Cortenový obrubník okolo záhonu. Ilustrační foto. Zobrazit fotky zobrazit 3 fotky

Podle některých odborníků je cortenová ocel jedním z nejvýraznějších trendů letošního roku. Jaké jsou výhody cortenu oproti „klasické“ konstrukční oceli a jaké využití má v zahradě – na to jsme se zeptali Petra ze společnosti GEOMAT.

V zahraničí zmiňují cortenovou ocel jako jeden z trendů letošní sezóny. Co je na ní výjimečného?

Corten je extrémně odolný a nenáročný na údržbu. Díky typické rezavé patině velmi dobře zapadne do moderních i rustikálních zahrad. Materiál je oblíbený ze dvou důvodů – pro svou životnost a zajímavý design.

Popište mi corten jako někomu, kdo se s tímto materiálem ještě nesetkal. O jaký druh oceli jde?

Název corten vznikl z anglických frází CORosion resistance (odolnost proti korozi) a TENsile strength (pevnost v tahu), které vystihují jeho zásadní vlastnosti. Jde o speciální slitinu, na jejímž povrchu se při instalaci ve venkovním prostředí postupně vytváří ochranná vrstva. Ta dodává cortenu charakteristický rezavý vzhled a zároveň ho chrání před další korozí. Materiál tak nerezaví do hloubky a udržuje si původní tvar a pevnost i v náročných podmínkách.

Cortenové květináče na veřejném prostranství. Zdroj: archiv GEOMAT.
Cortenové květináče na veřejném prostranství. Zdroj: archiv GEOMAT.

Za jak dlouho se vytvoří patina, která dodává cortenu rezavý odstín?

Patina se vytváří při působení větru a vlhkosti přibližně 6 až 12 měsíců. Záleží na klimatu v dané oblasti. Proces se dá urychlit pomoci urychlovačů koroze.

Může se časem patina opotřebovat nebo poškodit?

Vystavením větru a vlhkosti se ochranná patina stále obnovuje. Pokud se na povrchu objeví drobné poškození, ocel se časem „zacelí“.  Žádná další údržba u cortenu obvykle není potřeba. Když je corten vystaven větru a vlhkosti, postupem času se mění i barva samotné patiny. Na obrázku níže je vidět, jak se barva patiny mění.

Odstíny patiny v průběhu času. Zdroj: archiv GEOMAT
Odstíny patiny v průběhu času. Zdroj: archiv GEOMAT

Jaké zahradní výrobky se z cortenu nejčastěji vyrábí?

Z cortenu se vyrábějí obrubníky, vyvýšené záhony, ploty, fasády nebo třeba venkovní ohniště – ta se v zahradách někdy využívají také jako dekorativní vodní prvky nebo pítka pro ptáky.

S jakými materiály se corten v zahradách nejčastěji kombinuje?

Corten velmi dobře zkombinujete s přírodním materiálem, jako je dřevo nebo cihly. V tradičních zahradách tak působí přirozeně a esteticky. V moderních zahradách naopak vytváří stylový kontrastní prvek.

Na co by si měli dát čtenáři při nákupu pozor, pokud si chtějí pořídit například zmiňované cortenové obrubníky kolem záhonu?

Důležitá je kvalita materiálu. Na trhu se objevují napodobeniny cortenu, které nemají udávanou životnost ani odolnost. Pár zákazníků z Německa nám vyprávělo, jak narazili na různé materiálové napodobeniny pod názvem „corten“. Až později přišli na to, že jim místo cortenu dodali natřenou nebo již zkorodovanou ocel.

Při nákupu se proto ujistěte, že obrubník – nebo jiný výrobek, u kterého uvádí prodejce jako výrobní surovinu cortenovou ocel – je opravdu vyrobený z cortenu.

Děkujeme za rozhovor.