Poměrně mladá tepelná čerpadla jsou používána teprve krátkou dobu, ale na našem trhu si už přesto získala své nezadatelné místo. Zdrojem tepla je pro ně buď vzduch (okolní, odpadní), země (půda, hlubinné vrty), nebo voda (podzemní, povrchová). V českých podmínkách je zdrojem energie nejčastěji okolní vzduch nebo půda.
Jak tepelné čerpadlo funguje?
Princip tepelného čerpadla lze přirovnat k principu ledničky či mrazáku, které chladí potraviny uvnitř, ale zároveň vyrábí teplo. Tepelné čerpadlo funguje stejně, jen s výrazně větším účinkem. Odebírá teplo vzduchu, zemi nebo vodě a získanou energií následně vytápí váš dům (často formou nízkoteplotního podlahového vytápění), nebo ohřívá teplou vodu pro domácnost, případně bazén. Stejně jako mraznička může odebírat teplo z potravin i při teplotě -20 oC, může tepelné čerpadlo pracovat a odebírat teplo ze vzduchu nebo ze země i při extrémně nízkých teplotách.Informaci o energetické účinnosti tepelného čerpadla podává takzvaný topný faktor označovaný jako COP (Coefficient of performance). Topný faktor udává poměr dodaného tepla k množství spotřebované energie. Tepelná čerpadla dosahují hodnot v intervalu 2 – 5.
Tepelná čerpadla podle zdroje energie
Typ tepelného čerpadla udávají dvě slova (např. vzduch/voda), z nichž první označuje zdroj, odkud se čerpá teplo, a druhé odkazuje na teplosměnné médium.Získává-li tepelné čerpadlo energii ze země, pak hovoříme o systému země - voda, při kterém se využívá plošného kolektoru nebo hlubinného vrtu. Systém trubek se pokládá do takzvané nezamrzající hloubky půdy, kde je po celý rok přibližně stejná teplota.
Čerpadla typu vzduch - vzduch nebo vzduch - voda čerpají teplo z okolního vzduchu. Nevýhodou tohoto systému může být vyšší hlučnost a citlivost na příliš nízké teploty. Posledním typem tepelného čerpadla je voda - voda, které využívá energii povrchové i spodní vody. Vhodná je přitom především voda spodní díky své malé závislosti na venkovní teplotě.
Vhodnost konkrétní varianty je vždy nutné prokonzultovat s odborníkem. Roli hraje například skladba zemního podloží či vydatnost zdroje povrchové a spodní vody.
Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com
Počáteční vyšší investice se vrátí
U tepelných čerpadel podobně jako u všech alternativních zdrojů energie je třeba počítat s vyšší počáteční investicí v porovnání s klasickými způsoby ohřevu teplé vody a vytápění. Na druhou stranu ale platí, že když už jednou některou z prozíravých technologií disponujete, odpadají vám všechny další náklady na zdroj energie a zvyšující se ceny plynu či elektřiny vás už nemusí tížit. V tomto směru se vám počáteční investice během několika let rozhodně vrátí. (Přečtěte si více o tom, zda se vyplatí tepelné čerpadlo.)Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com