zobrazit 4 fotky Nástřik PUR pěny tvoří naprostou klasiku. Je to dobrá metoda, ale nelze ji označit za zcela univerzální. Tento typ nástřiku má totiž své hranice a nemůžeme jej použít všude. Kam jej můžeme doporučit a ve kterých případech je aplikace PUR pěny překonána produkty z řad nových technologií?
Charakteristika
PUR pěna má řadu výhod, které vyplývají z jejích vynikajících vlastností. Unikátní uzavřená struktura pěny zaručuje perfektní předpoklady pro dobrou hydroizolaci. Efektivní je i způsob aplikace, který dává prostor zatěsňování i velice náročných míst. Vzniká bezespárá vodotěsná vrstva, která má výborné tepelně izolační vlastnosti (nevznikají zde tepelné mosty).
Izolovat lze hojně rozšířené asfaltové krytiny, vlnitý, hliníkový i ocelový plech, lamináty, eternit i jiné povrchy střech. Naopak nevhodné by bylo použití PUR pěny pro skládané krytiny, jako jsou tašky a šablony.
Jak pěnu aplikovat?
PUR pěna se aplikuje jako směs dvou složek přímo na plochu, kterou budeme izolovat. Jakmile dojde ke kontaktu, mění se tekutina v lehkou pevnou látku a nabývá na objemu. Nástřik lze aplikovat ve vrstvách, přičemž nejtenčí možná vrstva má tloušťku 30 mm. Nástřik můžeme podle potřeby opakovat několikrát.
Jakékoli problémy s tímto druhem izolace bývají ve většině případů spojené s nedodržením základních podmínek aplikace. Základem je aplikace v příhodných klimatických podmínkách, které nastávají od dubna až do listopadu. Důležitá je i vlhkost vzduchu nebo aktuální teplota plochy, kam pěnu budeme aplikovat. Izolace se neobejde bez speciálních povrchových nátěrů, které ji budou chránit před působením UV záření. Podle zatížení je pak třeba nátěry pravidelně obnovovat.
Pokud se máme pokusit hodnotit PUR pěnu, musíme zmínit také řadu jejích nevýhod. Asi nejvýraznějším nedostatkem je fakt, že v mnoha situacích nelze zpětně zkontrolovat kvalitu provedení nástřiku. Neexistuje tak šance pro odhalení případné nedokonalosti izolace. Další mínus PUR pěně připisuje náročnost ekologické likvidace. Rozhodně nesmíme podcenit postup aplikace, který se bohužel neskládá jen z několika kroků. Je třeba dodržet víc podmínek. Zvládnout realizaci svépomocí nemáme šanci, dokonce i opravy by vždy měla provádět odborná firma.
Nové technologie
Jako velice kvalitní izolační materiály se osvědčily fólie z měkčeného PVC (např. Sikaplan, Sarnafil, apod.). Nabízí dlouhou životnost a vynikající požární vlastnosti (jsou samozhášivé). Dále je charakterizuje rozměrová stálost a především odolnost. Ta se týká jak působení povětrnostních vlivů, UV záření, působení chemikálií a agresivních vlivů ovzduší, tak i prorůstání kořenů rostlin. Fólie lze recyklovat. Oblíbené jsou také proto, že umožňují propouštění vodní páry, pro svou lehkou zpracovatelnost (fólie lze výborně svařit) a pro minimální zatížení střešní konstrukce. Největší popularitu si ale získávají díky velice výhodnému způsobu montáže a snadnému způsobu kontroly práce firmy.