zobrazit 3 fotky Keramickým a dalším obkladovým plochám moderních povrchů dnešní doby dominuje barevná elegance a sladění i těch nejmenších detailů. Odzvoněno je podpultovým dlaždicím či nedostatkovým mozaikám vyspárovaným jednotnou bílou nebo šedivou barvou. Nejnovějším trendem moderních interiérů i exteriérů dnes je slaďování vybraných obkladů s barvou spárovací hmoty.
Základní otázky při volbě vhodného spárovacího materiálu tedy zní:
- Je obkládaná plocha uvnitř či vně konkrétního objektu?
- Bude vystavena teplotním změnám povrchů?
- Zda budou na obkládanou plochu působit nějaké chemikálie, agresivní vody, pohonné látky či oleje?
Každá kategorie spárovacích hmot má také odlišnou barevnost. Například spárovací hmoty značky CEMIX jsou na českém trhu v nepřeberné nabídce mnoha barevných odstínů a to, jak pro vnitřní, tak pro vnější použití. Největší barevnou škálu najdeme u typu COLOR, který je pro vnitřní užití a to celkem v 25 barevných odstínech. Ke spárování velkoformátových dlažeb se širokou spárou a to uvnitř i venku je pro změnu nejvhodnější typ WIDE nabízený na českém trhu v devíti barvách. Pro tepelně namáhané povrchy, místa, kde dochází ke změnám napětí povrchů - jako například u vytápěné podlahy, osluněné balkony či terasy – se primárně doporučuje použití spárovací hmoty FLEX, rovněž k dispozici v devíti barevných variantách.
Kombinace barev spárovacích hmot mohou být různé, ale stále je nejoblíbenější styl „tón v tónu”. Tedy kombinace tmavěmodrých spár s bleděmodrými dlaždicemi, dále variace zelených a hnědých barev.
Jaké jsou základní principy práce se spárovacími hmotami?
- Plochu s obkladem či dlažbou je třeba nejprve zbavit všech nečistot a prachu ve spárách.
- Současně je třeba vyčkat až do okamžiku, kdy lepidlo, kterým je obklad přilepen, dostatečně vyzraje. Což v praxi bývá minimálně jeden den po nalepení obkladu, u slinutých nenasákavých obkladů a dlažeb pak zhruba 3 dny. S podklady, které jsou nesavé, je nutné vyčkat téměř týden.
- Při vlastní přípravě spár se doporučuje nasákavé obklady a hrany ovšem navlhčit, aby nedocházelo k nestejnoměrnému vysychávání a barevné disharmonii, tedy odlišnosti.
- Máte-li spáry připraveny k nanášení hmoty a doporučená doba vyzrání lepidla již uplynula, můžete namíchat směs s rychloběžným míchadlem dle návodu výrobce uvedeného na obalu.
- Po krátké době odležení pak vše zase promíchejte, aby nedošlo k barevným rozdílům a směs nanášejte diagonálně gumovou stěrkou.
- Zavadlou maltu ve spárách uhlaďte vlhkou houbou, a suchý maltový závoj pak setřete čistým suchým hadrem, což následně ještě několikrát opakujte.
- Čerstvě vyspárované plochy chraňte před přímým slunečním svitem a průvanem.
- Nejkratší doba, za kterou je možné plochy s čerstvě vyspárovanými obklady používat, je tři dny. V několika prvních týdnech se nedoporučuje zatěžovat plochy intenzivně vodou.
Speciálním požadavkům na odolnost povrchů vyhovuje například typ spárovací hmoty EPOXY, která byla vyvinuta na bázi epoxidových pryskyřic. Tato hmota je primárně určena k vodotěsnému spárování glazovaných obkladů stěn a podlah se šířkou spáry 3 - 20 mm, zejména tedy pro bazény, balkóny, terasy a provozní haly v laboratořích či potravinářských a chemických provozech. Dokonce i u EPOXY, která je přímo vytvořena pro potřeby náročných provozů, je možné vybírat z několika barevných provedení spárovací hmoty, a to konkrétně ze čtyř barev.
Zapomeňte na dávné a nudné časy s dlažičkami spojenými bílými linkami a dejte si tu práci a jděte s nejnovějšími světovými trendy – vytvářejte barevně sladěné obkládané plochy. Výsledek vás jistě potěší.