Krov je konstrukce, která nese střechu. Nejpoužívanějším materiálem s ideálními vlastnostmi pro konstrukce krovů je dřevo. Provedení krovu závisí na velikosti i typu stavby a samozřejmě na plánovaném tvaru střechy. Už při projektování rodinného domu je třeba zvážit, zda zvolit vazníkovou konstrukci střechy a nebo klasický vázaný krov.
Rozhodující je tvar a sklon střechy, její velikost a rozpětí, a zda stavebník počítá s využitím půdních prostor k bydlení. Na jednopatrové domy, haly a bungalovy, kde se nepočítá s využitím podkrovních prostor, se používají vazníkové konstrukce nejčastěji. Pokud plánujeme obytné podkroví, je vhodné využít tradiční vázaný krov. Ovšem výjimka snadno poruší pravidlo - z příhradových vazníků totiž lze realizovat jakkoli složité konstrukce.
Vazníková konstrukce
Vazníkové konstrukce se využívají především u rodinných nebo bytových domů s nízkými sklony střech, a všude tam, kde nebudou využívány půdní prostory. Chcete-li využít vazníky v objektu s podkrovními prostory, je nutné doplnit nosnou konstrukci o vnitřní podporu. Kromě rodinných a bytových domů vazníky najdete na různých halových objektech, supermarketech, skladech a přístřešcích. Vazníky lze využít i u nástavby na panelové domy, nebo zastřešení stávajících plochých střech.Oproti klasickým krovům vazníky dovedou zastřešit téměř jakýkoli půdorys, s jejich pomocí se dají vytvořit střešní konstrukce libovolných tvarů s rozpony až 30 m. V porovnání s klasickou konstrukcí docílíte až 40% úspory dřeva. Vazníky poskytují rychlejší možnost montáže, kterou je možné provádět i v zimních měsících. Využívají se na střešní a stropní vazníky, nosné trámy, či například na bednící prvky pro betonářství.
U krovu s vazníky je jeden z hlavních prvků vazný rám, neboli vazník, který je hlavním nosníkem krovu a na kterém spočívají všechny ostatní části krovu. Vazníkové konstrukce krovů mohou být buď sbíjené hřebíky, anebo příhradové vazníky spojované styčníkovými deskami s prolisovanými trny - Gang-nail . Vazníkové konstrukce sbíjené hřebíky jsou výhodné u půdorysů s menším rozpětím (přibližně do 12 metrů), umožňují estetičtější řešení konstrukcí, ovšem nejsou dostatečně pevné a přesné a jejich realizace je zbytečně náročná.
Gang-nail nabízejí modernější a efektivnější řešení. Jedná se o fošnové přířezy různých tlouštěk a délek, které jsou navzájem spojené zalisováním ocelových styčníkových desek s prolisovanými trny. Spoje jsou oproti sbíjeným styčníkům únosnější a méně poddajné. Velkou výhodou styčníkových vazníků je, že je lze použít téměř na jakýkoli půdorys, pro jakoukoli střechu a na rozpony až do 30 m, aniž by vyžadovaly podporu.
Tradiční vázaný krov
Vázaný krov je tradiční střešní konstrukcí rodinných i bytových domů a dalších budov se šikmými střechami. Tesařské konstrukce vázaných krovů se liší podle typu střechy - jinak vypadá krov střechy sedlové, valbové, polovalbové, stanové, pultové, mansardové, pagodové atd.Tradiční krov je tvořen mnoha vodorovnými, šikmými a svislými prvky. Základní příčný prvek se nazývá vazba, podélné prvky (vodorovné trámy) jsou vaznice. Pokud má vazba nosnou funkci (nese krov), označuje se pojmem plná vazba. Plná vazba se skládá z páru krokví, výztužného prvku (tzv. hambalku nebo kleštin) a podpůrného prvku (sloupku, pilíře, vzpěry). Základní vazba zahrnuje jen nesené části krovu – krokve (šikmý prvek krovu, který nese střešní latě).
Tesařsky vázané krovy a konstrukce umožňují lepší využití půdních prostor, ať už pro běžnou půdu, půdní vestavbu a nebo zvýšení stropu obytných místností s přiznanými trámy a dřevěným či sádrokartonovým obkladem šikmin. Klasické krovy umožňují maximální využití půdního prostoru pro podkroví a mají vyšší estetickou hodnotu než vazníky.