Krédem společnosti Tepelná čerpadla Mach je úspora energií zákazníkům pomocí ekologicky šetrných zdrojů. A právě spojení tepelného čerpadla a fotovoltaiky se jeví jako velmi vhodné řešení. Je ale třeba systém vhodně dimenzovat a centrálně řídit. Pro tyto účely jsou pak ideální tepelná čerpadla Chameleon hybrid s předpovědí denního osvitu a centrálním řídícím systémem. Proč se kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny vyplatí a za jakých podmínek?
Moderní fotovoltaika přinese úspory elektřiny i v zimě
Společnost Tepelná čerpadla MACH se zabývá vývojem a výrobou tepelných čerpadel již 26 let. Před deseti až čtrnácti lety začali dělat pro své zákazníky první realizace, kdy spojovali tepelné čerpadlo s fotovoltaickou elektrárnou. Panely měly určité parametry a prostě vyráběly elektřinu, která se spotřebovávala. Později začali porovnávat staré a nejmodernější fotovoltaické panely a narazili na zákazníka, který má od sebe cca 100 metrů vzdálené 2 objekty, na jednom má panely staré 14 let a na druhém 2 měsíce. Napadlo je porovnat, zda poznají nějaký rozdíl, pokud bude pod mrakem, šero. A zjistili, že novější panely dodávaly za takových podmínek dosti slušný výkon oproti panelům instalovaným před čtrnácti lety. Pokrok ve vývoji fotovoltaických panelů je tedy patrný. Ukázalo se, že fotovoltaická elektrárna v novém provedení šetří nemalé náklady, řádově cca 30 až 40% v zimním provozu.
Jaký výkon budeme potřebovat?
Jak velkou elektrárnu versus tepelné čerpadlo však kombinovat? Vždy záleží na vybavení domu technologiemi, jeho velikosti, celkové potřebě tepla a elektrické energie. Roli pak hraje i fakt, zda v létě využíváme tepelné čerpadlo k chlazení, zda jím ohříváme bazénovou vodu, kolik bude v domě žít lidí atd. Pro každý typ budovy a nároky jejích obyvatel lze navrhnout konkrétní systémové řešení.
Kdy a jak kombinovat tepelné čerpadlo s fotovoltaickou elektrárnou?
A kdy má vůbec smysl kombinovat tepelné čerpadlo s fotovoltaickou elektrárnou? Abychom skutečně dosáhli úspor, je třeba se na systém podívat jako na celek. Fotovoltaická elektrárna má své opodstatnění, ale především tam, kde máme v létě větší spotřebu elektrické energie (vnitřní či venkovní bazén, kde stále běží filtrace, ohřev bazénové vody, ohřev vody ve vířivce, chlazení (klimatizace) domu atd.). Při menší spotřebě elektřiny, kdy bychom uvažovali především o pouhém spojení tepelného čerpadla v zimě s fotovoltaickou elektrárnou se tato kombinace nemusí vyplatit, pokud zvolíme příliš velký výkon elektrárny. Je proto třeba promyslet, jaké spotřebiče máme v domě, jakou máme spotřebu elektřiny, jaké zvolit tepelné čerpadlo a zda jím chceme i chladit… Zde pak vzniká jeden problém, veškeré vyrobené teplo je odváděno do venkovního vzduchu. Tepelná čerpadla Mach ale nabízí nové řešení v podobě tepelného čerpadla Chameleon hybrid, které umí tento problém využít v prospěch zákazníka.
Jednotný řídící systém tepelných čerpadel Chameleon
Spojení tepelného čerpadla a fotovoltaického systému je v každém případě velmi vhodné řešení, které výrazným způsobem šetří provozní náklady, je maximálně šetrné k životnímu prostředí a také zvyšuje cenu (hodnotu) nemovitosti. Aby však systém pracoval maximálně úsporně a spolehlivě, je třeba realizovat jednotný řídící systém, který se postará o optimální využití navrženého řešení. Je nutné, aby celý rozsáhlý systém, který je tvořen více prvky (fotovoltaickou elektrárnou, bateriovým úložištěm, podlahovým vytápěním, ohřevem teplé vody, chlazením atd.), pracoval takzvaně pod taktovkou jednoho pána. A právě energetické jednotky Chameleon jsou vybavené a na zakázku vyráběné systémy, které umí komplexní regulaci celého systému. Pro zvýšení provozní úspory dovedou Chameleony spolupracovat například i se softwarem denního osvitu a předpověď osvitu je známa i den předem. Je proto možné s jednodenním předstihem udělat různá opatření (jako např. přetopit si dům o 1 °C, ohřát teplou vodu na vyšší teplotu, ponechat vyšší zásobu elektrické energie v bateriovém úložišti atd.). Právě těmito na první pohled „drobnými“ kroky je možné snížit provozní náklady domu až v desítkách procent.