zobrazit 5 fotek Obecně lze říci, že historie střešních krytin začíná v okamžiku, kdy člověk přestal obývat jeskyně. Dříve byly jedinými krytinami běžně dostupné přírodní materiály. Dnešní trh a jeho požadavky ovšem vyžadují mnohem více. V praxi se setkáváme s nejrůznějšími materiály jak střešní krytiny, tak i způsobu hydroizolace střech. Vývoj střech výrazně ovlivnily náročné klimatické podmínky. Prvořadá je dnes ochrana proti dešti, větru a také její tepelně-izolační funkce.
Kaluže stojaté vody a zpuchřelá a popraskaná krytina jsou strašákem všech majitelů plochých střech a do jisté míry odrazují i ty, kteří o ploché střeše uvažují. Zcela zásadní je kvalitní hydroizolace. Novinkou a v podstatě také záchranou, jsou fóliové hydroizolační materiály v pásech, vyráběné z PVC. Z dehtu a ropného asfaktu se vyrábí bitumenové pásy.
Základním hydroizolačním principem je vždy její spolehlivost. Vícevrstvá hydroizolace ploché střechy je spolehlivější než jednovrstvá. Bezpečnost proti mechanickému poškození je vždy lepší u materiálu s větší tloušťkou. Rozhodnutí, zda zvolit fólii či asfaltové pásy, jednovrstvou či vícevrstvou hydroizolační vrstvu, raději nechte na posouzení odborníka. Zásadním problém špatně provedené hydroizoilace ploché střechy je kondenzace vodních par ve střešní konstrukci. Správně provedená hydroizolace má životnost několik desítek let.
Šikmou střechu charakterizuje hned několik prvků
Lidé mají kabát, střecha krytinu. Rozdíl je však podstatný, střecha by neměla svůj kabát měnit často. Šikmou střechu charakterizují tvar, sklon, barevnost, světlíky, okna, doplňky a také krytina. Při výběru krytiny do hry zásadně vstupuje architekt a také ekonomická stránka, která mnohdy zásadně rozhoduje o volbě té či oné střešní krytiny.
Jednoznačně se doporučují ucelené střešní systémy a certifikované stavební firmy, které zaručují kvalitní pokládku, čímž se lze vyhnout mnohdy závažným problémům, vznikajícím neodborným provedením. Pokud vám střešní konstrukce dovolí vyšší nosnost a také bezpečnostní sklon 22o až 40o, hrají prim pálené a betonové tašky.
Při konstrukcích krovů s menší nosností se často používá asfaltový šindel. Ukládá se na podkladovou vrstvu a na celoplošně bednění, dřevotřísku či desky. Charakteristická je velice dobrá tvarová přizpůsobivost, která umožňuje pokrýt jakýkoli tvar střechy. Tato krytina je vhodná jak na šikmé, tak i strmé střechy s extrémními sklony. Asfaltový šindel patří do skupiny lehkých střešních krytin a proto je vhodný na rekonstrukce starších střech, při zachování původního krovu. Velice oblíbený je i pro svůj estetický vzhled. Pozor však na volbu barevného provedení.
Budovy dnešní doby jsou optimalizovány tak, aby byly vnitřní prostory co nepraktičtější a co nejvíce využitelné. To nahrává především střechám s nízkým sklonem. Soudobá moderní architektura se orientuje zejména na účelné a prosté tvary, kompaktní vzhled a rozhodně nezapomíná ani na barevné ladění celku. Trh nabízí vhodné materiály, vyhovující všem zmíněným požadavkům. Obraťte se na odborníky, získáte odborné poradenství a následně realizaci své představy. Ať už jde o opravu či výstavbu nové střechy.