Výměna zámku, osazení nových dveří zámkem anebo nezbytné vyjmutí zámku před renovací dveří a jeho opětovná instalace po dokončení renovace. Velmi praktická dovednost, kterou může zvládnout i začátečník mezi kutilstvem českým.
Zadlabací zámky pro většinu dveří
Zadlabací zámky jsou nejčastějším systémem pro otvírání, zavírání a zamykání interiérových i vstupních dveří do bytu a vchodových do domu. Mezi zadlabacími zámky najdeme zámky pro obyčejné klíče, zámky pro vložkový zámek (takzvanou fabku) a třeba zámky typické pro dveře koupelen a toalet. A poté samozřejmě zámky bezpečnostní, jejichž výměny a seřizování je třeba nechat na odbornících.
Zámky v interiérových dveřích
Nejčastější jsou v interiérech zadlabací zámky se střelkou ovládanou klikou, případně koulí (tvar a provedení může mít kování různé). Střelka má zkosený anebo zaoblený tvar. Je spojena pružinou, která zajistí, že se dveře po zavření automaticky zajistí. Stejný zámek přitom můžeme použít pro dveře pravé i levé (pravostranné i levostranné).
Zámky venkovních dveří (vchodových, vstupních)
Do venkovních dveří se nejčastěji montují zámky s cylindrickou vložkou, které mají střelku také. Cylindrická vložka však navíc zajistí bezpečnější uzamčení. Obyčejných klíčů totiž existují ucelené sady a zámky s obyčejným klíčem lze vůbec překonat velmi snadno různými způsoby. Cylindrická vložka se přitom montuje do skříně zámku, přičemž ji snadno vyměníme samotnou. Nemusíme demontovat celý mechanismus zámku včetně klik.
Zádlaby
Zámky jsou ve dveřích umístěné v takzvaném zádlabu různé velikosti. Velikosti zádlabu pak samozřejmě odpovídá typ a velikost zámku. Pokud nemají nové dveře v zádlabu ještě zámek, musíme si před jeho zakoupením změřit rozměry. V případě dveří se stávajícím zámkem je nejjednodušší jej vyjmout a vzít si do obchodu s sebou. Zkušený řemeslník vám samozřejmě řekne rozměry a pojmenuje typ zámku nazpaměť.
Demontujeme zámek
Před vyjmutím zámku musíme demontovat kliku, jinak zámek ze zádlabu prostě nedostaneme. U modernějších klik stačí uvolnit pojistný šroub, starší kliky jsou jištěné šroubkem s drážkou, hřebíčkem či drátkem. Kliku bývá někdy třeba lehce vyklepnout gumovou paličkou. Nikdy ne ocelovým kladívkem, abychom kliku nepoškodili.
Jestliže jsou kryty bezpečnostního kování spojené svorníky skrz dveře, musíme svorníky nejdříve uvolnit a demontovat středový šroub. Z vnějšku poté mírným tahem vysuneme celý štít bezpečnostního kování. Poté povolíme šroub pod závorou zámku a vyjmeme bezpečnostní vložku.
Nejčastěji je však v případě obyčejných zámků kování na dveře pouze přišroubováno vruty z každé strany a nebrání uvolnění zámku. Může proto s výjimkou kliky na dveřích zůstat. Pokud však chceme dveře třeba natírat či přebrušovat před nátěrem, musíme sejmout celé kování vždy.
Opětovná montáž zámku
Pokud pak budeme zámek a kování opět nasazovat, opakujeme stejné kroky v opačném pořadí. Je dost dobře možné, že nás při usazování nového zámku do nových dveří bude čekat vyvrtání otvorů do dveří, pomocí kterých spojíme bezpečnostní kování skrz dveře.
V případně speciálních bezpečnostních zámků vybavených elektronikou doporučujeme nechat případnou demontáž i montáž na odbornících.
Zdroj: Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz