Konstrukce vašich nových dveří je stejně důležitá jako jejich vnější vzhled, povrchy, prosklení a kování. A nejčastěji bývá součástí konstrukce interiérových dveří výplň v podobě voštiny, dutinkové dřevotřísky, případně dřevotřísky plné. Jaké jsou mezi těmito materiály rozdíly? Je dobré vědět, co se skrývá uvnitř dveří, za které platíte.
Rozbor na prvočinitele
Pokud jste se nerozhodli pro dveře z masivu (v obchodních domech se dají pořídit nejlevnější včetně obložkových zárubní za ceny od cca 5 až 6 tisíc korun, za zakázkovou práci truhláře si cenu vynásobte až čtyřikrát), pravděpodobně najdete uvnitř svých nových dveří některý z výše uvedených materiálů (voština anebo dřevotříska, dutinková či plná). Z čeho jsou vlastně vůbec poskládána dveřní křídla, přitom ví jen velmi málo lidí. Ještě tak na vsích, kde zbaví staré dveře kování a pak je nařežou na kousky, aby mohly „projít komínem“, ale ve městech v podmínkách bytů, kde se staré věci odváží do sběrného dvora? Těžko. „Preparace“ starých dveří na prvočinitele je velice poučná.
Křídla desková a rámová
Samotná konstrukce dveří je jednou z nejdůležitějších vlastností každého typu, každého výrobku, značky. Vzhledem ke konstrukci se interiérové dveře rozdělují na křídla desková a rámová. Čím se od sebe tyto dva typy křídel liší? V případě rámových dveří chybí výplň zcela, obsahují dva pevné rámy, které jsou spojené středovými panely. Zato dveře deskové jsou složené z rámu, který tvoří kostru dveřního křídla, a z výplně. Proč? Protože samotný rám by tvořil příliš slabou konstrukci. Výplň stabilizuje konstrukci dveří, může však i s ohledem na použitý materiál plnit další funkce. Tepelně a zvukově izolační a také protipožární.
A samotný rám rámových dveří? Ten je obvykle vyráběn z lepeného dřeva a to tak, aby bylo zabráněno ohýbání materiálu vlivem vlhkosti.
V případě deskových dveří je rám tvořen nejčastěji MDF nebo HDF deskou, která vlastně obkládá výplň. MDF a HDF desky se liší od dřevotřísky vyšší hustotou materiálu, mohou proto být tenčí a přesto jsou odolnější. Jsou vlastně vysoce kvalitní. Jádrem dveří však zůstává výplň. Voština, dutinková dřevotříska anebo plná dřevotříska?
Voštinová výplň – původ hledejte u včel
Voštiny jsou vlastně včelí plástve v úlech a právě takovou stavbu má voštinová výplň dveří. Jde o kartonážní stabilizační vložku šestihranné konstrukce. Voština výrazně snižuje hmotnost dveřního křídla a přitom je velmi efektivně zpevňuje. Voština má malý objem a nízkou hmotností, vyráběna je z tvrzeného papíru, který ještě bývá chemicky upraven kvůli vlhkosti.
Bohužel však voština nenabízí dobrou akustickou ani tepelnou izolaci a jakmile se v bytě objeví vyšší vlhkost, je voština tím prvním, co degraduje, byť je impregnována. Na druhou stranou je ohromnou předností takových dveří nízká cena. Běžně pořídíte jedno dveřní křídlo v obchodních domech i za tisíc korun a méně.
Dutinková dřevotříska – dřevotříska odlehčená dutinkami
Interiérové dveře s dutinkovou dřevotřískou (DTD výplní) nabízí lepší zvukově izolační vlastnosti než dveře voštinové, jsou však oproti nim dražší a jsou také těžší. I když samozřejmě ne tolik jako dveře s výplní z plné dřevotřísky, dutinky zmenšují objem dřevotřísky a snižují proto hmotnost dveří. Vlastně jde o takzvaný zlatý střed. Ohromnou výzvou je pak při omezeném rozpočtu možnost kombinovat dveře stejného vzhledu, ale odlišné výplně. Například na toaletu, do technické místnosti a do šatny stačí levnější voštinová výplň s nejhoršími zvukově izolačními vlastnostmi a do ostatních místností zvolíme dveře s dutinkovou dřevotřískou. Do ložnice pak vybereme výplň z plné dřevotřísky. Nejlépe izolují zvuk. Každý typ dveří bude stát jiné peníze a vy se vejdete do rozpočtu.
Plná dřevotříska – vysoká hmotnost vyžaduje speciální závěsy
Dveře s plnou dřevotřískou tvoří skupinu nejčastěji specializovaných technických modelů s důrazem na maximální schopnosti zvukově izolační, bezpečnostní (proti vloupání) i protipožární. Ovšem tyto dveře jsou velmi těžké a vyžadují speciální závěsy. Bez správného zavěšení by nemohly fungovat, jak mají.
Odlišné konstrukce
Nedávno jsme likvidovali jedny staré vstupní dveře a zjistili jsme, že jsou uvnitř konstruované z lepených latí, tedy masivního dřeva. A opravdu i takové řešení je možné a zdaleka není jediné, kdy se konstrukce dveří od výše popsaných typů liší. Rám dveří může být v případě opravdu odolných bezpečnostních výrobků dokonce i ocelový a také výplň může kvůli maximální odolnosti obsahovat ocel. To jsme však již v jiné kategorii než mezi dveřmi interiérovými.
4 základní typy dveří:
- Falcové dveře: Standardní a vůbec nejprodávanější dveřní křídlo, které doléhá na zárubeň.
- Bezfalcové dveře: Vizuálně nádherné zpracování dveří, kdy je dveřní křídlo zapuštěné v zárubni.
- Posuvné dveře na stěnu: Tento typ dveří ušetří prostor v místnosti, nabízí snadné a pohodlné otvírání dveří na stranu po stěně. Bohužel však na straně, kam se dveře posouvají, nesmí nic být, vlastně ani obraz na stěně. Nic nesmí překážet manipulaci s dveřmi.
- Posuvné dveře do stavebního pouzdra: Vlastně vůbec nejlepší řešení, kdy otevřené dveře zcela zmizí ve stavebním pouzdru a vůbec nepřekáží, nijak nás neomezují. Pokud se použije SDK příčka, je stavební pouzdro ukryté v příčce a vůbec není vidět. Dveřní křídlo zajíždí do pouzdra (do příčky) a následně se obloží zárubněmi typu tunel.
Zdroj: portadoors-praha.cz, home-outlet.cz, wikipedia.org