zobrazit 15 fotek Krov nese střešní krytinu a klempířské prvky. Navíc na nosné stěny stavby přenáší zatížení, které vzniká přívaly sněhu, námrazou a jeho vlastní tíhou. Krov musí být dostatečně tuhý a konstrukčně bezchybný. Nejčastěji se setkáme s krovy dřevěnými, užívají se však i krovy kovové a nebo kombinace těchto materiálů. Vždy záleží na způsobu podepření krokví. Moderní architektura dokonce zná krovy ocelové a železobetonové. Tradicí je však stále a po celém světě krov dřevěný, který se v průběhu historie vyvinul do rozmanitých soustav. Jaké krovy jsou nejčastější právě u nás a jak skladbu krvů ovlivňují současné módní trendy (například podkrovní bydlení)?
Co je to krov?
Na našem území se nejčastěji setkáme se soustavou krovů vaznicovou, která postupně nahradila dříve hojně užívané krovy hambalkové a všešadlové. Dnešní domy však mají malé rozpětí stěn a často se u nich tedy setkáme se zjednodušenými krovy krokvovými (jalovými vazbami). Na šíhlých střechách (věžových) používáme soustavu věžovou a na nízkých střechách zase soustavu vlašskou.
Provedení krovu je vždy dáno velikostí stavby a rozpětím, tvarem a sklonem střechy. Dalšími hledisky jsou konkrétní prostředí, ve kterém stavíme (jiný sklon bude mít střecha v horských oblastech a nížinách) a nakonec i účelu, k jakému chceme stavbu využít.
Krov vždy zatíží podpůrnou konstrukci svisle. Je tedy nutné zachytit i šikmé tlaky, a to prostřednictvím vodorovných příčných součástí střechy (vazných trámů, táhel a kleštin). Navíc je nutné, aby střešní konstrukce byla tuhá jak podélně, tak příčně. Proto ji musíme zavětrovat.
Tip: Nechte si předem kvalifikovaně spočítat spotřebu střešní krytiny.
Krokevní krov
Krokevní krov je takový, u kterého se nesetkáme s jalovými vazbami. Krokevní krov ale nepoužívá vazné trámy ani sloupky, všechny jeho vazby mají hambalek či kleštiny. Velmi častý je tento typ krovu (soustava), pokud chceme vybudovat obytné podkroví. Problémy by zde však mohly být při větším rozpětí než 10 metrů se statikou. Proto je v takovém případě nutné důkladně spočítat a nadimenzovat jednotlivé součásti (prvky) krovu. Přitom jde o dnes nejužívanější soustavu právě v rodinných domcích. Zbytečnou půdu si dnes u novostavby nikdo nedovolí a naopak jsou postupně rekonstruována podkroví všech starších domů.
Stojatá a ležatá stolice
Stojatá stolice je nejběžnější na starých českých stavbách. V plných vazbách zde najdeme svislé sloupky. Stojatou stolicí zastřešíme i velmi široké objekty (až 16 metrů). Dnes se však tato soustava téměř nepoužívá. U ležaté stolice používáme namísto sloupků (svislých) šikmé vzpěry. Ty pak krátkými trámky propojujeme s podélnými vaznicemi.
Příhradové vazníky
Příhradové vazníky jsou velmi moderními tesařskými konstrukcemi. Skládají se z horního a dolního pásu. Ty propojíme svislicemi a příčkami. Montáž takového krovu je velmi rychlá, navíc si vystačíme s prkny, půdní prostor však nebude pochozí a nejčastěji se tedy s příhradovými vazníky setkáme u střech s velmi malým sklonem. Jednotlivá prkna příhradových vazníků se spojují hřebíky nebo lepením. Lze též využít plechové sbíjecí desky a vazníky pak spojíme strojním lisováním. Obvyklý tvar příhradových vazníků je trojúhelníkový, není však jakkoli omezen a známe i šablony z jiných geometrických útvarů.
Skladba krovu
Každý tradiční dřevěný krov se skládá z vodorovných, svislých a šikmých prvků. Jednotlivé součásti krovu se pak dělí na podélné a příčné. Hovoříme-li o nejběžnější vaznicové soustavě, jsou příčnými součástmi takzvané vazby a podélnými vaznice.