby, tradiční klasikou, která umožňuje i výstavbu svépomocí. Zděné domy v zimě skvěle akumulují teplo, v létě se nepřehřívají a jejich tepelně izolační vlastnosti lze ještě vylepšit pomocí zateplovacích systémů. Zděné domy též výborně izolují zvuk mezi patry a vůči okolí. Materiál je nehořlavý, ale má také nízkou citlivost na vodu. Dosahuje výborných statických vlastností.
Menší citlivost na vodu zděných domů je jednou ze zásadních vlastností. Pokud se u dřevostavby dostane voda až na dřevěné nosné díly, může poměrně rychle snížit stabilitu domu. Zato zděné stavby si po vysušení zachovávají téměř stejné vlastnosti jako před zvlhnutím nebo namočením. Musí ale dojít k rychlému vysušení. Tuto zkušenost může potvrdit mnoho majitelů domů, které byly zatopeny při záplavách, a v současné době jsou opět obyvatelné.
Stinná stránka zděných domů
Stinnou stránkou zděných domů je delší doba výstavby způsobená nutnými technologickými přestávkami. Je třeba, aby správně vytvrdnul beton, aby vyschla a vyzrála malta, lepidla a omítky. Velkou roli hrají při výstavbě také roční období. Celoročně zdít prostě nelze a nejlepší je, když hrubá stavba přes jednu zimu takzvaně „vymrzne.“ Ovšem i zde již došlo k posunu a například zdění na polyuretanovou pěnu či tenkovrstvou maltu posouvá výstavbu i pod bod mrazu.
Materiály zděných domů
Zděné domy lze stavět z keramických pálených cihel různých typů a značek (POROTHERM, HELUZ, KMB, …) včetně dutinkových tvarovek zateplených (v dutinách je aplikována tepelná izolace), ale i z tvárnic pórobetonových (např. Ytong), systému ztraceného bednění atd.. Právě pálené cihly představují pro své dlouhodobě ověřené vlastnosti nesmrtelnou klasiku.Výběr vhodných stavebních materiálů je pro zděné domy zásadní z hlediska fyzikálních vlastností, životnosti a v dnešní době právě také z důvodu tepelných ztrát a energetické náročnosti budov. Přičemž současné zdící materiály byly v posledních letech značně inovovány. Zdění už nepředstavuje míchačku, cement, vápno a kolečko. Standardem jsou suché maltové směsi nanášené v tenké vrstvě a nebo polyuretanová pěna jako bezcementové pojivo. Zamezuje to vzniku tepelných mostů a zlepšuje izolační vlastnosti budov. Celková doba výstavby se navíc zrychluje a je možná také za teplot pod bodem mrazu.
Proč stavět nízkoenergetický dům
Předně je z hlediska legislativy již prakticky nemožné stavět jiné domy než nízkoenergetické, ovšem důvody pro tento krok jsou nasnadě. Zdroje energií jsou prostě omezené a proto jejich cena neustále stoupá (tuhá, plynná a kapalná paliva, elektřina). Přitom však každý z nás může ovlivnit spotřebu energie a navíc existuje energie, která je ekologicky nezávadná a zároveň za ni neplatíme, a to je energie Slunce.A právě mezi rodinné domy, které se snaží v co největší míře využít sluneční energii, patří domy nízkoenergetické, pasivní, nulové a aktivní. Koncept energeticky úsporné výstavby vychází z faktu, že až okolo 60% veškeré energie, kterou spotřebujeme, jde na vytápění budov. A z toho plyne zájem o energeticky optimalizovaná řešení budov. Vždy je při výběru domu lepší sáhnout po projektu s kvalitnějšími tepelně-izolačními vlastnostmi a s kvalitnějším vybavením technologiemi.
Ovšem důvodů, které ovlivňují spotřebu energie pro vytápění, je více. Patří mezi ně tvar domu (jednopodlažní, vícepodlažní, kompaktní, členěný, …), pozemek (lokalita, nadmořská výška, orientace vůči světovým stranám, zastínění), kvalita materiálů, ze kterých je dům postaven, použité technologie v domě (především vytápění, ohřev vody a větrání, řízené větrání - rekuperace), zlepšení tepelně-technických vlastností budovy (zateplení, tepelně izolační okna, dveře, …).
Kategorizace rodinných domů podle spotřeby tepla
Běžné domy: Jsou vybavené klasickým vytápěním plynovými kotli či kotli na tuhá paliva a nebo biomasu, větrá se v nich otevřením oken a celá konstrukce v podstatě odpovídá požadavkům normy, ale „na hraně či za hranou.“ Spotřeba tepla na vytápění se v těchto domech pohybuje mezi 80 až 140 kWh/m2. Oproti starým, nerekonstruovaným a nezatepleným rodinným domům je to však stále až polovina.Nízkoenergetické domy: Disponují otopnou soustavou o nižším výkonu, využívají obnovitelné zdroje energie a mají dobře zateplené konstrukce, řízené větrání a spotřebu tepla menší jak 50 kWh/m2. V zásadě již dnes není možná méně úsporná výstavba jak nízkoenergetická.
Pasivní domy: Jsou vytápěné pouze teplovzdušným vytápěním s rekuperací tepla, mají vynikající tepelné izolace a velice těsnou konstrukci ověřovanou Blower-door testem. Spotřeba tepla je u těchto domů menší jak 15 kWh/m2.
Nulové domy: Dovedou oproti domům pasivním hospodařit s přebytky získaných energií, jsou vybavené velkou plochou fotovoltaických panelů. Spotřeba tepla je u nich menší jak 5 kWh/m2.
Aktivní domy: Předávají přebytečnou energii do veřejné sítě, čili nám navíc ještě vydělávají!
Nízkoenergetické domy na klíč od společnosti VSTAVBY-vodoinstalace s.r.o. jsou stavěné jako zděné z keramických a nebo pórobetonových tvárnic. Společnost nabízí až 500 typových projektů řady EUROLINE od Prestige House CZ, s. r. o..
Zdroj: www.vstavby.cz
Zdroj: www.vstavby.cz