Pytlované uhlí nebo volně ložené?
Pokud uvažujete o koupi uhlí nebo ho už nějakou dobu pravidelně nakupujete, pravděpodobně řešíte problémy s nepořádkem a jeho uložením. Vyzkoušejte uhlí v pytlích a vaše problémy rázem zmizí.
Pokud uvažujete o koupi uhlí nebo ho už nějakou dobu pravidelně nakupujete, pravděpodobně řešíte problémy s nepořádkem a jeho uložením. Vyzkoušejte uhlí v pytlích a vaše problémy rázem zmizí.
V dnešní době lze nákup a prodej palivového dřeva provést i přes internet. Ale palivové dřevo nemá vždy stejné vlastnosti, a proto je nutné znát i další parametry kupovaného dřeva, které pak ovlivňují proces vytápění dřevem. Právě na ty jsme se podívali v tomto článku.
V dnešní době, kdy ceny energií šly prudce vzhůru, vyvstává otázka, zda si neobstarat teplo domova pomocí palivového dřeva, briket či jiných pevných paliv. Takovým palivem by mohlo být například suché palivové dřevo. V článku jsme shrnuli jeho výhody.
Brikety jsou poměrně levným a šetrným zdrojem vytápění domova. Také proto jejich obliba stoupá. Chystáte-li se na přechod k tomuto typu topení nebo jej třeba jen zvažujete, přečtěte si o vlastnostech, jimiž brikety disponují. Zjistěte, jaké druhy jsou na trhu k mání nebo kolik za tohle topivo běžně utratíte.
Automatické kotle a krbová kamna od italské firmy Artel představují moderní zdroje tepla spalující peletky. Nové kotle a kamna splňují všechny dnešní přísné požadavky na nízkoemisní topidla (5.emisní třída, Ekodesign), krbová kamna s integrovaným výměníkem navíc nabídnou i pěkný design a atmosféru plápolajícího ohně.
Topení dřevem je pro někoho cestou, jak ušetřit na vytápění. Pokud tedy topí dřevem, které je dostatečně proschlé. Jinak si ubírá na výhřevnosti a protopeném materiálu. A právě v tom hraje zásadní roli způsob, jakým dřevo skladujeme. Pokud nechcete štiplavý dým, přemíru sazí, zdraví škodlivé spaliny a slzy v očích, hodí se přidržet následujících rad.
Sotva jsme se museli smířit s povinnou výměnou již nevyhovujících kotlů na tuhá paliva, začíná se smrákat dokonce i nad těmi, do kterých jsme nedávno investovali a nebo ještě budeme na poslední chvíli investovat. WHO má totiž políčeno na veškeré kotle na uhlí a také na domácí krby na dřevo. Je otázkou, jak se k tomu postaví politici napříč EU včetně těch našich.
Vytápět peletami? Pro někoho určitě dobré rozhodnutí, topení je plně automatické, čili bez přípravy dřeva a přikládání do kotle. Dokonce i vybírání popela je maximálně minimalizováno, stačí jednou za čas. Jak ale topit peletami opravdu co nejúsporněji?
Vyskládané dříví na zahradě, to není žádná pastva pro oči. Ale mohla by být, stačí jen využít možnosti materiálu a popustit uzdu kreativitě. Podívejte se, jak je to jednoduché.
Pokud doma topíme palivovým dřevem a neplatíme zrovna nemalé sumy za dřevo již suché, pořezané a naštípané, je štípačka dnes již prakticky nezbytným pomocníkem. Levněji získáte dřevo v metrech, ale nenaštípané, ještě levněji přivezou celé stromy a nejlevněji vychází samotěžba (tedy těžba svépomocí). Jakou štípačku ale vybrat?
Lidé jsou vynalézaví a neustále přemýšlejí, jak si ulehčit práci. V případě štípání dříví je to pochopitelné, protože připravit palivo na zimu je dřina a navíc docela nebezpečná. Podívejte se na několik zajímavých nápadů.
Podzim se neúprosně blíží, a s ním i sychravé počasí a plískanice. Dny se zkracují a není lepší nápad, než si zalézt doma pod deku a ještě lépe k hořícímu krbu. Kdo krb má, moc dobře ví, jak moc se toto teplo liší od toho, co sálá z radiátorů.
Krb či krbová kamna jsou dosti nenasytným strávníkem. Tedy co se dřeva týká. Ano, staví se moderní krby a kamna, kde je maximalizována účinnost spalování a doba sálání tepla a zároveň minimalizována spotřeba paliva, ovšem třeba klasické otevřené krby jsou náramnými dřevožrouty. Prostě se musíme na zimu připravit, ať již máme krb či kamna jakákoli.
Stejně jako botanik pozná každý druh stromu a keře podle typických morfologických znaků, odborníci na dřevo poznají dřeviny podle barvy dřeva, struktury, poklepu, kůry. Jednotlivé druhy dřeva se liší stejně jako jednotlivé dřeviny. Jak dřevo rozeznávat?
Výrazné škody, které lýkožrout smrkový (kůrovec) způsobuje na porostech smrků, jdou dnes jedním z hlavních mediálních témat. Málokde se však dozvíte, jak naložit s napadeným dřevem. Lze ho využít pouze k topení, čili je spálit a nebo najde i jiné uplatnění?
Peletové kotle a kamna Biodom se starají o vás, nikoli vy o ně. A jejich technologie jsou oproti jiným výrobkům v mnohém unikátní. Tyto zdroje tepla dosahují nízkých nákladů na vytápění, maximálního komfortu a vysoké spolehlivosti.
Nápad na vybudování broukovitě (anglicky loggery) k nám dorazil z britských ostrovů. Jeho hlavním smyslem je výchova k ochraně přírody a vytvoření vzdělávacího prvku. Svou troškou do mlýna k ochraně místní fauny přispějte i vy a vybudujte broukovitě na své zahradě.
Pravda, k uskladnění palivového dřeva na zimu stačí jen vhodné místo a zakrytí shora třeba plachtou, přičemž ze stran musí schnoucí dřevo větrat a zdola potřebujeme podlážku (třeba z palet), aby dřevo nehnilo. Dřevník je však ideálním a trvalým řešením.
Pelety jsou určitě vhodným ekologickým způsobem vytápění, jejich spalováním jsme šetrnější vůči přírodě, jde ale také o to, aby se nám vytápění peletami oproti jiným zdrojům tepla vyplácelo.
Jak a kam uskladnit palivové dřevo, aby pořádně proschlo a při jaké vlhkosti je ideální dřevem vytápět?