Staré panelákové byty nemají tu nejlepší pověst a často se jim při hledání nového bydlení vyhýbáme. Mají ale nespornou výhodu především pro mladé lidi hledající startovací byt – jsou levnější než cihlové či nová zástavba. A s šikovnými architekty se z nich dá vykouzlit příjemné moderní bydlení, jak dokazuje malý byt v centru Bratislavy, který jsme navštívili v našem článku.
Změna dispozice proměnila starý byt na svěží moderní bydlení
Starý byt v paneláku na bratislavském sídlišti měl původně klasickou dispozici. 50 metrů čtverečních obytné plochy bylo rozděleno do dvou pokojů, samostatné kuchyně a koupelny. Architekti z česko-slovenského ateliéru ČERVENÁ | SVITEK, které majitelka pozvala ke spolupráci na celkové rekonstrukci interiéru, ihned viděli, že pokud chtějí vytvořit svěží interiér plný světla, musí jako první krok vybourat příčky a vytvořit kompletně nový, modernější půdorys. Vznikl tak velký otevřený hlavní prostor na straně jedné a soukromé uzavřené místnosti na straně druhé.
Otevření prostoru přineslo do bytu více světla
Původní kuchyň byla malá a velmi nepraktická. Vybourání příčky mezi ní a obývacím pokoje vytvořilo jeden velký prostor určený kuchyni, jídelně a obývacímu pokoji. Díky oknům v kuchyni a obývacím pokoji je celý byt nově zalitý denním světlem z obou stran. Také odstranění příčky v chodbě vytvořilo příjemně velkou halu, ze které se plynule vchází do všech místností. Ložnice zůstala na svém místě, ukrytá za zdmi s vchodem přímo z chodby poskytuje svým obyvatelům dostatek soukromí.
Kuchyň se díky své žluté barvě stala dominantou bytu
Hlavní změnu přinesly do bytu barvy. Přestože architekti Tereza Červená a Jakub Svitek upřednostňují jednoduchý a čistý design, jejich interiérům nechybí hravost a pozitivní energie. Maximálního efektu dosáhli použitím jasně žluté barvy, která celý interiér rozzářila a rozveselila. Prostoru dominuje žlutá kuchyň určující svou barvou a velikostí charakter bytu. Doplněná byla o tmavě šedou pracovní desku, černý dřez s baterií a černou varnou desku. Vzniká tak silný kontrast se světlou podlahou a bílým jídelním stolem pro čtyři osoby.
Hravá žlutá se táhne interiérem jako červená nit
Se žlutou si architekti pohráli i v ostatních místnostech. Veskrze stroze bílý obývací pokoj nečekaně rozjasňuje žlutý radiátor, který zároveň vytváří optické propojení s prostorem kuchyně. Použitím žluté barvy na radiátory v obýváku, kuchyni i koupelně se elegantně vyřešila otázka jejich výměny. Klasické článkové radiárory působily zastarale, nová barva z nich ale udělala zajímavý nepřehlédnutelný prvek a ušetřila majitele nákupu nových. Vtipně byla použita žlutá barva i v koupelně nejen na potrubí, ale také na spáry mezi dlaždičkami. Koupelna tak nepůsobí studeně a stísněně, naopak navozuje pocit tepla a hravosti.
Bílá v kombinaci se dřevem dokonale doplňují žlutou
Dominantní žlutá je doplněná už pouze bílou a světlým dřevem. Bílé stěny i veškerý nábytek a světlé dřevěné podlahy dovolují žluté plně vyniknout a pomáhají jí vytvářet vzdušný světlý prostor. Změna dispozice a do detailu promyšlené použití barev a materiálů udělalo ze starého tmavého bytu hravé čisté bydlení odpovídající modernímu městskému životnímu stylu.
Zdroj: www.cervenasvitek.com
Foto: ČERVENÁSVITEK