zobrazit 7 fotek Neblahý vliv chladného počasí může být na tempo stavby značný. Můžeme jej ale omezit použitím vhodně zvolených přístrojů. Využít lze služeb různých topidel a odvlčovačů. Tato zařízení vám pomohou navodit a dostatečně dlouho udržet takovou teplotu a vlhkost, jakou pro danou práci právě potřebujete. Stejně tak vás ale mohou zbavit vlhkosti v promáčených či vytopených domech.
Je výhodnější techniku koupit nebo pronajmout?
První pomoc po opadnutí vody nejspíš zvládnete vlastními silami. Bude nutné odčerpat nahromaděnou vodu a mechanicky odstranit naplavené nečistoty. Někdy je také třeba oškrábat malbu nebo jiné nátěry. Promáčela-li se vám například podlaha z prken, samozřejmě je také odstraňte.
Další kroky již raději konzultujte s odborníky. U nich také nakupujte vhodnou techniku k vysoušení objektů, kterou si můžete objednat i s dovážkou. Nemáte-li dostatek finančních prostředků, je pro vás ideálním řešením zápůjčka. Zaměstnanci dodavatelských firem vám jistě poradí, kolik těles instalovat s ohledem na velikost objektu a kapacitu přístroje.
Další možností je objednat si vysoušecí práce na klíč. Po jejich skončení si můžete nechat předložit vyčíslení spotřebované elektrické energie.
Objekt můžete vysušovat velice jednoduše elektrickým ventilátorem nebo topidlem (i to může být doplněno ventilátorem). Počítejte ale s tím, že tento způsob je málo účinný a vysoušení trvá dlouho.
Rychlejší variantou jsou různé typy odvlhčovačů (vysoušečů). Pracují buď na adsorpčním nebo kondenzačním principu. Použití adsorpčního vysoušeče je výhodné v tom, že jeho výkon není závislý na teplotách. Pracuje i pod bodem mrazu. Pouze se snažte vydatně větrat, aby vzduch cirkuloval. Vlhkost je pohlcována hygroskopickou látkou.
Při použití kondenzačního vysoušeče na teplotě záleží. Zvyšte ji proto nějakým topným zařízením a uzavřete vysoušenou místnost. Zvýšíte tak účinnost a ušetříte na elektřině spotřebovávané vysoušečem. I topidlo je možné si pro tento účel zapůjčit u specializované firmy. Nikdy nezapomeňte pravidelně vylévat sběrné nádrže odvlhčovačů. Mohly by přetéct a celé vaše úsilí by přišlo vniveč. Některé kondenzační odvlhčovače jsou ale již vybaveny automatickým vypnutím při plné nádrži.
Přístroje jsou nastavitelné na několik stupňů výkonu. Pouze nastavíte-li ten optimální, dosáhnete nejvyšší možné účinnosti s nejnižšími náklady. Nepodceňujte tedy důkladné prostudování návodu.
Některé typy kondenzačních odvlhčovačů mají vestavěný protiprachový a antibakteriální filtr. Výrobci se také snaží o co nejnižší hlučnost. U těchto přístrojů počítejte s výkonem mezi 23 a 77 litry za 24 hodin.
Jaké je další využití odvlčovačů?
Například pro vysoušení zdiva, betonových podlah a jiných, či v případě vodovodních havárií. Ale i na stavbách před pokládkou parket a dalších podlahových krytin. I pokládku podlahových krytin totiž lze provádět pouze při určité vlhkosti podkladových materiálů.
Odvlhčovače mohou také pomáhat udržovat žádoucí mikroklima na různých speciálních pracovištích. Patří mezi ně třeba trezorové místnosti, historické knihovny nebo archivy.
Bydlíte-li ve starém vlhkém domě, nainstalování odvlhčovače učiní prostředí zdravějším. Také prodlouží životnost zařízení, například dřevěných oken nebo nábytku.
Při kalkulaci ceny se samozřejmě vychází z doby, po kterou si přístroj ponecháte. Některé firmy mají na svých webových stránkách vyvěšeny příslušné formuláře. Zákazník do nich zadá své požadavky a program vykalkuluje předběžnou cenu. Při zapůjčení více přístrojů je obvykle možná množstevní sleva.
Jaké topidlo použít na stavbě nebo při vysoušení objektu?
Na výběr máte z různých výkonnostních tříd od 2 do 185 kW. Dodavatelé vám většinou nabídnou jak variantu přímotopnou, tak nepřímotopnou. První z uvedených možností zahrnuje topidla, se kterými se snadno manipuluje. Jsou to přístroje na elektřinu, naftu nebo lehké topné oleje. Kromě elektrických zařízení je však třeba zajistit dobré odvětrání místnosti, jinak ji zamoříme zplodinami.
U nepřímotopných topidel je manipulace mnohem složitější. K jejich výhodám ale patří odvod spalin mimo vytápěný prostor. Jde o takzvané čisté teplo. Použijte je spíše pro střední a velké místnosti.
Rozhodnete-li se pro jakékoli z výše uvedených elektrických zařízení, nezapomeňte, že pro jejich používání platí přesně stanovená bezpečnostní pravidla. Každé opatření začněte prostudováním návodu od výrobce.