Povinnost výměny nevyhovujících kotlů za nové, nízkoemisní, měla původně platit do 1.9. 2022, jenže přišel covid a hned po něm válka na Ukrajině a blížící se energetická krize. Navíc již tenkrát bylo vidět, že stihnout výměnu všech nevyhovujících kotlů je nereálné. Nová povinnost byla tedy vládou odložena u staveb určených k bydlení o 2 roky, jenže datum 1.9. 2024 se neúprosně blíží. Dá se výměna nevyhovujících kotlů vůbec stihnout, když je jich dosud v provozu odhadem až 250 tisíc, topenáři nestíhají, nemají dostatečné kapacity, a obor je navíc v útlumu stejně jako české stavebnictví a ekonomika?
Odložená povinnost
Od 1.9. 2022 měl být zakázán provoz kotlů na tuhá paliva o jmenovitém tepelném výkonu od 10 do 300 kW, které by nesplňovaly nejméně 3. emisní třídu (podle normy ČSN 303-5). Tato povinnost však byla vládou odložena u staveb určených k bydlení o 2 roky. Povinnost výměny kotlů byla definována zákonem č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší. Mnoha lidem se tehdy určitě ulevilo, domácnosti oslabené proticovidovými opatřeními a náhlou prudkou inflací nevěděly, co platit dříve. To ještě nikdo netušil, co se v blízké době stane s cenami energií, stejně jako na politické scéně. Výměnu kotlů pro nízkopříjmové domácnosti se stát snažil usnadnit pomocí takzvaných kotlíkových dotací a dalším domácnostem měl pomoci program Nová zelená úsporám, i tak ale nebylo reálné, aby se výměny kotlů stihly, a aby je všichni dokázali ufinancovat. Zdá se však, že podobný problém nás čeká i letos.
Výměna až stovek tisíc kotlů
Kvůli novým pravidlům o ochraně ovzduší, jejichž plnění bylo o dva roky odloženo, bude letos nutné vyměnit na celém území naší země až stovky tisíc kotlů. Zájem o výměny je však zatím nízký a další komplikací jsou nedostatečné kapacity topenářů. Plyne to z informací Asociace podniků topenářské techniky (APTT).
Od září by mělo být povoleno užívání pouze kotlů třetí a vyšší emisní třídy. Statistiky ministerstva životního prostředí hovoří o sto padesáti tisících takových kotlů, Asociace podniků topenářské techniky však hovoří až o 250 000 nevyhovujících kotlů, jejichž provoz musí do konce srpna letošního roku skončit. A reálné číslo může být ještě o dost vyšší.
Útlum v celém oboru topenářské techniky
"Od druhého pololetí roku 2023 nastal napříč celým oborem topenářské techniky obrovský útlum, který není záležitostí pouze Česka, ale dle našich informací významné části celé Evropské unie, a který je pravděpodobně spojen s celkovým poklesem tržeb i v jiných oborech,“ řekl Zdeněk Lyčka, prezident APTT.
Čeká nás další vládní odklad?
Jak asociace, tak samotní výrobci topné techniky, přitom dobře vědí, že vyčkávání není namístě. I kdyby však byl vyhovujících zařízení na trhu od výrobců dostatek, nelze znásobit počty kvalifikovaných topenářů. A rovnou se obě strany shodují, že se prostě výměna stihnout vůbec nemusí. Navíc půjde často o razantnější zásahy do topných systémů, než je pouhá výměna nevyhovujícího kotle za nový. Reálně je dokonce odhadována využitelná kapacita pro výměnu kotlů na pevná paliva v řádu 100 000 kusů. Čeká nás tedy další vládní odklad? Nebo alespoň odklad možných postihů za nesplnění dnes již staronové povinnosti?
Rodiny s nižšími příjmy jsou drceny ze všech stran
Musíme si navíc uvědomit, že provozovateli kotlů první a druhé emisní třídy jsou podle asociace především rodiny s nižšími příjmy, i proto je zatím poptávka po výměnách kotlů tak nízká. Přestože mají Češi možnost čerpání dotačních titulů a stát jim tedy nabízí pomocnou ruku v podobě dotačních programů (Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace). Jenže čerpání dotace z těchto dotačních titulů je možné pouze do srpna letošního roku a za porušení nové povinnosti hrozí od 1.9. pokuta ve výši až 50.000 korun.
Cílem sice bylo podle tvůrců novely snížit znečištění ovzduší, ostatně to plynulo z již platné evropské legislativy, jenže vysoká inflace a drahota trvají, příjmy domácností nestoupají, vládní úsporný balíček spoří tam, kde se předpokládalo, ekonomika je v recesi a vyhlídky na lepší zítřky v nedohlednu. Past vedle pasti, křičel vztekle legendární Luboš ve virálním záznamu Oprava Lakatoše na Youtube.
Možná chybí místo ohánění se povinnostmi a ekologií správný slogan. Třeba: „Vyměňte si kotel, aby váš život byl lepší.“
Zdroj: ekolist.cz, ČESKÉSTAVBY.cz, mzp.cz, aptt.cz
Pozn.: Do redakce přišel e-mail od čtenáře, který si nebyl jist, zda má řešit i krbová kamna s výměníkem tepla napojená na systém ústředního vytápění. Povinná výměna se týká zdrojů tepla (kotlů na pevná paliva) o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW, které slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, a které nejsou navrženy rovněž pro přímé vytápění místa instalace. Netýká se tedy zdrojů, které jsou navrženy pro přímé vytápění místa instalace. Tím jsou míněny všechny typy lokálních topidel – krby, kamna, sporáky, vařiče, krbová kamna – a to i v případě, že mají teplovodní vložku a jsou napojeny na ústřední topení.