I tepelná čerpadla jsou vhodným řešením topného systému a ohřevu užitkové vody v domech a bytech, dokonce jde o řešení budoucnosti, které je již nyní podporováno dotacemi. A přitom nejde o žádnou novinku. První tepelná čerpadla se u nás objevila již v 80. letech minulého století. Jaké jsou jejich hlavní přednosti a jaká tepelná čerpadla můžeme zvolit?
Tuhým palivům, kotlům na olej a jiným neekologickým řešením zvoní umíráček a právě tepelná čerpadla jsou jednou z vhodných alternativ. I sama příroda si žádá ekologická řešení, vzpomeňte si jen, jak rychle se příroda začala čistit, když ustala lidská činnost následkem pandemie nového koronaviru. Hlavní přednosti tepelných čerpadel jsou přitom 4, ne však u všech typů těchto zařízení.
1. Hlavní předností je rychlá návratnost investice
Roční návratnost investice se v případě tepelného čerpadla pohybuje okolo cca 8%, u TČ systému vzduch – voda je však mnohem vyšší. Respektive nejrychleji se nám vrátí investice do systému vzduch – voda, jehož instalace je extrémně snadná.
Náročná je instalace čerpadel země – voda a voda – voda, kdy se vstupní investice oproti čerpadlům vzduch – voda zásadně navyšuje. Pokud pak zkombinujeme tepelné čerpadlo s fotovoltaickou elektrárnou (nejčastěji panely na střeše), úspora za energie se může vyšplhat až na cca 80 %. Zároveň se stanete energeticky soběstační a nebudete muset řešit paliva a odpad vzniklý jejich spálením, o emisích škodlivin do ovzduší nemluvě.
Rychlá návratnost investice je navíc dána i snížením cen TČ za posledních cca 10 let. Investice vložená do tepelného čerpadla systému vzduch – voda se většině domácností vrátí do šesti až osmi let.
Samotná úspora elektřiny je pak dána topným faktorem, čím vyšší, tím lépe. Tato hodnota nám říká, kolik dílů (procent elektřiny) je třeba k získání tepla. Čili například topný faktor 4 říká, že 1 vložený kW elektřiny nám vytvoří 4 kW tepla. Zatímco například u elektrického vytápění bychom stále jen spotřebovávali elektřinu.
Přečtěte si také toto srovnání: Elektrokotel nebo tepelné čepadlo?
2. Lákavá možnost využití prostředků z dotačních programů
Finanční prostředky získané z dotačních programů mohou ušetřit dokonce i výraznou část počátečních nákladů, které je třeba vynaložit na pořízení a instalaci tepelného čerpadla. Dotace z programu Nová zelená úsporám nabízí finanční kompenzaci ve výši 25 000 až 100 000 Kč, v případě fotovoltaiky pak až 170 000 Kč. Navíc lze čerpat i z takzvaných kotlíkových dotací, pokud budeme tepelným čerpadlem nahrazovat starý zdroj na tuhá paliva. Z tohoto dotačního programu můžeme získat na výměnu kotle na tuhá paliva za tepelné čerpadlo dotaci ve výši až 127 500 Kč.
3. Rychlá instalace a servis
Především instalace tepelných čerpadel systému vzduch – voda je rychlá a snadná. Samozřejmostí je předpoklad volby kvalitního dodavatele a kvalitní techniky včetně vhodného chladiva s co nejmenší ekologickou zátěží na životní prostředí. U tepelných čerpadel země – voda a voda – voda je instalace poměrně náročná, odměnou je však vysoký topný faktor a možnost bezproblémového celoročního užívání jako hlavního zdroje tepla bez ohledu na venkovní teploty.
4. Tepelná čerpadla jsou tichá a nenáročná
Pokud zvolíte jedna z nejtišších TČ na trhu, nebude vás provoz čerpadla jakkoli omezovat, stejně jako vaše sousedy. Kvalitní tepelná čerpadla navíc nejsou náročná na provoz a údržbu. Ideálem je neslyšet tepelné čerpadlo v provozu, i když budete stát jen pár metrů od něj. Nejčastější volbou zákazníků v ČR jsou tepelná čerpadla systému vzduch – voda, která splňují všechny výše popsané 4 hlavní body. U zbylých dvou systémů je mnohem náročnější instalace a s tím souvisí i vyšší cena.
Klíčem k úspěchu je též energetická náročnost budovy a případný doplňkový zdroj tepla pro období s extrémně nízkými teplotami (obvykle pracují TČ systému vzduch – voda spolehlivě do venkovních teplot okolo -20 oC). Vždy je lepší si nechat navrhnout komplexní řešení.