Ať již komplexně rekonstruujeme stávající obydlí anebo realizujeme půdní vestavbu, vždy je to příležitost zásadně změnit své bydlení, svůj soukromý život. V podkroví si navrhujeme dispozice podle svých představ a potřeb, ovšem i o patro či dvě níže je rekonstrukce stávající nemovitosti výzvou, jak změnit dispozice, uspořádat rozvržení místností a jejich plochy, přizpůsobit chodbu, zvětšit koupelnu, vytvořit navíc alespoň menší prostor pro technické zázemí či šatnu a hlavně také vyměnit stávající rozvody a technologie za nové, bezpečné a vyhovující odpovídajícím normám.
Neprakticky až nesmyslně řešené dispozice starých domů
Dispozice jsou ve starších domech často řešené velmi neprakticky, dokonce někdy až nesmyslně. Nároky například na hygienu, ale i vaření, bývaly odlišné a postupné změny vybavení pak byly mnohdy na škodu. A často i dosti nelogické. Rozhodnout se ke změně dispozic navíc mnohdy nepředstavuje ani statické problémy, pokud budeme zasahovat pouze do příček. Buďte odvážní a využijte rekonstrukci ke změně všeho, co jen změnit lze.
Častým nešvarem starých domů jsou například bojlery nad záchodovou mísou či vanou. Nesmysl, který lze při rekonstrukci změnit nejsnáze. Malý záchod, ve kterém nad vámi visí bojler? Noční můra. Prťavá koupelna, kam se sotva vešel sprchový box a umyvadlo, načež se zde neustále šíří plísně? Ještě horší nápad. O to víc, když realizátor snížil strop o půl metru, aby se koupelna snáze vytápěla, ale také naopak hůře větrala. A samozřejmě byl stropní podhled vytvořen z nejlevnějšího sádrokartonu. Vytvořený tropický skleník je pak ideálním semeništěm všeho živého, čím menšího, tím lépe. Plísně a bakterie zde mají doslova na růžích ustláno.
Buďte odvážní, rozmáchněte se
Přitom mnohdy stačí jen trocha odvahy a chuti do změn. Především pak touha po co nejpříjemnějším bydlení. Představte si, že jádro starého uspořádání zcela vybouráte a dispozice domu vymyslíte znova. Začněte měřením, které přenesete na papír a kdo si netroufá sám, požádá o pomoc projektanta, architekta a realizační firmu.
Dispozice většinou změnit lze, i když to představuje právě značné stavební zásahy. Již během rekonstrukce však změny oceníte a po dokončení si budete užívat o dost větší komfort a luxus. Pokud jsou pak obytné místnosti dostatečně velké a vlastně je prostorná i chodba, i když to tak na první pohled nevypadá (stačí si odmyslet některé nesmyslné příčky a zbytečná zákoutí), je kde ubírat a kde naopak přidávat.
Uspořádání nového bydlení musí být co nejpraktičtější
Cílem by mělo být dosažení co nejlogičtějšího a zároveň co nejpraktičtějšího uspořádání. Za zvážení dokonce i stojí, jestli jsou veškeré dveře v domě důležité. Nejlepší jsou totiž takové dveře, které nikde nepřekáží, a které se dokonce ani nemusí otevírat. Tedy žádné, pokud si za nimi nepotřebujete uchovat soukromí. A pokud máte naopak spojenou koupelnu se záchodem, tedy když v domě není žádný samostatný záchod, je vyloženě nezbytné tento problém vyřešit. A někdy se hodí dokonce i dvě koupelny. Třeba jedna v přízemí, druhá v patře, ale i třetí v podkroví, stejně jako samostatná toaleta pro každé podlaží. Obzvláště vícečlenná rodina takové řešení ocení.
Technická místnost a výměna rozvodů a technologií
Za zvážení určitě stojí, zda nepřidat technickou místnost. Bojler prostě nemá viset někde v chodbě na stěně či na jiném nevhodném místě, stejně tak je vhodné do této místnosti směřovat všechny hlavní uzávěry, topný systém včetně plynového kotle atd.. Na alespoň malou technickou místnost se prostor většinou najde, navíc zde pak lze třeba i sušit prádlo a prát. Přidat též lze dostatečný způsob větrání (ani zde nemusí být okno, stačí ventilátor s výfukem mimo dům).
Praktické změny dispozic vytvoří moderní bydlení, půdní vestavba pak zcela nové
Změna dispozic hlavního obytného prostoru do moderní trojkombinace, tedy přechodu z obýváku přes jídelní kout do kuchyně? I tato nezbytná mantra současných novostaveb je často ve starších domech možná. Dříve totiž byly v módě příčky a dveře úplně všude a dnes je stačí jednoduše odstranit a prostor je spojen, propojen. Vytvoříte si tak uvnitř staršího domu moderní řešení, budete bydlet ve starém, ale přitom nově. A podkroví? Pokud tuto možnost máte, určitě o něm uvažujte. Získáte vlastně další byt za minimální investici. Jako byste postavili nový dům, aniž byste museli řešit jeho základy, střechu a nosné stěny. A pokud je nezbytná rekonstrukce střechy, proč to rovnou nevyužít k rozšíření obytného prostoru do nevídaných rozměrů?
Dokonce je lepší rekonstrukcí střechy a podkrovím začít
Rekonstrukcí střechy vždy začínáme proto, abychom měli vše pod ní v suchu, realizací půdní vestavby pak pokračujeme proto, abychom měli kde bydlet, až budeme rekonstruovat zbytek domu. Logické, ale málokdy využívané řešení. Nebudete muset po dobu rekonstrukce domu nikomu platit nájem a i přes dosud vysoké ceny materiálů a výrobků se v době vysoké inflace a ztráty hodnoty peněz vyplatí investovat do něčeho trvalého. Zvýšíte hodnotu nemovitosti a zlepšíte svůj obytný komfort.
Proč se vyplatí investice do podkroví
Investovat do nového bydlení s výraznými úsporami i přes všeobecné zdražení výrobků a služeb a inflaci je více než rozumné. A v případě půdních vestaveb dvojnásob. Podkrovní byty jsou nejlevnějším možným způsobem, jak získat vysněné nové bydlení. Půdní vestavby jsou prostě jednou z nejlepších investic, jaké stavebnictví vůbec nabízí. A proto již pak nemusíme tolik přepočítávat zdražení stavebních materiálů a prací. I tak získáme nejlevnější možné nové bydlení.
Základním předpokladem půdní vestavby je kvalitní konstrukce střechy a nejlépe nová střešní krytina, či starší (stávající), ale taková, která ještě bude sloužit dlouhé desítky let. Při realizaci půdní vestavby prostě často ani není zapotřebí nová střecha, natož pozemek, základy domu a nosné stěny. A jestliže realizaci podkrovního bytu ve vašem případě nebrání žádné legislativní překážky, stačí si vyhrnout rukávy a začít. Však posuďte sami, ke stavbě nového domu potřebujete zakoupit pozemek a navíc takový, na kterém se smí stavět. Dále potřebujete základy, nosné stěny, střechu atd. A to vše v případě půdní vestavby odpadá. Přitom můžeme díky půdní vestavbě bydlet ve středu města anebo zhodnotit starší rodinný dům. Získáme tak zcela nové obytné prostory za neobyčejně nízkou cenu. A je už jedno, zda v nich budeme bydlet, zřídíme kancelář anebo je budeme pronajímat.
Staré půdy ztratily své dřívější funkce. Proč mít zbytečné skladiště, když můžeme získat skvělé bydlení?
Půdy měly dříve mnoho různých funkcí, počínaje skladováním sena a obilí, později se pak stávaly skladištěm různých nepotřebných věcí. Na statcích na půdách dokonce i bydlela čeleď. Také se zde sušily bylinky, květiny a houby, chovali se zde holubi apod. Pouze jako skladiště pak fungují staré půdy dosud, což je ale zcela zbytečné. Když všechny věci z půdy snesete na dvůr, obvykle zjistíte, že je už vůbec nepotřebujete.
Boom nastal po roce 1990 a dnes jde již často o nutnost, ceny nemovitostí jsou extrémně vysoké
Přednosti podkrovního bydlení jsme začali znovu objevovat již před rokem 1990 a ani tehdy nešlo o nic nového. Ovšem teprve po roce 1990 nastal ohledně půdních vestaveb boom a dnes v souvislosti s vysokými cenami za nové bydlení tento trend ještě přitvrdil. Je s podivem, že u nás stále najdeme velké množství bytových a rodinných domů s nezateplenými a neobývanými půdami. Přitom je stačí jen objevit a využít.
Klíčový je výběr stavební firmy
Půdní vestavbu i rekonstrukci stávajícího bydlení si samozřejmě můžeme podle kvalitního projektu realizovat svépomocí, ale ne každý to dovede a ne každý na to má čas. Klíčem je tedy najít stavební firmu, která zajistí veškeré práce a naše nové bydlení nám dodá na klíč. Například společnost STAPRA Věcov provádí veškeré stavební práce, přičemž nedělí zakázky na malé a velké. Firma realizuje veškeré typy rekonstrukcí včetně půdních vestaveb, dále realizuje bytová jádra, fasády a nabízí i mnohé další stavební práce. Rekonstrukce a půdní vestavby zajistí včetně instalací a konečné výmalby, obkladů apod.. Vy sami se nebudete muset starat o nic.