Proč je obyčejný hmoždíř lepší než mlýnek anebo elektrický mixér
Pro někoho je už pouhý pohled na hmoždíř v kuchyni připomínkou pravěku. Jejich výhodou však představuje fakt, že k drcení a upravované substance využívají nižší energii.
Pro někoho je už pouhý pohled na hmoždíř v kuchyni připomínkou pravěku. Jejich výhodou však představuje fakt, že k drcení a upravované substance využívají nižší energii.
Optimisté prý vidí napůl vypitou láhev jako poloplnou, pesimisté jako poloprázdnou. Ještě že tu jsou realisté a kutilové. Ti ve skleněných lahvích, bez ohledu na plnost nebo pitelný obsah, vidí potenciál vkusné domácí dekorace.
Optimální teplota pro skladování pečiva, pokud nám jde současně o trvanlivost i zachování chuťových vlastností, se pohybuje mezi 20-25 °C. V uzavřeném, ventilovaném prostoru, který je přirozeně suchý, bez přístupu světla. Což se snadno řekne, ale hůře udělá.
S pozitivní diskriminací je vlastně docela zábava. Často ve snaze zlepšit život sebenepatrnému promile populace zapomínáme (a z pozice majority diskriminujeme) na tu nejpočetnější minoritu v lidské společnosti, čítající v průměru 9-12 % obyvatelstva. Koho? Přeci leváky, osoby s levou dominantní rukou. A život v pravoruké společnosti, která je z cirka devíti desetin obklopuje, pro ně vážně není snadný.
Připomínka časů našich babiček a tak trochu zbytečný krám, který zabírá místo v kuchyni? Omyl. Chlebník, úložný box na pečivo, je v každé domácnosti navýsost užitečnou záležitostí. Zázraky sice nedokáže, ale umí efektivně prodloužit konzumní životnost a uchovat kvalitu zakoupeného nebo doma připraveného pečiva. Jak dobře? To záleží na pár užitečných detailech, které se vyplatí znát.
Banalita nebo zásadní věc? Dimenze možného materiálu pro kuchyňské prkénko zahrnují různé druhy dřeva, tvrzené sklo, porcelán, plast, mramor, silikon. Případně vyplétané podložky. Každý z těchto materiálů má své pro a proti, klady i zápory. Jaký si tedy vybrat?
Sklo je materiál, který se dá využít na mnoha místech a proměňovat do mnoha různých podob. Skleněné nádobí, vázy a jiné drobné dekorace najdeme téměř v každé domácnosti. Ale na skleněný nábytek, nebo skleněné dělící stěny si už troufne málokdo. Ať už kvůli bezpečnosti nebo údržbě. Není se ale čeho bát, dnešní technologie si poradí se vším, a tak je možné použít sklo i tam, kde byste to nečekali.
Jak nahradit jednorázová plastová brčka? Možností je tolik, že nebudete vědět, kterou vybrat dřív. Představujeme vám hned 10 alternativ, ze kterých si určitě vyberete.
Možná jste milionářem a ani o tom nevíte. Největší šance na bohatší zítřky vám vysvitne s nálezem šperku. Hodnotu má ale i zachovalý nábytek nebo jídelní set známé značky. Představujeme způsoby, jak zjistit, co má nějakou hodnotu, a jak chytře na prodej.
Okrasné rostliny, keře a stromy, krby, vydlážděné terasy, pěkně zpracované ploty a podobně, to jsou běžné estetické prvky zahrad, netradiční dekorace však každé zahradě vdechnou ještě víc. Jakési osobité kouzlo.
Módní trendy už dávno neovlivňují pouze oblečení a doplňky, ale také styl Vánoc. Stejně, jako se mění módní trendy, mění každý rok tvář i vánoční výzdoba.
Kontraktační veletrh FOR DECOR & HOME nabídne 2 haly dekorací a dárků.
Patříte mezi odborníky a obchodníky v oboru dekorací a dárků? Zajímáte se o bytové a kuchyňské doplňky? Chcete si před Vánocemi originálně vyzdobit vaše společenské prostory nebo interiér?
Proč právě dřevěné prkénko z buku? Protože je tradiční, vyzkoušené, oblíbené, antibakteriální, prostě nejlepší. A bukové dřevo má ideální tvrdost.
Tiffany není nedosažitelné, tuto techniku výroby dekorací ze skla, měděných drátků a cínu zvládnete i vy.
Každý rok jsou prosazovány určité vánoční trendy. Zaměřme se proto právě na ty letošní. Co je a bude letošní Vánoce v módě?
Sklo sluší moderním interiérům a dodává jim punc luxusu. Speciální zasklení pro dům a byt však přináší také mnoho praktických vlastností.
I malovaný porcelán lze kvalitně opravit. Poradíme vám, jak na to.
Rozbil se vám oblíbený předmět z porcelánu? Zkuste jej slepit.
Otlučeniny a trhliny na šálcích a hrnečcích lze dobře opravit. Jak na to?