zobrazit 6 fotek Důležitou součástí nově stavěných či rekonstruovaných střech je hydroizolace. Přičemž ideálně postavená šikmá střecha se skládá z nosné konstrukce (krovu), izolačních vrstev (hydroizolace), tepelné izolace, parozábran a krycích vrstev -střešní krytiny. Přitom platí podobná rovnice i pro střechy ploché, nejen pro střechy šikmé, zde je ovšem výraz krov zaměněn výrazem nosná konstrukce a střešní krytina se už nepokládá. Není kam. Stejně tak je hydroizolace důležitá při rekonstrukci balkónu či terasy, tam však nakonec kralují a dominují povrchy, čili to, po čem šlapeme.
Součástí plochých střech také velmi často bývají světlíky. Montáž světlíkových konstrukcí je opět velmi důležitou odbornou prací. Střešní krytinu si na zachovalý krov a latě celkem bez větších obtíží položí sám i kdejaký kutil, v případě světlíku je však nezbytné zamezit jakémukoli zbytečnému úniku tepla, ale i pronikání vlhkosti dolů. Čili musí v těchto místech na světlík hydroizolační vrstva ideálně navazovat. Hydroizolace může být provedena v podstatě dvěma způsoby. Buď fóliemi z PVC nebo takzvanými modifikovanými pásy.
Chcete-li použít fólie z PVC, můžeme dnes doporučit kvalitního českého výrobce, firmu Fatra, a.s. a její produkty. Ta je neodmyslitelným prstem jedné ruky, nazývajícím se plastikářský průmysl v ČR a ve střední Evropě. Fatra vydává svým odběratelům autorizované certifikáty, na základě kterých pak mohou její produkty instalovat a koncový klient díky tomu nemusí mít obavu, že by snad do jeho domu zatékalo.
Hydroizolační fólie z PVC ale mají více předností. Mezi hlavní přednosti a výhody izolačních fólií z PVC řadíme jejich velmi vysokou pevnost a průtažnost. Jsou však také velmi odolné proti značnému mechanickému namáhání, ideálně propustné pro vodní páry, skvěle se svařují a přitom jsou hygienicky i ekologicky naprosto nezávadné.
Balkóny lze rekonstruovat systémy Fatrafol, Arkoplan a Sika. To zahrnuje vybourání nebo zachování stávající skladby balkonu, následnou instalaci PVC fólie a pokládku terasové dlažby na terče nebo tropické dřeviny. Přitom je standardní nabídka balkónů značek Austis, Terranova a jiných, zahrnující podkladní beton, hydroizolaci z PVC a dlažbu. Balkón ale můžeme i jen částečně rekonstruovat, vyspravit nesoudržný podklad, položit hydroizolaci a aplikovat podlahový nátěr. Můžeme však balkón i kompletně vyměnit a nahradit jej novým, závěsným balkónem a to vždy dle přání zákazníka.
Merbau je prostě vynikající dekorativní dřevina s mnoha výsadami. Je tedy vhodná pro výrobu terasových a balkónových palubek, ovšem hodí se i do interiéru. Terasové výrobky z merbau jsou potom označené názvem MERBAU decking. Ovšem merbau se používá i pro hranoly roštů, pokládaných na hydroizolační vrstvu z PVC, označené pak jako MERBAU hranol. Běžné podkladové rošty z tohoto materiálu se dodávají v šířce 7 cm, která je vhodnější než jinak běžných 5 cm (zbývá pak totiž víc místa na prošroubování). Profilace těchto hranolů je 44*70 mm. Oproti tomu MERBAU lepený hranol (podkladní a konstrukční lepený hranol) je lepený a cinkovaný a navržený pro dosažení co nejvyšší tvarové stability. Ten se používá jako podkladový hranol při výrobě pergol, zábradlí, dále i k výrobě sloupků, atd. Jeho profilace je 90x90 mm.
WPC do sebe kloubí výhody dřeva i polymeru. Polymer poskytne odolnost proti vlhkosti, hnilobě a hmyzu, dřevo zase odolnost vůči UV záření, ale i tuhost a vzhled kompaktního dřeva. Dřevitý obsah Woodplastic je zhotovený ze smrkových pilin, ty jsou rozemleté na moučku a smíchané tak, aby s polymerem vytvořily homogenní spojení.
Z Woodplastic se pak vyrábějí podlahová prkna, vylisovaná do plného tvaru. K dostání je tento materiál ve čtyřech základních barvách. Přitom jednoznačnou výhodou je zde stálobarevnost a odolnost vůči UV záření. Dalším použitím jsou prkna koncová, lišty a rohové obruby. Prkna z WPC označená jako Silva mají povrch laděný do teaku, merbau, palisandru a ořechu. Prkna Reál pak palisandr, ořech, eben a teak.
Takto upravené dřevo je pak rozměrově a tvarově stálé, odolné proti hnilobě a flexibilní při úpravě do rozličných forem a tvarů. Má nižší absorpci vody, nižší hmotnost, větší pevnost, nižší absorpci vlhkosti (o 30 až 90%), lepší tepelnou odolnost (o 0 až 30%) a sníženou rovnovážnou vlhkost (o 10 až 15%). Přitom dřevo při takovém zpracování rovnoměrně ztmavuje svou přirozenou barvu.