Rekonstrukce podkroví vám nabízí nejen možnost získat další obytné místnosti, ale také příležitost vnést do domova více tepla a světla. Vykouzlete útulný prosvětlený prostor s jedinečnou atmosférou. Chytře, energeticky efektivně a s dodržením všech předpisů. Přečtěte si, jak na to.
Pouze během srpna a září navíc probíhá speciální akce, kterou pořádá výrobce špičkových střešních oken FAKRO. Při výměně oken můžete získat zpět cashback až 10 000 Kč! Jak na to se dozvíte zde!
První kroky k rekonstrukci podkroví
Ještě než se pustíte do plnění svého snu o prosluněném podkroví s množstvím velkých střešních oken umožňujících výhled na nebe nebo okolní krajinu, je třeba se zaměřit na určité technikálie.
Změřte světlou výšku
To, za váš prostor splňuje první z kritérií, zjistíte hravě sami. Světlá výška podkroví musí dosahovat minimálně 230 cm, v místech zkosení pak alespoň 110 cm. Příliš nízké podkroví není pro přetvoření na obytný prostor vhodné.
Pozvěte statika
Statický posudek je nezbytný pro určení, zda dům plánovanou přestavbu unese. Statik posoudí také stávající střešní konstrukci – ostatně, střechou rekonstrukce podkroví začíná. Musí být v perfektním stavu, optimálně také opatřena izolací.
Neobejdete se bez stavebního povolení
Nezapomeňte, že pro většinu rekonstrukcí podkroví je nutné získat stavební povolení. Změny, které se chystáte provést, musí být v souladu s místními stavebními předpisy a normami, včetně požární bezpečnosti.
Svěřte se do rukou odborníků
Kromě podání žádosti o stavební povolení od vás stavební úřad bude požadovat projektovou dokumentaci, která obsahuje návrh rekonstrukce včetně technických a architektonických řešení. Zpracuje vám ji architekt. Představte mu svou vizi, on vám pomůže s návrhem tak, aby byly dodrženy všechny předpisy.
Moderní střešní okna = prosvětlený interiér bez přehřívání
Proměny tmavé půdy ve vzdušný podkrovní interiér nedosáhnete bez výměny původních oken. Moderní střešní okna zaručí nejen dostatek denního světla, ale díky vynikajícím termo-izolačním vlastnostem také zabrání přehřívání interiéru. Dopřát si tak můžete vyšší počet větších oken bez obav z horka i v letních měsících.
Nejen v létě se spolehněte na zastínění střešních oken
Abyste si zvýšili komfort, podpořili minimalizaci průniku tepla zvenčí či dosáhli většího soukromí, opatřete okna funkční stínicí technikou. Vezměte v úvahu orientaci oken – zatímco těm umístěným na severní stranu postačí vnitřní doplňky, jako jsou žaluzie nebo rolety, ta orientovaná na jih zastiňte vnějšími markýzami nebo roletami na střešní okna.
Přečtěte si, jak se rozhodnout mezi žaluziemi a roletami, i o tom, jak fungují stínicí markýzy.
Jaký je ideální počet střešních oken?
Možná vás překvapí, že i na tohle existují normy. Plocha, kterou zabírají okna, by měla odpovídat alespoň 10 % plochy podlahy.
Zvolte správné konstrukční řešení
Velikostí oken to nekončí. Plastová či dřevěná střešní okna vám nabízí různá konstrukční řešení:
- Kyvná střešní okna – klasika, kterou znáte z mnoha podkrovních prostorů. Otevírají se 45° výklopem.
- Okna se zvýšenou osou otáčení – hodí se do vyšších poloh. Křídlo se otáčí maximálně do úhlu 40°.
- Panoramatická okna – díky velikosti poskytují ničím nerušený výhled a dokonce umožňují výstup na střechu. Systém jejich otevírání oceníte i při mytí.
TIP: Přístup na střechu si zajistěte minimálně z jednoho místa. Speciálně pro tento účel jsou vytvořena střešní výlezová okna.
Objevte skutečně ekologická okna GREENVIEW
Střešní okna Fakro GREENVIEW, to je revoluční novinka na trhu konstruovaná za účelem snížení spotřeby energie při vytápění. V kombinaci s ventilační klapkou dokáží ekologická okna GREENVIEW přivádět čerstvý vzduch zvenčí, aniž by se místnost ochlazovala či přehřívala. Splňují jak vysoké bezpečnostní standardy, tak také estetické požadavky moderní doby.
Dopřejte si balkon bez nutnosti jej stavět
Chcete si užít výhled do okolí a pocit, že jste venku, ale váš projekt s náročnou přístavbou balkonu nepočítá? Do malých podkrovních pokojů nebo bytů zvolte balkonová střešní okna. Skládají se ze dvou křídel – to spodní se při vyklopení promění v zábradlí / čelo balkonu a to ve stříšku.
TIP: Spojte praktické s ekologickým. Vsaďte na balkonová okna GREENVIEW.
Denní světlo i bez oken
Vpusťte světlo i tam, kam nelze instalovat střešní okna. Do vnitřních chodeb nebo šaten zvolte tubusové světlovody, které světlo zachytávají do kupole, aby jej následně rozvedly do útrob domu. Výborně se také hodí na toalety nebo do malých koupelen v podkroví.
Pozor na členění podkroví
Aby váš podkrovní byt nebo pokoj působil vzdušně, ponechejte jej co možná nejotevřenější. Vyvarujte se množství zdí a příček, jako nenásilný předěl místností vám poslouží nosné trámy.
Bojujete s nedostatkem úložných prostor? Možná jen nevyužíváte vše, co vám podkrovní interiér nabízí. Zaměřte se na šikminy – opatřete je policemi a třeba i dvířky, z mrtvého prostoru tak vykouzlíte praktické úložné skříňky nebo botníky.
Odborné poradenství vám poskytnou technici a montážníci FAKRO.