Mnohé energetické průkazy budov jsou prostě špatné, mnohdy zase zcela chybí a to právě při prodeji či pronájmu starších nemovitostí. Ovšem na kontroly správnosti prý nemá stát dostatečné kapacity, jelikož většinu času zaberou kontrolorům kontroly energetických průkazů novostaveb (zde platí povinnost již od roku 2009). Bez správně vyhotoveného průkazu prostě nezískáte stavební povolení a nedopadne dobře ani ohlášení stavby. A u novostaveb to již funguje – počet špatně vypracovaných průkazů energetické náročnosti budov je u nich zhruba do 1%.
Ale u starších bytů (resp. bytových domů) a rodinných domů je situace mnohem obtížnější. Jelikož neexistuje ani povinná evidence vydávaných průkazů energetické náročnosti těchto budov, není ani zřejmé, co kontrolovat. Podávání informací o těchto průkazech je dosud pouze dobrovolné a v databázi ENEX Ministerstva průmyslu a obchodu je jich zatím jen kolem 70 tisíc. Realitní kanceláře navíc nechtějí zveřejňovat informace o svých klientech.
Kontroly průkazů jsou proto u starších budov jen namátkové a to většinou na podnět třetí strany. A v těchto případech byla vyhodnocena čtvrtina průkazů jako nevyhovujících. Navíc jsou v každém okrese ČR pouze 2 odborníci, kteří se kontrolou energetických průkazů budov zabývají.
Kontroly průkazů jsou proto u starších budov jen namátkové a to většinou na podnět třetí strany. A v těchto případech byla vyhodnocena čtvrtina průkazů jako nevyhovujících. Navíc jsou v každém okrese ČR pouze 2 odborníci, kteří se kontrolou energetických průkazů budov zabývají.
Očekávejte zpřísněné kontroly a evidenci
Čili lze očekávat, že budou tyto kontroly zpřísněné, a že dojde i k plné evidenci průkazů starších budov. Důvod je jasný – již od dubna 2013 je majitel starší nemovitosti povinen nechat vypracovat PENB při jejím prodeji a pronájmu (resp. před nimi). A dlužno dodat, že mnoho lidí o tom dosud vůbec neví a některé realitní kanceláře situaci také nezlepšují. A tolerance inspektorů v případě této nové povinnosti již skončila a začaly padají pokuty.Situaci navíc zahalil do oblak dýmu návrh bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby na odložení této povinnosti, jenž však neprošel legislativou. Mnoho lidí proto může dosud věřit v odklad či zmírnění kontrol, ale opak je pravdou. Jelikož si byla zmatků vědoma i Státní energetická inspekce, ještě měsíce vyčkávala a kontroly začaly až ve třetím čtvrtletí roku 2013 a to zatím jen namátkově. Nová povinnost vyplývá ze směrnice EU a právě kvůli závazkům plynoucím z členství v EU nebyla nakonec pro běžné občany zmírněna.
Do konce roku 2013 proběhlo pouze 74 kontrol, což je zcela minimalistické číslo, ovšem ani v jednom případě kontrola nezjistila porušení zákona. Víceméně stát zatím není schopen účinně kontrolovat ani existenci jednotlivých PENB, natož jejich kvalitu.
Návrh novely zákona o hospodaření energií
Proto byl na začátku letošního jara dokončen návrh novely zákona o hospodaření energií, která by měla státu dát silnější nástroje kontroly. Především pak souhrnnou databázi, která bude evidovat všechny vydané PENB. Novela tedy navrhuje, že energetičtí odborníci (vydavatelé štítků) musí evidovat všechny průkazy ve společné databázi. Neprošla původně uvažovaná povinnost, aby každý PENB posílali státu přímo majitelé nemovitostí. Informace o prodejích a pronájmech dle ní též budou muset státu poskytnout i realitní kanceláře, ovšem pouze na vyžádání.Novela zákona byla předložena do meziresortního připomínkového řízení v květnu. Kontrolovat by se měla v nejbližší době alespoň desetina všech vydaných PENB a nebude již stačit jenom kontrola existence průkazu, ale bude též třeba ověření vstupních údajů o budově a porovnání s výsledky uvedenými v průkazu.
Jak poznáme špatně vypracovaný PENB?
Prvním poznávacím znamením je cena. PENB vám může vydat kdokoli z 1220 licencovaných odborníků. Ti však využívají i externisty bez licence, kteří vypracovávají průkazy levněji. V případě běžného rodinného domu byste měli za průkaz zaplatit čtyři až pět tisíc korun, nikoli mnohdy deklarovaných i jen 500 korun. Podezřelá je prostě nabídka do dvou až tří tisíc korun. Například za cenu 500 korun je prakticky vyloučena prohlídka budovy. Často též bývá průkaz vystaven na zcela jinou budovu, nebo je cíleně vylepšen na přání prodejce nebo pronajímatele nemovitosti. Nesmíme zapomenout, že rozdíl mezi energetickými třídami B a E může být v případě rodinného domu 30.000 korun za energie ročně a to je značný rozdíl. Maskování (retušování, vylepšování) skutečnosti nás proto může stát mnoho peněz.Kdo musí mít PENB?
Průkaz energetické náročnosti si musí podle zákona nechat vypracovat každý, kdo staví nový rodinný dům či byt, prodává starší rodinný dům či byt a nebo je nově pronajímá. Výjimku představují byty družstevní (jde o převod práva k užívání a nikoli prodej) a odklad do roku 2016 mají majitelé bytů při prvním nájmu (mohou místo energetického průkazu dokládat objem spotřebovaných energií za poslední tři roky).A pozor – za chybějící průkaz hrozí pokuta od 50.000 do 100.000 korun (u právnických osob až 200.000 korun).
Zdroj: www.ČESKÉSTAVBY.cz, www.aktualne.cz, www.novinky.cz, www.mpo.cz, www.shutterstock.com