Luxfery, barevná symfonie plná světla!
Luxfera je nejen tradiční způsob prosvětlení bytových i nebytových prostor, je však stále živější a oblíbenější. Důvodem je dnešní široká variabilita nabídky luxfer. Ostatně, přesvědčte se sami.
Luxfera je nejen tradiční způsob prosvětlení bytových i nebytových prostor, je však stále živější a oblíbenější. Důvodem je dnešní široká variabilita nabídky luxfer. Ostatně, přesvědčte se sami.
Jak skloubit požadavek na oddělení prostoru s požadavkem na vzdušný prostor s dostatkem světla? Odpovědí budou různé aplikace stavebního skla ať už skleněné tvárnice, tabulové sklo osazené v hliníkových rámech nebo různé typy elegantních, bezrámových řešení. Tradiční skleněné tvárnice - luxfery jsou na našem trhu známé několik desítek let a jejich používání bylo rozšířené ve všech typech výstavby. V minulých letech však pod dojmem nepromyšleného a nevábného použití luxfer v období reálného socialismu, došlo k potlačení tohoto jistě zajímavého stavebního prvku.
Tradiční luxfery jsou na našem trhu známé několik desítek let a jejich používání bylo rozšířené ve všech typech výstavby. V minulých letech však pod dojmem nepromyšleného a nevábného použití luxfer v období reálného socialismu, došlo k potlačení tohoto jistě zajímavého stavebního prvku.
Kdo z nás by neznal sklo. Zvykli jsme si na něj až příliš, a proto se nám dnes zdá jeho využití naprosto samozřejmé. Na první pohled na něj pohlížíme většinou jako na docela obyčejný kus skla. Byly doby, kdy jsme ho rádi nahrazovali jinými kopiemi, které se jako sklo pouze tvářily. Tu pravou jiskru však dokáže ze sebe „vykřesat“ jen a jen sklo.
Sklo zná dnes každý, ale možná, že málokdo si vybaví, že nejstarší skleněné nádoby jsou téměř 4000 let staré a že pocházejí z Egypta. Za dnešní vzhled křehké krásy vděčíme starým Féničanům, kteří před 2000 lety vynalezli sklářskou píšťalu. Byl to převratný vynález, který umožnil foukáním skla rychle a levně vyrobit nové druhy skleněných nádob. Proto jí skláři dodnes zůstali věrní. Každému se však nedařilo vyrábět pěkné a kvalitní sklo. Fígl byl v tom, že sklář musel umět vybrat vhodný písek, přidat správné množství rozličných přísad a mít obě ruce pravé…
Sklo – tento křehký materiál – má v sobě hloubku a dokáže odrážet světlo. Díky skleněným plochám a zrcadlům dokážete malou místnost přeměnit ve velký pokoj. Sklo totiž opticky místnost zvětší. Sklo je však na druhou stranu velice křehké, lehce se rozbije a může se také snadno poškrábat. Další nevýhodou je fakt, že sklo působí velice chladným dojmem. Převažují tedy u skla záporné vlastnosti nebo se dají jaksi potlačit či dokonce převážit?
Skleněné tvárnice - známé pod označením luxfery - zažívají v posledních letech svůj velký návrat. V interiérech i exteriérech nacházejí stále širší uplatnění nejen díky svým vynikajícím funkčním vlastnostem, ale také pro svůj vysoký dekorativní efekt. Inovovanou nabídku výrobců tvoří dnes skleněné tvárnice nejrůznějších tvarů, velikostí a barev.