Jak zajistit, abychom využili skvělé schopnosti foukané celulózové izolace Climatizer Plus, díky kterým získáme ideální materiál pro difúzně otevřenou konstrukci, přitom však byl dům vzduchotěsný?
Inteligentní fólie a membrány pro clima
Odpovědí na otázku v úvodu článku jsou inteligentní fólie a membrány pro clima, které dovedou reagovat na změny podmínek v okolí i uvnitř budovy. Dále též produkty pro dokonalé ošetření všech detailů a prostupů včetně oken a dveří čili těsnící pásky, lepidla, manžety, průchodky a další spojovací materiál. Důležitou součástí je i přelepení všech montážních spojů, včetně těsného napojení na ostatní konstrukční prvky, například okenní rámy.
Vzduchotěsné systémy pro clima zahrnují materiály pro vnitřní vzduchotěsnou izolaci staveb INTELLO PLUS a DB+, systémy pro vzduchotěsnou izolaci při sanacích, vnější difúzní folie SOLITEX a systémy pro napojení a řešení jednotlivých detailů kvalitní lepicí pásky TESCON VANA, RAPID CELL, CONTEGA, tmely ORCON F, manžety ROFLEX a KAFLEX.
Ve starších domech proudí vzduch všemi možnými netěsnostmi. To přináší problémy v tvorbě plísní (vlhký zatuchlý dům). Tepelné úniky jsou značné a tepelně vlhkostní chování obalových konstrukcí není také ideální. Moderním požadavkem je tedy vzduchotěsnost, zároveň je však třeba zajistit z hygienických důvodů efektivní výměnu vzduchu pomocí systémů přirozeného, nuceného anebo hybridního větrání. U vzduchotechniky navíc netěsnosti v obálce domu významně snižují její účinnost a možnost regulace. U rekuperace se snižuje efektivita zpětného získávání tepla. Dochází také ke snížení uživatelského komfortu obyčejným průvanem, který vadí lidem, ale třeba i pokojovým rostlinám. Vzduchotěsnost prostě určitě ano! Je ale třeba znát ještě jeden pojem, totiž průvzdušnost!
Zjednodušeně jde o schopnost obálky domu propouštět vzduch. Čím je však lepší vzduchotěsnost (dokonale řešené detaily a kvalitní izolanty), tím horší je průvzdušnost. Ta navíc roste spolu s vyššími rozdíly tlaku (tlakový rozdíl může být způsoben rozdílem teplot vnitřního a venkovního vzduchu, účinky větru nebo účinky větracího zařízení a jejich kombinací). Čím větší jsou rozdíly tlaku, tím více vzduchu proudí netěsnostmi v obálce budovy z vnitřního do venkovního prostředí a naopak.
Dosažení dobré vzduchotěsnosti přitom není závislé na volbě stavebního systému. Tím nejvýznamnějším pomocníkem jsou parobrzdy, difúzní fólie, vzduchotěsné airstop pásky s dlouhou životností a fóliové membrány. Tedy právě systém pro clima.
Samozřejmě se nabízí otázka, proč stále řešíme vzduchotěsnost. Odpověď je jednoduchá, jelikož nám pomůže s energetickými úsporami (zaplatíme méně za vytápění, ale i klimatizaci) a pomůže ochránit vnitřní části konstrukcí (např. tepelné izolace). Díky moderním technologiím je však zároveň možné, aby byl vzduchotěsný systém zároveň difúzně otevřený a tím i bezpečnější. A v kombinaci s vhodnou volbou tepelného izolantu pak dosáhneme neuvěřitelných možností.
Neustále jsou prezentovány nové materiály a technologie, čímž se postupně posouváme až k symbolickému sloganu ani molekula nazmar! Směřujeme ke kvalitnějšímu zajištění vzduchotěsnosti a zároveň lepší ochraně konstrukcí. Sahá se i k proměnlivé ekvivalentní difúzní tloušťce a aktivnímu transportu vlhkosti. A to vše napomáhá co nejzdravějšímu a nejpohodlnějšímu bydlení. Zároveň se prodlužuje životnost stavby a snižují náklady na ohřev, ale i chlazení. Spolu s garancemi a zárukami je pak opravdu možné investovat do takových materiálů, které mohou projektanti doporučit se zcela čistým svědomím. A právě tyto materiály by již měly být standardem. Systémy pro clima, které se navzájem doplňují, proto nejsou jen rozumným řešením a dobrou investicí, ale i nezbytností.