zobrazit 2 fotky Zimní zahrady poskytují příjemné útočiště, kde si můžete vychutnávat sluneční paprsky v době, kdy za okny již panuje chladné počasí. Kromě toho vám zimní zahrada ušetří peněženku za vytápění. Oáza pro astmatiky je dalším z argumentů mluvících pro zimní zahradu. Čerpat síly a dýchat vlhký vzduch prospěje i těm, kdo trpí záněty průdušek. Pokud vás argumenty přesvědčily, pojďte se s námi podívat, jak důležité je zasklení zimní zahrady.
Od samého začátku byste měli vědět, co od zimní zahrady očekáváte. Budete-li pouze zasklívat lodžii nebo jste-li rozhodnuti pro velkou prosklenou místnost za domem – to vše hraje roli při jejím zasklívání. Sklon střechy, větrací křídla, prosklené plochy a různé barevné variace je nutno naplánovat předem. Provedení pozdějších změn je složitou a hlavně finančně náročnou záležitostí.
Ledajaké sklo nestačí
Aby zimní zahrada mimo své přednosti i šetřila, je nutné zvolit správné zasklení. Okny totiž uniká až 35 % tepla. Velkou roli zde hrají i nezanedbatelné bezpečnostní faktory. Pro zimní zahrady připadají v úvahu skla bezpečnostní a kalená dvojskla nebo skla speciální. Díky oboustrannému tvrzení mají tato skla až pětkrát větší pevnost než obyčejné sklo. Již zmíněné bezpečnostní sklo netvoří při rozbití ostré střepy. Nabízí se i možnost použití komůrkového polykarbonátu. Pořídíte jej o poznání levněji, avšak vlastnosti a přednosti skla nenahradí.
Zhoršuje průhlednost stěny, což může být někdy i výhodou – například na straně u souseda. Nevýhodou je také jeho roztahování a smršťování v závislosti na změně teploty. Je sice lehčí, má však omezenou životnost. Bubnování deště je slyšitelnější než u skla a o něco víc se špiní.
Na kvalitu skla je kladen velký důraz hned z několika důvodů. Jedním z nich je fakt, že během dne se mohou podmínky v zahradě díky slunečnímu záření zásadně měnit a zimní zahrada není skleník! Vlastnosti skla jsou dány jeho světelnou a tepelnou propustností a propustností pro UV záření. Čím lépe sklo tepelně izoluje, tím méně sluneční paprsky ohřívají interiér zimní zahrady. Tepelné ztráty omezují skla s koeficienty prostupu tepla min. 1,3 Wm2/K.
Jedná se o dvojité či trojité sklo se vzduchovou mezerou, která je naplněna inertním plynem, nejčastěji argonem. Běžně používaná jsou izolační dvojskla s bezpečnostním sklem. Velmi kvalitní a žádaná jsou tzv. tepelná zrcadla – jedná se o pokovená izolační dvojskla, na něž se nanášejí částice vzácných kovů a jejich sloučenin, které vytvářejí mikroskopickou vrstvu. Tato skla odráží záření určitých vlnových délek, propouští sluneční energii dovnitř, avšak brání jejímu úniku ven. Velice účinnou zvukovou ochranu nabízí speciální sklo o tloušťce 32 mm.
Levnější varianta
Chcete-li ušetřit, můžete zvolit jiné zasklení pro střechu a jiné pro svislé stěny. Na střechu použijte sklo s vysokou odrazivostí – tím se v létě prostor nepřehřívá. Prostup tepla je však žádoucí u svislých stěn, kterými potom projde i nízké zimní slunce a prostor zadarmo vytopí.
Co ještě byste měli vědět
Nezapomeňte na nejméně dvě plně otevíratelná okna – nejlépe naproti sobě. Aby mohl unikat teplý vzduch, mělo by být další okno umístěno ve střeše zimní zahrady. Plocha otevíratelných oken by měla zhruba odpovídat 20 % podlahové plochy. Zda chcete okna otevírat mechanicky, elektricky případně automaticky pomocí čidel, záleží jen na vás a vašich finančních možnostech či ochoty investovat.
Zasklený prostor v podobě zimní zahrady či zaskleného balkonu přináší celou řadu výhod – zvětšení obytného prostoru, možnost relaxace uprostřed zeleně, úsporu energie a ochranu před nadměrným hlukem. Stále váháte a máte pocit, že jsme nepředložili dost argumentů? Už naše babičky využívaly zimní zahrady. Vybavujete si zasklené verandy u vchodů? Tento prostor se v zimě nevytápěl a využíval se k přezimování rostlin. A jaro začínalo právě na verandě, kam lákaly sluneční paprsky k posezení ještě před tím, než se dalo vyhřívat venku na zahradě.