zobrazit 8 fotek Při stavebních pracích většího rozsahu je často třeba využít techniky a strojů. Postup každé zakázky je velice individuální. Třeba v případě výkopových prací je každá struktura podloží jiná a každý pozemek je těžké technice jinak přístupný. V každém případě je činností, ve kterých techniku (lehké a těžké stavební stroje, jeřáby, automobily, ...) využijeme, je opravdu dost.
Zemni práce
Pro většinu pozemků lze využít strojů pro zemní práce. Jde především o výkopové práce, úpravy terénu a hloubení základů pro rodinné domy, sklepy, bazény, …
Rychlost výkopových prací je závislá na tvrdosti podloží, na terénu a dalších individuálních vlivech. Souhrn těchto podmínek by měl udávat projekt a průzkumy, které tvoří nezbytnou součást pro získání stavebního povolení.
Bourání využijeme jak pro komplexní demolice starých budov nebo jejich částí, tak pro bourání plotů a dalších menších prvků. Od vlastností bouraného objektu se odvíjí průběh prací i časová náročnost. Důležité je vědět, z čeho bouraná budova je a nebýt překvapený častou růzností struktury zdiva (v kamenném zdivu se mohou objevit betonové části a podobně). Nejsložitější postupy bourání vyžadují železobetonové monolity, které se likvidují bouracím kladivem, nebo se zapojením speciálních nůžek. V praxi ale nenarazíme na materiál, se kterým by si odborník neporadil.
Odvoz sutě a výkopového materiálu
Se zemními i demoličními pracemi se pojí odvoz suťě. Opět se vyplatí najmout profesionální firmu, která má zkušenosti s tím, kam který typ materiálu odvézt a má přehled i v příslušné legislativě. Svépomocí můžeme udělat mnohé chyby a také možnosti našich dopravních prostředků nenabízí nosnost 25 tun, jako je tomu u strojů profesionálů. Podle charakteristiky materiálu se odvíjí i cena jeho uložení na skládku. Uložení zeminy ze stavby vychází na 200,- až 300,- Kč za kubík, vyšší ceny jsou za klasickou suť a nejdražší je manipulace s nebezpečným odpadem v podobě igelitů, plastů, polystyrenů a podobně. V takovém případě se odpad vozí na speciální skládky, kde zaplatíme až 5.000,- Kč za tunu materiálu.
Pro nové zástavby je často třeba kompletně přivést veškeré inženýrské sítě: přípojky kanalizace, vodovodu, veškeré elektroinstalace, přípojku plynu. Zasíťování pozemku je náročnou finanční investicí, kterou firma podle dohody realizuje na základě vlastního zpracování výchozích materiálů (kudy vedení povede atd.). Tyto podklady ale může kompletně zajistit i investor sám.
Dodávka jímek
Pokud není v menší vesnici přípojka ke kanalizaci, nebo by taková realizace byla příliš náročná, nastupuje využití septiků. Existují dva druhy septiků: betonový a plastový. Jak velký septik můžeme na svém pozemku umístit stanoví stavební povolení mimo jiné také podle počtu uživatelů. Betonový septik přináší jednodušší variantu s nižší pracností uložení. Jednoduše se provede výkop, osazení jímky, její připojení a zahrnutí. Proto se tyto septiky aplikují všude tam, kde nebude problémový přístup techniky. V ostatních případech musíme volit plastový septik, který navíc vyžaduje obetonování.
První oblastí, se kterou se na stavbách setkáváme, je nutnost vybudování provizorních komunikací pro snadnější přístup těžké techniky. Tyto cesty se podle charakteristiky terénu zpevňují většinou kamenivem, které lze po dokončení prací jednoduše odstranit. Příjezdové cesty, cesty z dlažebních kostek, zámková dlažba a jiné bývají také zakládány na zpevňující kamenné vrstvě, která obsahuje od nejhrubšího po jemnější kamenivo.
Kompletní stavební práce
Z přehledu prací chybí už jen práce stavební, které zahrnují stavbu domu od A do Z. Všechny tyto uvedené služby nabízí společnost Zemní a jeřábnické práce Bílek, která pracuje s následující technikou: zemní stroje – JCB 3CX s bouracím kladivem, vrtákem na sloupky a průměrem 15 až 60 cm, naklápěcí svahová lžíce a další; minibagr JCB 3t; UNC 060; Autojeřáby: Tatra Ad20 a LIAZ AD 14 s autopřívěsem 7 x 2,4 m a automobily Tatra 815 sklápěč; LIAZ 4 x 4 sklápěč a AVIA sklápěč.